سه‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
کد خبر: 167868

رئیس سازمان غذا و دارو، استفاده از خمیر مرغ در فرآورده‌های غذایی را مشروط به رعایت نکات بهداشتی و نظارت جدی سازمان دامپزشکی دانست.

خمیرمرغ از قفس پرید؟

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو، استفاده از خمیر مرغ در فرآورده‌های غذایی را مشروط به رعایت نکات بهداشتی و نظارت جدی سازمان دامپزشکی دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، رسول ديناروند در واكنش به اخباري مبني بر صدور مجوز لغو ممنوعيت استفاده از خمير مرغ در فرآورده‌هاي غذايي، گفت: توافقاتي بين 3دستگاه سازمان‌هاي دامپزشكي، استاندارد و غذا و دارو صورت خواهد گرفت تا بتوانيم اين مشكل را حل كنيم. وي با اشاره به نگاه كارشناسي كه در هر يك از 3سازمان وجود دارد، افزود: نگاه‌هاي كارشناسي بايد به يكديگر نزديك شود تا بتوانيم به نتيجه مشترك برسيم.

در روزهاي گذشته حسن ركني، معاون وزير جهادكشاورزي از لغو ممنوعيت استفاده از خمير مرغ در صنايع غذايي با دستور وزير بهداشت خبر داده بود به‌طوري كه در گفت‌وگويي با يكي از رسانه‌ها عنوان كرد: «خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و شخص وزير براساس كارهاي كارشناسي كه انجام شده بود، در اين زمينه اعلام موافقت كردند.

موضوع استفاده از خمير مرغ در توليد سوسيس و كالباس دعوايي است كه شهريور93 با صدور بخشنامه‌اي از سوي رئيس سازمان غذا و دارو مبني بر ممنوعيت ورود خمير مرغ به چرخه توليد سوسيس و كالباس شروع شد، اين در حالي است كه دامپزشكي برخلاف بخشنامه استفاده از خمير مرغ را مجاز مي‌دانست. بنا بر پ‍‍ژوهش مركز مجازي پژوهش‌هاي راهبردي دامپزشكي، توليد‌كنندگان سوسيس و كالباس با حذف خمير مرغ از محصولات خود متحمل زيان 200ميليون دلاري خواهند شد.

همان زمان رئيس اتحاديه فرآورده‌هاي گوشتي گفت: «مشكلاتي كه از طرف برخي‌ها براي صنعت فرآورده‌هاي گوشتي ايجاد شده و نگراني براي مصرف‌كنندگان و تزلزل و نابساماني براي توليدكنندگان به‌وجود آورده از اين جهت است كه دست‌اندركاران و مسئولان نظارت به جاي آنكه وظايف خود را در نظارت بر مواداوليه واحدهاي توليدي اعمال كنند، درصدد حذف خمير مرغ از توليد شده‌اند. به‌گفته موسوي، به جاي آنكه اين موضوع در كميته‌اي تخصصي با حضور صاحبان صنعت و تشكل‌هاي ذيربط مورد بررسي قرار گيرد، يكباره جنبه خبري پيدا كرده و خمير مرغ را از چرخه توليد حذف مي‌كنند. وي تأكيد كرد: هر واحد توليدي يا كشتارگاه‌هاي مرغ زيرنظر مسئولان فني و نظارتي اداره مي‌شود، حال اگر مسئولان نظارتي نتوانند در محل كشتارگاه وظايف خود را انجام دهند، چرا بايد واحدهاي فرآورده‌هاي گوشتي را زير سؤال برده و سرمايه‌گذاري و نيروي انساني شاغل در آنها را با مشكل روبه‌رو سازند.

25 آذر93 رئيس سازمان دامپزشكي اعلام كرد كه درپي جلسه مشترك با سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد به طور مشترك به اين تفاهم رسيديم كه استفاده از خميرمرغ مانعي نداشته و مجاز است و اگر خميرمرغ در بستر بهداشتي و نظارتي توليد‌شود، داراي هيچ مشكلي نيست.

اما ظاهرا اختلاف نظر در استفاده از خمير مرغ بين سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشكي به همين‌جا ختم نشده و باعث شد كه مسئولان سازمان غذا و دارو دوباره فروردين امسال اعلام كنند كه خمير مرغ اجازه ورود به محصولات غذايي را ندارد. اين در حالي است كه مسئولان دامپزشكي معتقدند اقدامات قانوني، علمي و بهداشتي درباره توليد خمير مرغ اعمال شده است.

وزير بهداشت 24مرداد امسال در برنامه زنده نگاه يك از شبكه يك سيما اعلام كرد كه خمير مرغ توليدشده زيرنظر سازمان دامپزشكي مورد تأييد است. قاضي‌زاده هاشمي گفت: نگراني‌هاي موجود ناشي از اين موضوع است كه بيشتر صنايعي كه خمير مرغ توليد مي‌كنند زيرنظر سازمان دامپزشكي كشور نيستند. معاون اداره كل نظارت بر فرآورده‌هاي غذايي سازمان غذا و دارو هم مي‌گويد: اصل استفاده از خمير مرغ روشي معمول در جهان بوده و استفاده از آن، موجب جلوگيري از اسراف شده و از هدررفت هزينه‌هاي اقتصادي جلوگيري مي‌كند اما استفاده از آن مستلزم رعايت اصول بهداشتي است.

براساس قانون سازمان دامپزشكي، اين سازمان مسئول تأمين سلامت فرآورده‌هاي دامي است و واحد‌هاي توليدي خميرمرغ كه پروانه‌هاي صادره از سوي اين سازمان را دارند سلامت محصولاتشان مورد تأييد است.

    خمير مرغ چيست؟

خمير مرغ يا «MDM» ماده اصلي در توليد سوسيس و كالباس كشور است كه از حدود 15سال پيش به‌صورت جدي وارد صنعت فرآورده‌هاي گوشتي كشور شده و رفته رفته جايگزين گوشت قرمز شد. اين ماده به اين شكل تهيه مي‌شود كه مرغ‌هاي ديرپز تخم‌گذار كه اجازه توزيع در بازار را ندارند، كشتار مي‌شوند و گوشت آن از استخوان مرغ با دستگاه جدا و به وسيله دستگاه مخصوص تبديل به موادي خميري شده و در توليد سوسيس و كالباس استفاده مي‌شود. اين محصول ماده اوليه مورد استفاده در كارخانه‌هاي سوسيس و كالباس در اروپا و آمريكاست.

    ‌ماده 4 قانون سازمان دامپزشكي

كليه صاحبان و مسئولان نگاهداري دام و كارگاه‌ها و كارخانه‌ها و مراكز تهيه و آماده‌كردن فرآورده‌هاي خام دامي اعم از اشخاص و ‌مؤسسات و شركت‌هاي خصوصي يا دولتي يا وابسته به دولت و يا هر نوع شركت و سازماني كه به‌نحوي از انحا به پرورش يا نگاهداري دام و تهيه و ‌آماده كردن فرآورده‌هاي خام دامي اشتغال دارند، موظف به اجراي دستورهاي بهداشتي و قرنطينه‌اي سازمان هستند.

    سازمان غذا و دارو با سازمان استاندارد هم اختلاف دارد

اختلاف سازمان غذا و دارو با ديگر دستگاه‌ها بر سر نظارت بر مواد غذايي فقط مختص دامپزشكي نيست. يك‌ماه پيش هم اختلافات سازمان غذا و دارو با سازمان استاندارد بر سر آب معدني دماوند رسانه‌اي شد. اين در حالي بود كه زمستان گذشته شريعتمداري، معاون اجرايي رئيس‌جمهور روساي هر دو سازمان را به جلسه‌اي دعوت كرد تا درباره حدود و وظايف هر يك از اين دو دستگاه تفاهمنامه امضا كنند. 9‌ماه از امضاي تفاهمنامه نگذشته بود كه 2سازمان دوباره اختلافات جديد خود را رسانه‌اي كردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =