فال سکته با دستگاه فشار خون

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2117
فال سکته با دستگاه فشار خون

با تازه‌ترین تحقیقاتی که در دنیای پزشکی انجام شده، روز به روز ابزار بیشتری برای این گونه پیش‌بینی‌ها به دست می‌آید. محققان پزشکی به شما خواهند گفت که کنترل کدام شاخص‌ها می‌تواند در پیشگیری از انواع بیماری ها و از جمله سکته، به شما کمک می‌کند.

این بار محققان مركز كنترل و پيشگيري از بيماريها در آتلانتا، برخی از این شاخص‌ها را که با کمک دستگاه فشار خون به دست می آید، معرفی کرده اند و گفته‌اند که کدام یک از این شاخص‌ها پیش‌بینی‌کننده قوی‌تر و مهم‌تری در پیش‌بینی سکته است.

به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز نتایج بررسی های آنها نشان می دهد فشار خون سيستوليك، یا همان فشار خون «ماکزیمم»، یکی از مهم ترین این شاخص هاست که می تواند خطر سكته را پيش بيني کند. (فشار خون سيستوليك عدد بالايي در قرائت فشار خون است و فشار خون دياستوليك عدد پاييني )

دانشمندان پيشتر دريافته بودند فشار خون سيستوليك بهتر از فشار خون دياستوليك به پيش بيني خطر سكته در مردان به ظاهر سالم كمك مي‌كند. اما نقش اين شاخص در پيش بيني خطر سكته در زنان و گروههاي نژادي مختلف مشخص نبود.

به همین جهت محققان تصمیم گرفتند این موضوع را در تعداد زیادی نمونه که در مطالعه دیگری شرکت کرده و به مدت طولانی تحت نظر قرار گرفته بودند، بررسی کنند.

در اين مطالعه  ۳هزار و  ۲۹۵مرد و  ۳هزار و  ۴۶۲زن به مدت ۱۵ سال از لحاظ شاخص های مختلف فشار خون بررسي شدند. در مدت این پیگیری طولانی مدت، ۱۱۳مورد سكته مرگبار در این افراد رخ داد.

اين محققان دريافتند افزايش فشار خون سيستوليك، فشار خون دياستوليك، فشار نبض و ميانگين فشار سرخرگي هر كدام با افزايش خطر سكته مرگبار مرتبط است. اما فشار خون دیاستولیک شاخص مناسب تری برای پیش بینی سکته به شمار می آید.

بررسی‌های آنها نشان داد به ازاي هر  ۱۰ميلي گرم جيوه افزايش فشار خون سيستوليك، خطر نسبي سكته در مردان، ۱/۱۹ بیشتر می‌شود و در زنان ۱/۱۵درصد این خطر بالا می‌رود.

اين يافته‌ها با نتايج مطالعات قبلي مطابقت دارد و نشان مي‌دهد فشار خون سيستوليك شاخص مهمي در پيش‌بيني خطر سكته مرگبار است.

اینها همه تاکید دوباره‌ای است بر این که هر فرد بزرگسال باید به طور مرتب فشار خون خود را کنترل کند و در صورتی که اندازه فشار خون او، به ویژه فشار خون سيستوليك او، بالا بود، برای پایین آوردن و درمان آن اقدامات لازم را انجام دهد.

به این ترتیب به جای ترسیدن از سکته ای که زمان وقوع آن نامعلوم است و وقوعش مرگبار، می توان راه‌هایی را برای مقابله با آن پیدا کرد.اين يافته‌ها در شماره ماه مارس نشریه «پرفشاری خون‌آمریکا»  منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27327s, 18q