مشکلات و ناهنجاري‌هاي پا موجب بروز کمردرد مي شود

۱۳۸۸/۰۶/۰۷ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 17025
مشکلات و ناهنجاري‌هاي پا موجب بروز کمردرد مي شود
غلامرضا بابايي و جمعي از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي سمنان در پژوهشي به بررسي ارتباط كمر درد مزمن با ناهنجاري هاي پا در دو گروه افراد سالم و مبتلا به كمر درد مكانيكي پرداخته ‌اند.

درد ناحيه ستون فقرات يا كمردرد از درد هاي شايع در تمام جوامع است. اگرچه ارتباط كمردرد با مشكلات پا دور از ذهن به نظر مي رسد، ولي با علم به اين مطلب كه هر كدام از اجزاي پا، در تعادل بدن نقش دارند و تعادل بدن با همكاري عضلات، ارتباط مستقيم دارد، هرگونه خلل در اجزاي پا مي تواند به نحوي بر نيروهاي وارده بر عضلات اثر گذاشته، باعث تغيير در آن ها شود.

اين پژوهش به صورت مورد-شاهدي با بررسي ارتباط بين كمر درد با مشكلات پا (هالوكس والگوس، هالوكس رژيدوس، كف پاي صاف، كوتاهي عضلات پشت ساق پا) و ابعاد پا، در دو گروه افراد سالم و مبتلا به كمردرد مزمن مكانيكي انجام شده است.

يافته هاي حاصل از اين پژوهش نشان مي دهد كه ارتباط معني داري بين افزايش زاويه و الگوي شست پا، سفتي شست پا، صافي قوس كف پا و كوتاهي عضله سولئوس با كمردرد مزمن وجود دارد؛ اما ارتباطي بين ابعاد پا (پهناي پاي راست) و كوتاهي گاستروكنميوس با كمردرد مشاهده نشد.

به نظر مي رسد با توجه به اين يافته‌ها مي توان نتيجه گرفت كه مشكلات و ناهنجاري هاي پا و مچ پا به دليل تاثيراتي كه بر روي پوسچر، تعادل و راه رفتن فرد مي گذارند، مي‌توانند در طولاني مدت باعث ايجاد كمردرد شوند.

خلاصه اين مقاله در مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي سمنان به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.8709s, 19q