نتایج پژوهش جدید محققین آمریکایی نشان داد زنانی که در دوران بارداری خود دچار میگرن می شوند در خطر فزاینده ابتلا به انواع سکته ها و بیماریهای قلبی عروقی قرار دارند.

نتایج این تحقیق که در مجله بین المللی پزشکی عمومی BMJ منتشر شد نشان داد که زنان باردار مبتلا به میگرن 15 درصد بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به سکته، دو برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به رسوبات خونی و بیماریهای قلبی عروقی در دوران بارداری قرار دارند.

دکتر چریل بوشنل عصب شناس مرکز پژشکی Wake Forest Baptist در این زمینه اظهار داشت: مراقبت در دوران بارداری بسیار حیاتی است. زنان مبتلا میگرن مداوم و شدید در دوران بارداری باید از عوامل تهدیدزای این بیماری به مانند فشار خون و کلسترول بالا، دیابت، انعقاد خون، بیماریهای قلبی و سکته مطلع باشند.

بوشنل افزود: به نظر می رسد رابطه ای بین میگرن و تشنجات مربوط به بارداری وجود دارد که یکی از معمول ترین و خطرناکترین موضوعات پیچیده در مقوله بارداری بانوان است.

بوشنل و همکارانش اطلاعات مربوط به 33 هزار و 956 زن باردار مبتلا به میگرن را تحلیل کرده و دریافتند که سردردهای میگرنی در 26 درصد از بانوان در زمانی که توانایی تولید مثل دارند رخ می دهد و در زنان 35 سال به بالا احتمال بیشتری وجود دارد که در طول دوران بارداری دچار میگرن شوند.

زنان 40 سال به بالا 4/2 برابر بیشتر در خطر ابتلا به میگرن در قیاس با زنان جوانتر از 20 سال قرار دارند و و زنان سفید پوست به طور کلی بیشتر از زنان دیگر نژادها به این بیماری مبتلا می شوند.

بوشنل همچنین اظهار داشت: قبلا تشخیص داده شده بود که نوع خاصی از بیماری میگرن که با تغییرات بویایی و بینایی در دوران حملات همراه است با سکته و حملات قلبی بانوان ارتباط دارد و پژوهش جدید این نتایج را تایید کرد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: میگرن شدید در دوران بارداری باید به عنوان نشان بالقوه بیماری قلبی عروقی تلقی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha