پسماندهای مدیریت نشده، هزینه‌های زیادی به جامعه تحمیل کرده است

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۷:۰۷ - کد خبر: 140384

سلامت نیوز: رییس سازمان حفاظت محیط زیست، برگزاری همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت بازیافت را فرصتی برای تبیین راهبردهای ملی درحوزه پسماند بیان کرد و گفت: بسیاری از شهرها و روستاها هنوز گرفتار پسماند مدیریت نشده، هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار روز دوشنبه در پیامی به نخستین همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت بازیافت در گرگان که توسط مدیرکل محیط زیست گلستان قرائت شد، اظهار داشت: طی 10 سال گذشته که قانون مدیریت پسماند برای نخستین بار به صورت قانونی منسجم درآمد، تحولات زیادی در حوزه پسماند رخ داده و رویکرد علمی و اقتصادی شوراهای برخی کلانشهرها سبب دستاوردهای خوبی در این حوزه شد، اما بسیاری از مناطق کشور همچنان درگیر این مشکل هستند.

وی اضافه کرد: این گرفتاری هزینه های بسیار سنگین اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی را به خاک، آب و جامعه تحمیل کرده است.

معاون رییس جمهور یادآور شد: در حوزه پسماندهای ویژه، بیمارستانی و نخاله های ساختمانی کاستی های فراوانی وجود دارد که باید با توجه کامل دست اندرکاران در چارچوب قوانین و مقررات کشور و نیز با بکار بستن آخرین فناوری های دنیا نسبت به مدیریت صحیح اقتصادی و زیست محیطی آن اهتمام ورزیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: دولت یازدهم همانطور که آگاهانه توجه ویژه ای به محیط زیست داشته باید به مساله مدیریت پسماند بخصوص در استان های شمالی توجه همه جانبه نشان دهد.

ابتکار گفت: امضای تفاهمنامه و هماهنگی های مشترک که میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور صورت گرفته، همکاری برای تحقق اهداف برنامه پنجم و اجرای ضوابط قانونی را پیش بینی کرده است.

وی ادامه داد: اکنون ضرورت دارد شوراهای شهر و روستاهای سراسر کشور در اولین فرصت بر مبنای قوانین و اسناد فرادستی برنامه جامع مدیریت پسماند را به تصویب برسانند و تامین اعتبار لازم برای مدیریت تولید پسماند، بازیافت، پردازش و تولید انرژی را در دستور کار قرار دهند.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: باید با رویکردی محیط زیستی و اقتصادی و با بهره گرفتن از تجربیات داخلی و بین المللی و بهترین فناوری ها نسبت به ارتقای شاخص های محیط زیست اقدام شود و در این مسیر نسبت به جذب مشارکت مردم و بخش خصوصی اقدام گردد.

ابتکار یادآور شد: آموزش جامع و استاندارد گذاری در بخش تولید برای کاهش ضایعات و نیز آموزش مصرف کنندگان برای تفکیک از مبداء و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این فرایند می تواند به نتایج مثبتی منتهی شود و شوراها و شهرداری ها تجربیات موفق خود را به صورت علمی وکارشناسی در اختیار دیگران قرار دهند تا جریانی فراگیر در میان شوراهای شهر و روستا و تحولی در شهرداری های کشور برای حل معضل پسماندها اتفاق افتد.

وی افزود: دولت تدبیروامید و سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه ازهر گونه همکاری و پشتیبانی استقبال می کنند.

ابتکار همچنین گفت: این همایش فرصتی برای یافتن راهکارهای اجرایی، شناسایی فناوری های نوین، تشریح طرح های اقتصادی مرتبط و هماهنگی فرابخشی و فرادستگاهی در حوزه پسماند است.

نخستین همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت بازیافت از صبح دوشنبه با حضور مهمانان کشوری و استانی در گرگان مرکز گلستان آغاز شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.7373s, 19q