نان سبوس‌دار، ميوه‌ها،‌ سبزي‌ها و حبوبات را جايگزين قندهاي ساده كنيد

۱۳۸۵/۱۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 936
نان سبوس‌دار، ميوه‌ها،‌ سبزي‌ها و حبوبات را جايگزين قندهاي ساده كنيد

يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ايسناخاطرنشان كرد: قندها از جمله مواد مغذي موجود در بسياري از غذاها هستند كه در بدن نقش‌هاي متعددي از جمله تامين بخش قابل توجهي از انرژي مورد نياز سلول‌هاي بدن و حتي پيشگيري از برخي سرطان‌ها را ايفا مي‌كنند.


وي خاطرنشان كرد: ‌كاهش قند خون بدن مي‌تواند مشكلاتي از قبيل افت فشار خون، سرگيجه، عدم كاركرد صحيح مغز و در نهايت كما را به دنبال داشته باشد. متعاقباً افزايش قند خون بدن زمينه بروز بيماري ديابت، چاقي و عوارض ناشي از آنها را فراهم مي‌كند.


نقيايي اظهار داشت: با توجه به اين كه مصرف بي رويه مواد قندي به خصوص قندهاي ساده مثل قند، ‌نبات، ‌شكر و انواع شيريني‌ها مي‌تواند بيماري‌هايي از جمله ديابت را ايجاد كند، لذا توصيه مي‌شود افراد مبتلا به اين عارضه حتي‌الامكان از مصرف قندهاي ساده اجتناب كرده و بيشتر از قندهاي موجود در نان سبوس‌دار، ميوه‌ها،‌ سبزي‌ها و حبوبات استفاده كنند.


اين كارشناس تغذيه در پايان يادآور شد: مصرف زياد قندها به دليل قابليت تبديل به چربي مي‌تواند موجب افزايش وزن و چاقي شود و اين عوارض نيز متعاقبا زمينه بروز بيماري قلبي و عروقي را فراهم مي‌كنند؛ لذا توصيه مي‌شود به منظور پيشگيري از اين عوارض مصرف تمام مواد قندي و انرژي‌زا مانند انواع نان‌ها، برنج،‌ قند،‌ شكر و شيريني كاهش داده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.44783s, 19q