صداهای بلند ناگهانی مثل صدای انفجار مواد محترقه در مراسم چهارشنبه سوری (آخرین سه شنبه شب سال) که در نزدیکی افراد رخ می دهد،می تواند سبب افت شنوایی یا حتی پارگی پرده گوش و ناشنوایی شود.

سلامت نیوز: صداهای بلند ناگهانی مثل صدای انفجار مواد محترقه در مراسم چهارشنبه سوری (آخرین سه شنبه شب سال) که در نزدیکی افراد رخ می دهد،می تواند سبب افت شنوایی یا حتی پارگی پرده گوش و ناشنوایی شود.

چهارشنبه سوری یکی از آداب و رسوم ایرانیان در استقبال از سال نو است که متاسفانه با گذشت زمان این آیین جای خود را به آتش بازی های مهیب و خطرناک داده است.
انفجار مواد محترقه علاوه بر اینکه در بسیاری از موارد سبب سوختگی های شدید،از دست دادن بینایی یا معلولیت جسمی می شود، ممکن است صدای بسیار بلند آنها سبب پارگی پرده گوش و از بین رفتن شنوایی شود.

الهام رجایی عضو هیات مدیره انجمن شنوایی شناسی ایران روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد:قرارگرفتن حتی یک بار در معرض صدای بلند مانند صدای انفجار می تواند آسیب بسیار شدیدی بر سلامت سیستم شنوایی افراد وارد کند.


*** افت شنوایی ناشی از صدای انفجار

عضو هیات مدیره انجمن شنوایی شناسی ایران اظهار کرد: یکی از آسیب هایی که صدای انفجار مواد محترقه می تواند بر شنوایی افراد وارد کند، افت شنوایی است.
رجایی در مورد علایم افت شنوایی گفت: افت شنوایی در بسیاری موارد هیچ علامتی ندارد و تنها گاهی با وزوز خفیف گوش همراه است. بنابراین لازم است افرادی که با چنین علایمی مواجه می شوند، آزمایش اولیه شنوایی انجام دهند.

وی افزود: اما در مواردی که فرد دچار پارگی پرده گوش می شود، با علایمی مانند درد، گرفتگی گوش، شنیدن صدای سوت، وزوز گوش و کم شنوایی ناگهانی مواجه می شود که در این حالت انجام آزمایش شنوایی شناسی و درمان دارویی تجویز می شود.


*** حد مجاز صدا

طبق استانداردهای جهانی 85 دسیبل صدا برای هشت ساعت کار مجاز است. اما هر قدر که این مقدار صدا بلندتر می شود، زمان مجاز در معرض قرار گرفتن این صدا کاهش می یابد.

آستانه شنوایی افراد سالم بین 15 تا 20 دسیبل است و یک گفتار معمولی حدود 60 دسیبل صدا دارد.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن شنوایی شناسی ایران، بر این اساس 120 دسیبل آستانه دردناکی است و در صداهای 130 دسیبل به بالا پارگی پرده گوش رخ می دهد.


***توصیه های لازم

رجایی با اشاره به لزوم مراقبت خانواده ها از فرزندان خود، اظهار کرد: قرار گرفتن در معرض صدای انفجار ناشی از ترقه یا سایر مواد محترقه می تواند منجر به کم شنوایی یا حتی پارگی پرده گوش شود بنابراین لازم است خانواده ها در این روز برنامه های دیگری برای فرزندان خود تدارک ببیند و مانع از حضور آنها در مکان های پرخطر شوند.

رجایی به مسوولان مدارس توصیه کرد: هر ساله در آستانه چهارشنبه سوری از متخصصان یا کارشناسان شنوایی شناسی دعوت کنند تا در یک دوره آموزشی یک یا چند ساعته، دانش آموزان را با آسیب های ناشی از صدای انفجار بر شنوایی آشنا کنند.

رجایی گفت: ممکن است برخی افراد مانند عابران تمایل به حضور در مراسم چهارشنبه آخر سال نداشته باشند اما ناچار به عبور از اماکنی باشند که انفجارهای مهیب صورت می گیرد که این افراد لازم است از محافظ های گوش استفاده کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha