مشاور تغذيه‌اي معاونت بهداشتي وزارت بهداشت:

بهترين راه تأمين يد مصرف ماهي است

۱۳۸۹/۰۵/۲۸ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 20191
بهترين راه تأمين يد مصرف ماهي است
سلامت نیوز: مشاور تغذيه‌اي معاونت بهداشتي وزارت بهداشت گفت: بهترين منابع غذايي براي تأمين يد مورد نياز بدن، ماهي‌ها هستند كه متأسفانه سرانه مصرف آن در كشور پايين است.

به گزارش پايگاه خبري و اطلاع رساني وزارت بهداشت، ابوالقاسم جزايري افزود: اگر يد به اندازه مورد نياز به صورت روزانه دريافت نشود، فرد دچار كمبود يد مي‌شود، كه كمبود يد در دوران‌هاي مختلف زندگي پيامدهاي گوناگوني دارد.

مشاور تغذيه‌اي معاونت بهداشتي با اشاره به اقدامات انجام گرفته در دو دهه گذشته گفت: در چند سال اخير اقدامات خوبي در زمينه يدرساني انجام گرفته است كه مهمترين راهبرد اصلي، مصرف نمك يددار است.

وي تصريح كرد: بهترين ماده غذايي براي اينكه يد را به آن اضافه كرد، نمك خوراكي تصفيه شده است كه اين روش با صرفه‌ترين و مطمئن‌ترين روش براي تأمين يد مورد نياز بدن است.

جزايري با اشاره به فقر آهن و كم خوني شايع در ميان اقشار جامعه گفت: بهترين راه جذب آهن از مواد غذايي گياهي و به خصوص نان است و با توجه به اينكه جذب آهن از طريق مواد غذايي پايين است لذا در وزارت بهداشت چندين برنامه غني‌سازي آرد با آهن در دست اجراست.

مشاور تغذيه‌اي معاونت بهداشتي خاطرنشان كرد: مصرف گوشت از منابع اصلي تامين آهن محسوب مي‌شود كه متأسفانه مصرف آن در سنين مختلف كمتر از حد نياز است.

جزايري تصريح كرد: سعي داريم در بحث غني‌سازي نان به ساير ريزمغذي‌ها هم توجه كنيم و آردها را با اسيد فوليك، آهن و روي غني سازيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.84552s, 18q