سلامت در شش قدم

۱۳۸۵/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 901
سلامت در شش قدم

بارها قول و قرارهاي زيادي با خودمان گذاشته ايم كه البته همه بعد از يك مدت فراموش شده‌اند! مثلا هر سال بعد از تعطيلات عيد، از خوردن آن همه شيريني و آجيل، پشيمان شده‌ايم و تصميم به ترك گرفته‌ايم! يا مثلا با خودمان قرار گذاشته ايم كه از فردا رژيم بگيريم، آن هم خيلي محكم و جدي، يا ورزش كنيم و وزن‌مان را كم كنيم، اما ... بقيه‌اش را همه مي‌دانيم. نه! اين راهش نيست! اين طوري به هيچ جا نمي‌رسيم!
شاعر مي‌گويد: «رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود.» دانشمندان هم با شاعر محترم هم‌صدا شده‌اند.

هفته پيش يونايتد پرس، از قول يك كارشناس با تجربه تغذيه در آمريكا به نام «واين گيلمن» گزارش كرد كه بعد از 30 سال تحقيق و بررسي به اين نتيجه رسيده كه با تنظيم قوانين سخت و عجيب نمي‌توان به زندگي سالم دست پيدا كرد، بلكه براي اين كار بايد چند نكته كوچك، ولي كاربردي و ساده را رعايت كنيد. محقق محترم گفته كه اين نكات، واقع بينانه تنظيم شده‌اند، بنابراين، رعايت‌شان ساده است و مهم‌تر از آن اين كه، هر روز در زندگي قابل تكرار هستند. خب، وسوسه نشديد كه ببينيد حاصل اين 30 سال مطالعه كه در شش جمله خلاصه شده، چيست؟

توصيه اول: دست كم روزي هفت بار ميوه و سبزي بخوريد
با وجودي كه فايده ميوه‌ها و سبزي‌ها براي سلامتي مسلم است، دانشمندان هم‌چنان مشغول انجام تحقيقات جديدتر هستند و هر روز پژوهش‌هاي تازه‌اي انجام مي‌دهند كه دلايل علمي ما را براي ميوه خوردن بيشتر مي‌كنند.

مثلا دانشمندان مي‌گويند، بچه‌هايي كه به خوردن ميوه و سبزي به طور مرتب عادت دارند، در آينده به فشار خون بالا مبتلا نمي‌شوند. يا چند تحقيق جديد نشان داده كه خوردن ميوه‌ها و سبزي‌ از سرطان پوست و حتي سرطان خون هم جلوگيري مي‌كند. خبر ديگر درباره ميوه‌ها و سبزي‌ها اين‌كه، خوردن آن‌ها باعث مي‌شود تا قدرت بينايي انسان در دوران سالمندي حفظ شود.

بر اساس اين تحقيق، براي رسيدن به اين هدف، بايد روزي سه بار يا بيشتر ميوه و سبزي‌ مصرف كنيد. يا مثلا پژوهش ديگري نشان داده كه خوردن ميوه‌ها و سبزي‌ها در كنار لبنيات، مانع از ‌زمين‌گير شدن آدم در دوران پيري مي‌شود.

 اين پژوهش آخر را ديگر هيچ طوري نمي‌شود ناديده گرفت، چون نتيجه آن، از بررسي 22 هزار مرد به‌دست آمده و معلوم شده كه مصرف مداوم و منظم ميوه‌ها و سبزي‌ها خطر سكته مغزي را تا 40 درصد كم مي‌كند. اما اگر مي‌خواهيد بهترين را انتخاب كنيد، يك پژوهش‌گر از دانشگاه سنت لوييس آمريكا مي‌گويد، از ميان ميوه‌ها، آن‌هايي كه رنگ زرد و نارنجي دارند، مثل هويج، طالبي و نيز مركبات و از ميان سبزي‌ها آن‌هايي كه برگ‌هاي گوشتي و سبز پررنگ دارند، مانند كاهو، اسفناج و كلم بروكلي مفيدترند.

توصيه دوم: به جاي آسانسور، از پله استفاده كنيد
بالا رفتن از پله راه خوبي براي وارد كردن چند دقيقه ورزش به برنامه روزانه شماست. اين كار براي سلامت قلب مفيد است، كالري بيشتري را در بدن مي‌سوزاند و وزن را كم مي‌كند. ده دقيقه بالا رفتن از پله‌ها، حدود 150 كالري را در بدن مي‌سوزاند؛ درحالي‌كه براي از دست دادن اين مقدار كالري از راه‌هاي ديگر، بايد مدت بيشتري تلاش كنيد.

دانشمندان دانشگاه آريزونا دريافته‌اند، انجام ورزش‌هايي كه در آن‌ها پاها وزن بدن را تحمل مي‌كنند، مثل استفاده از پله به جاي آسانسور از بروز پوكي استخوان در خانم‌هاي يائسه هم پيش‌گيري مي‌كند.

ااين موضوع به حدي مورد توجه است كه بعضي ادارات در بعضي از كشورها، مردم را به استفاده از پله‌ها تشويق مي‌كنند و يك بيمارستان در واشنگتن هم «از پله استفاده كنيد» را شعار خود قرار داده. البته بهتر است حواس‌تان به يك نكته هم باشد و آن اين‌كه اگر مشكل زانو، قلب، ريه يا آرتروز داريد، اين توصيه را نشنيده بگيريد.

توصيه سوم: گل‌هاي معطر را بو كنيد
مگر بوي خوب هم به سلامت كمك مي‌كند؟! دانشي به نام «رايحه درماني» مي‌گويد، بوي خوش مي‌تواند موجب بهبود وضعيت روحي افراد و حتي ضربان قلب شود. امروزه، استفاده از گياهان خوشبو براي رايحه درماني، يكي از درمان‌هاي طب مكمل به شمار مي‌رود. در حقيقت، وقتي شما بوي خوشي را استشمام مي‌كنيد، پيام اين بو به ناحيه‌اي از مغز به نام «ليمبيك» مي‌رود.

ليمبيك، مسوول احساسات و خلق و خوي شماست. استشمام بوي خوش، موجب آزاد شدن موادي از اين ناحيه مي‌شود كه حس خوبي را در انسان ايجاد مي‌كند؛ درست همان طور كه شما با استشمام بوي هندوانه، روزهاي خوش تابستان را تداعي مي‌كنيد. رايحه درماني، به كاهش فشار روحي، برخي مشكلات گوارشي و پوستي نيز كمك مي‌كند. 

توصيه چهارم: دست كم هفت ساعت در شبانه روز بخوابيد
داشتن خواب كافي هم يكي ديگر از نكات ريزي است كه اغلب ما به آن توجه نمي‌كنيم و به بهانه‌هاي مختلف از خواب شبانه مان كم مي‌كنيم. نداشتن خواب كافي شبانه، باعث تحريك پذيري و خستگي ما از لحاظ عصبي مي‌شود. به تازگي دانشمندان دريافته اند كه مقدار خواب كافي حتي مانع بروز افسردگي در انسان مي‌شود و از سوي ديگر، از چاقي هم جلوگيري مي‌كند.

همه اين‌ها به دليل تغييرات هورموني است كه در طول خواب در بدن ما اتفاق مي‌افتد.يك نكته جالب ديگر در مورد خواب كافي اين‌كه، دانشمندان به تازگي دريافته اند كه خواب كافي حتي مي‌تواند در برابر سرطان هم از شما محافظت كند.

توصيه پنجم: آب بيشتري بنوشيد
البته اين را هم اضافه كنيم كه منظور از آب، فقط آب است نه مايعات ديگر! محققان مي‌گويند، يك فرد روزانه بايد 8/1 ليتر مايعات بنوشد كه بهتر است اصلي‌ترين آن‌ها آب باشد. پژوهش‌هاي دانشمندان نشان داده كه نوشيدن كم آب باعث چاقي مي‌شود و نوشيدن بيشتر آب مي‌تواند به لاغري كمك كند.  هم‌چنين، نوشيدن آب به بهبود يبوست نيز كمك مي‌كند.

از كجا بفهميم كي بايد آب بنوشيم؟ حتما مي‌گوييد جواب اين سوال آسان است: وقتي تشنه باشيم. اشتباه نكنيد. تشنگي نشانه آن است كه بدن شما تا همين لحظه مقداري آب از دست داده و شما بايد قبل از فرارسيدن اين خبر آب نوشيده باشيد. بنابر اين بدون آن كه منتظر تشنگي شويد، آب بنوشيد. روزي هشت ليوان.

توصيه ششم: پروبيوتيك مصرف كنيد
اين توصيه آخر، ظاهرا يك كم قلمبه سلمبه است، اما صبر كنيد و تا آخرش بخوانيد: پروبيوتيك‌ها باكتري‌هاي مفيدي هستند كه در بدن ما وجود دارند و باعث حفظ سلامت دستگاه گوارش و مانع از رشد باكتري‌هاي بيماري‌زا در بدن مي‌شوند. اين باكتري‌هاي مفيد، در ماست يا برخي مكمل‌هاي غذايي يافت مي‌شوند.

 يك مطالعه در اين مورد نشان داده كه استفاده از پروبيوتيك‌ها، احتمال بيمار شدن افراد را كاهش مي‌دهد و مهم‌تر از آن اين‌كه، يك پژوهش‌گر از دانشگاه مك مستر كانادا، با بررسي موش‌ها نشان داده كه خوردن پروبيوتيك‌ها مي‌تواند علايم بيماري‌هاي التهابي روده به ويژه بيماري‌هايي را كه به دنبال استرس درازمدت پديدار مي‌شوند، بهبود ببخشد.

تازه‌ترين بررسي انجام شده روي فوايد پروبيوتيك نيز حاكي از آن است كه با دادن آن به شيرخواران مي‌توان كوليك شيرخواران را بهبود و به گريه چندين ساعتي آنان پايان داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.217s, 18q