دکتر روحانی با بیان اینکه همه باید برای حفظ محیط زیست به میدان بیایند، گفت: درختکاری از نظر دین مبین اسلام نیز یک حسنه است و دین مبین اسلام نیز این کار را تشویق کرده است باید همه دست به دست هم دهیم تا از آسیب رسیدن به محیط زیست و منابع طبیعی پیشگیری شود.

حفاظت از محیط زیست حفاظت از منافع حیاتی کشور است

سلامت نیوز: دکتر روحانی با بیان اینکه همه باید برای حفظ محیط زیست به میدان بیایند، گفت: درختکاری از نظر دین مبین اسلام نیز یک حسنه است و دین مبین اسلام نیز این کار را تشویق کرده است باید همه دست به دست هم دهیم تا از آسیب رسیدن به محیط زیست و منابع طبیعی پیشگیری شود.

رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی جشن درختکاری گفت: همه آحاد مردم حفاظت از محیط زیست را به عنوان حفاظت از منافع حیاتی کشور مد نظر قرار دهند.

روز درختکاری- دکتر حسن روحانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حسن روحانی صبح امروز (پنجشنبه) با حضور در مرکز آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی پس از غرس یک اصله نهال زیتون به مناسبت روز ملی جشن درختکاری در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت برای حفاظت بیشتر از محیط زیست گفت: امروز در شرایطی زندگی می کنیم که اگر به فضای سبز توجه کافی نداشته باشیم در واقع به حیات و زیست جامعه ضربه ای بزرگ و مهلک وارد کرده ایم.
وی افزود: درختان ریه های شهرها برای تنفس هستند و تامین حیات سالم مردم در سراسر کشور در گرو این است که محیط زیست، منابع طبیعی و درختان را حفظ کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروزه با کمبود آب و افزایش مستمر و روز افزون خاک و توسعه بی رویه شهرها و آپارتمان نشینی مواجه هستیم و وضعیت شهرها به لحاظ آلودگی بغرنج می شود،تصریح کرد: در این شرایط بدون توجه به لوازم توسعه پایدار، رفاه و بهبود در زندگی حاصل نمی شود و ضرورت توجه به محیط زیست بویژه در کلانشهرها بیش از پیش افزایش یافته است.
روحانی با اشاره به اینکه باید ایران را درختی تنومند ببینیم و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنیم تاکید کرد: باید هر روز را روز درختکاری بدانیم و تلاش کنیم به محیط زیست و سلامت آن بیش از گذشته کمک کنیم.
وی با بیان اینکه همه باید برای حفظ محیط زیست به میدان بیایند، گفت: درختکاری از نظر دین مبین اسلام نیز یک حسنه است و دین مبین اسلام نیز این کار را تشویق کرده است باید همه دست به دست هم دهیم تا از آسیب رسیدن به محیط زیست و منابع طبیعی پیشگیری شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم باید برای حفاظت محیط زیست پیش قدم شوند، اظهار داشت: دولت یازدهم درباره محیط زیست دغدغه های جدی دارد و آن را بسیار مهم به حساب می آورد. در کشوری که دچار خشکسالی است خیلی تاسف برانگیز خواهد بود اگر اجازه دهیم درختان تنومند که بعضا صد و حتی دویست سال عمر دارند بخاطر مجوزهای نابجا و مدیریت های نادرست از دست بروند و امیدوارم با همکاری همگانی با این پدیده شوم مقابله شده و اساساً بریدن درخت یک اقدام غیر قانونی، غیر اخلاقی و غیر انسانی برای همگان محسوب شود.
روحانی در ادامه، برگزاری چند جلسه شورای عالی محیط زیست را نشانه توجه جدی دولت به مسئله محیط زیست عنوان کرد و گفت: دولت سلامت محیط زیست را از مسائل ضروری و مهم برای سلامت زندگی و رفاه مردم می داند که امروز با مشکلات زیاد از ناحیه سودجویان متجاوز به محیط زیست و طبیعت روبرو شده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه دستگاه های دولتی مرتبط در قبال حفاظت از محیط زیست مسئولیت سنگین بر عهده دارند، تصریح کرد: همه دستگاه های کشور و قوا و از آن بالاتر همه مردم باید در این عرصه حضور پیدا کنند؛ چرا که مسئله حفاظت محیط زیست مسئله حیات و ممات کشور است و همانگونه که در عرصه خارجی همه موظف به حراست از منافع حیاتی کشور هستند در عرصه داخلی نیز باید حفاظت محیط زیست را حفاظت از منافع حیاتی داخلی به حساب آوریم .
روحانی تاکید کرد: دستگاه های حکومتی و دولتی به تنهایی از عهده حفاظت از منافع حیاتی داخلی بر نمی آیند و این کار نیازمند مشارکت همگانی و فرهنگ سازی وسیع است تا همه آحاد مردم در این زمینه احساس مسئولیت کنند و به عنوان مثال آموزش و پرورش باید حفاظت از محیط زیست را به دانش آموزان، آموزش دهد که این اقدام می تواند بسیار موثر واقع شود و به ویژه در سفرهای نوروزی به مردم یادآوری کند که باید بیشتر مراقب محیط زیست و منابع طبیعی باشند.
رئیس‌جمهور گفت: این دولت یکی از اولویت هایش حفاظت از محیط زیست است و در این راستا اقداماتی را در عرصه های داخلی ، منطقه ای و بین المللی پیگیری می کند، چرا که برخی مشکلات مثل ریزگردها باید در عرصه ای فراتر از محیط داخلی پیگیری شود.
روحانی درخت را نشانه و آیت الهی توصیف کرد و یادآور شد: درخت هم نشانه حق است، هم نشانه کردار و امیدوارم رفتار ما به گونه ای باشد که در برابر درختانی که نشانه و آیت الهی هستند شرمنده نشویم.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha