80 هزار هکتار کانون ریزگرد در اطراف تهران/ بیابانزایی تهدید جدی برای هوای پایتخت
سلامت نیوز : رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه 80 هزار هکتار کانون ریزگرد در اطراف تهران وجود دارد گفت: بیانزایی تهدید جدی برای هوای پایتخت است.

علی محمد شاعری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: به علت خشکسالی های متوالی، کاهش سفره های آب زیر زمینی، بهره برداری بی رویه و تخریب سرزمین، تغییر کاربری اراضی طبیعی به کشاورزی در حال حاضر پدیده بیابانزایی به عنوان یکی از معضلات زیست محیطی جدی کلان شهر تهران را تهدید می کند.

به گفته وی، در حال حاضر 80 هزار هکتار مناطق بحرانی بیابانی به عنوان کانون و منشأ ریزگرد داخلی در اطراف شهر تهران در مناطق بیابانی ورامین و قرچک در غرب و جنوب تهران وجود دارد که موجب آلودگی هوای تهران و انتشار ریزگرد ها شده است. 

شاعری اظهار داشت: برای مقابله با این پدیده باید یک طرح بیابانزدایی در قالب عملیات جنگلکاری، بذر کاری، مالچ پاشی ، مدیریت منابع آب، جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز، عملیات آبخیزداری، جایگزینی فعالیت های نوین کشاورزی و افزایش بهره وری آبیاری اجرا شود.

وی با بیان اینکه هزینه هر هکتار بیابازدایی بین دو تا سه میلیون تومان است تصریح کرد: هفته منابع طبیعی فرصت مناسبی برای آگاهی رسانی، آموزش مردم و بستر سازی برای ایجاد نهضتی فراگیر اجتماعی جهت پیشگیری و مقابله با این پدیده است.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: مهار و کنترل تمام بیابان ها و کانون های ریزگرد اطراف تهران با برنامه ریزی صحیح در یک دوره 5 ساله امکان پذیر است.

شاعری  با بیان اینکه ریزگردها در حال حاضر مهمترین عامل آلودگی هوای پایتخت یادآور شد: برای حل این معضل اقدامی جهادی با مشارکت تمام وزارت خانه ها و دستگاههای دولتی، خصوصی  و مردم با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر حفظ منابع طبیعی در روز درختکاری ضروری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =