مصرف زياد آجيل، باعث اختلال در عملكرد کبد مي‌شود

۱۳۸۵/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1796
مصرف زياد آجيل، باعث اختلال در عملكرد کبد مي‌شود

دکتر کيومرث دانشور فوق تخصص تغذيه در گفت وگو با ایسنا با بيان اين مطلب برعدم پرخوري در ايام نوروز تاکيد کرد و گفت: آجيل از طريق تاثير برکارکرد کبد باعث لاغري بدخيم در افراد مي شود، از طرف ديگر مصرف شيريني جات نيز باعث چاقي فرد، اضافه وزن، افزايش چربي وکاهش کالري در بدن شده و بر سلامت جسم تاثير بسيار منفي مي گذارد.

دانشور بهترين آجيل مصرفي را آجيل سويا( با طعم سرکه يا بدون طعم) عنوان کرد.

وي با اشاره به ميان وعده هاي غذايي در ايام نوروز، بهترين ميان وعده ها را بيسکويتهاي کم شيريني همراه با چاي کمرنگ و شيرکم چرب(بدون اضافه کردن شکر) ذکر کرد.

دانشور گفت: بهتراست در اين ايام افراد بعد از خوردن غذا از دسرهاي شيرين( که در هضم غذا موثرند) استفاده کنند، البته انتخاب نوع دسر شيرين نيز خيلي مهم است و بهترين دسر شيرين مي تواند مخلوط ماست و خرما باشد که بسيار خوشمزه است ودر هضم غذا نيز موثر مي باشد.

اين فوق تخصص تغذيه در ادامه اظهار داشت: در سفرهاي نوروزي توصيه مي کنيم به هيج عنوان افراد از غذاي رستورانهاي بين راهي استفاده نکنند، زيرا مي تواند ناقل انواع و اقسام ميکروبها و ويروسها باشد و به سلامت افراد ضرر برساند.

وي تاکيد کرد: افراد بايد در نظر داشته باشند امکان انتقال هپاتيت در غذاي اين رستورانها وجود دارد، پس بهتر است در سفرهاي نوروزي خود خانواده ها غذاي خانگي را با رعايت موازين بهداشتي استفاده کنند.

وي با اشاره به اين که نمک، سم سفيد خوانده مي شود از افراد خصوصا بيماران خواست تا به مقدار مصرف نمک و نوع چربي مورد استفاده در غذا، دراين ايام دقت كنند.

دانشور گفت: مصرف نمک باعث ايجاد فشار خون و ناراحتيهاي قلبي و عروقي و البته باعث کمبود آب در بدن مي شود و روغن نيز هرچه کيفيت آن پايين تر باشد هضم و جذب را با مشکل مواجه كرده و باعث تضعيف سيستم گردش خون مي شود و بر قلب، ريه و سيستم کبدي فشار بسياري وارد مي آورد. بنابراين به افراد خصوصا بيماران نه تنها در ايام نوروز بلکه در تمام سال توصيه مي شود که به مصرف اين دو ماده توجه کافي داشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.90942s, 18q