با اضافه وزن بعد از عید چه کار کنیم

۱۳۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 209962
با اضافه وزن بعد از عید چه کار کنیم

سلامت نیوز: اگر در ایام نوروز روزی 4-5 عدد شیرینی و‌ 1-2 کاسه آجیل استفاده می‌کنید که قبلا این کار را نمی‌کردید، باید بدانید هر شیرینی ممکن است حدود 20-40 کیلو کالری انرژی تولید کند و هر 10 عدد مغز مخلوط می‌تواند حدود 40-45 کیلوکالری انرژی تولید کند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر پیام فرح‌بخش؛‌ متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در پاسخ به سوال زندگی آنلاین در خصوص کنترل وزن در ایام نوروز گفت: «بعد از ایام نوروز، همه افراد به علت مهمانی‌ها، دید و بازدیدها و مصرف آجیل و شیرینی که از اجزاء دید و بازدید نوروز است،‌ دو تا سه کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.

برای پیشگیری از این اضافه وزن بهترین کار مدیریت برنامه غذایی است؛ یعنی اگر در ایام نوروز روزی 4-5 عدد شیرینی و‌ 1-2 کاسه آجیل استفاده می‌کنید که قبلا این کار را نمی‌کردید، باید حساب کنید که هر شیرینی ممکن است حدود 20-40 کیلو کالری انرژی تولید کند و هر 10 عدد مغز مخلوط می‌تواند حدود 40-45 کیلوکالری انرژی تولید کند».

وی افزود: «با یک حساب و کتاب سر انگشتی مشاهده می‌شود که با خوردن دو کاسه آجیل شاید حدود 400-500 کیلوکالری و با خوردن 4-5 عدد شیرینی حدود 100-200 کیلوکالری انرژی دریافت می‌شود. یک فرد بالغ بین 25-23 کیلوکالری انرژی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارد، به عنوان مثال یک فرد 70 کیلوگرمی حدود 2000 کیلوکالری انرژی نیاز دارد.

پس اگر ناخواسته روزی 500-600 کیلوکالری اضافه بر سازمان دریافت کنیم،‌ منجر به ایجاد حداقل 2 کیلوگرم اضافه وزن در پایان عید می‌شود».

دکتر فرح‌بخش اظهار داشت: «بنابراین برای حل این مشکل باید اولا میزان غذای مصرفی خود را در وعده‌های اصلی کمتر از روزهای معمول استفاده نماییم و دوم اینکه فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهیم. یعنی در ایام عید که هوا رو به بهبودی است و سرمای هوا برطرف شده است و به علت مسافرت‌ها آلودگی هوا وجود ندارد، لذا با یک برنامه‌ریزی و داشتن روزی 1-2 ساعت پیاده‌روی از مشکل اضافه وزن پیشگیری خواهد شد تا بتوانیم ایام نوروز را بدون مشکل خاصی پشت‌سر بگذاریم».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.11586s, 19q