در همايش انجمن اسلامي دانشجويان ترقي‌خواه دانشگاه اميرکبير مطرح شد

حال تهران خوب نيست

۱۳۹۶/۰۲/۱۳ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 212121
حال تهران خوب نيست

سلامت نیوز: اين روزها که در آستانه انتخابات شوراي شهر قرار داريم موضوع شهر و چالش‌هايي که شهرهاي بزرگي چون تهران با آن درگيرند، بحث داغ محافل مدني و دانشگاهي است.

به گطارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: کارشناسان شهري معتقدند، آنچه شهر را به ميداني براي انحصار قدرت در دستان طبقه خاص تبديل مي‌کند، عدم نظارت صحيح و اثرگذار بر شيوه انتخاب حاکمان شهري و اجراي برنامه‌ها توسط آنهاست. در اين ميان، شوراي شهر به‌عنوان يک پارلمان شهري، دموکراتيک‌ترين نهاد حاکميتي است که امکان نظارت بر ساختارهاي کلانشهري را بر‌اساس ضوابط قانوني داراست. ساختار شوراهاي شهر به گونه‌اي نظم يافته که توان نظارتي آنها بر عملکرد نهادهايي چون شهرداري‌ها و ساير ارگان‌هاي شهري بالا باشد. بااين‌حال، و با وجود نبود خلأ‌هاي قانوني در اين بخش، در طي دوره‌هاي گذشته شوراهاي شهر قدرت لازم براي اعمال نظارت بر نهادهاي شهري را نداشته‌اند يا در‌اين‌زمينه با محدوديت‌هايي مواجه بوده‌اند. ازاين‌رو، کارشناسان شهري با برگزاري نشست‌ها و جلسات متعددي در آستانه پنجمين دوره انتخابات شوراي شهر، به بررسي نقاط ضعف و قوت اين شوراها و همچنين چگونگي نظارت آنها بر نهادهاي شهري چون شهرداري مي‌پردازند. در نشستي که روز دوشنبه و با حضور ليلا ارشد، مددکار اجتماعي و مديرعامل سازمان غيردولتي خانه خورشيد و محمد ميرزايي، کارشناس مسائل شهري در دانشگاه اميرکبير برگزار شد، به چالش‌هاي اساسي شهر تهران و آسيب‌هايي که عدم نظارت بر مديريت شهري به آن دامن زده است، پرداخته شد. عبدالله مؤمني، فعال اصلاح‌طلب و نامزد پنجمين دوره انتخابات شوراي شهر نيز يکي ديگر از مدعوين اين نشست دانشگاهي بود که به دلايل نامعلومي از حضور او در اين نشست ممانعت به عمل آمد.


تأمين اعتبار شهرداري از جيب شهروندان


محمد ميرزايي در همايش صداي تهران که با هدف بررسي معضلات شهري تهران از سوي انجمن اسلامي دانشجويان ترقي‌خواه دانشگاه اميرکبير برگزار شد درباره عملکرد چهار دوره شوراهاي قبل گفت: «قرار بود شوراها راهبرد هدايت و نظارت بر شهرداري‌ها را بر عهده داشته باشند اما آنچه رخ داده بدنه‌اي نيم‌بند از تمام اينهاست و هيچ کدام نيست. معتقدم کارآمدترين شوراي شهر تهران در چهار دوره گذشته دوره اول بود و‌ اي کاش اسير دعواهاي سياسي نمي‌شد زيرا در اين شورا نظارت زيادي بر عملکرد شهرداري وجود داشت.» او با انتقاد از عملکرد شوراهاي دوم و سوم شهر تهران اظهار کرد: «متأسفانه بعضي گمان مي‌کنند يک روز اتوبان صدر را دو‌طبقه کنيم و فردا اتوبان را سه‌طبقه کنيم و تونلي هم از کنارش عبور دهيم. بعضي فکر مي‌کنند جوازهاي آن‌چناني براي برج‌ها، توسعه است. برخي هم مي‌گويند با اين کارها فاصله شمال تا جنوب را کم کرديم. 18 هزار ميليارد تومان اعتبار شهرداري تهران است که اتفاقا نه از پول نفت که از جيب من و شما و از محل عوارض و درآمدهاي فروش تراکم و تغيير کاربري و... به دست مي‌آيد.»


تهران جاي زندگي نخواهد بود


اين نامزد پنجمين دوره از انتخابات شوراي شهر تهران در ادامه به آمارهاي درآمد شهرداري از فروش تراکم مازاد و تغيير کاربري اشاره کرد و گفت: «در سال 94 شهرداري تهران سه هزار و 400 ميليارد عوارض مازاد تراکم دريافت کرده که اين درآمد در سال 95 به سه هزار و 900 ميليارد رسيد. شهرداري در سال 94، سه هزار و 900 ميليارد نيز از تغيير کاربري‌ها درآمد کسب کرد و اين درآمد در سال 95 به چهار هزار ميليارد رسيد. اگر درآمد مازاد تراکم و تغيير کاربري در سال 95 را با هم جمع کنيم به حدود هشت هزار ميليارد ريال درآمدي مي‌رسيم که از شهرفروشي به دست آمده و اين آمار قابل کتمان نيست.» ميرزايي با بيان اينکه اگر با همين روند ادامه دهيم طي پنج يا 6 سال آينده تهران جاي زندگي نخواهد بود، گفت: «امروز سرانه‌هاي شهر به فروش مي‌رود. جالب است که اگر از شهردار تهران هم بپرسيد پاسخ مي‌دهد که شوراي شهر اين مجوز را به من داده است.»


تهران 170 کيلومتر مترو دارد، نه 300 کيلومتر


اين کارشناس شهري با اشاره به هزينه سالانه شهر تهران در حوزه حمل‌و‌نقل عمومي اظهار کرد: «صحبت‌هاي شهرداري درباره 300 کيلومتر مترو در پايتخت را باور نکنيد. متروي تهران امروز به 200 کيلومتر هم نرسيده و حدود 170 کيلومتر از آن بهره‌برداري شده، درحالي‌که طبق برنامه‌ريزي‌ها اين جمعيت تهران باید 750 کيلومتر مترو داشته باشد.» ميرزايي با بيان اينکه به نظر مي‌رسد که مردم در اين شهر تعلق‌خاطر ندارند، تصريح کرد: «سالانه ميلياردها تومان صرف تعويض گاردريل‌هاي بزرگراه‌هايي مي‌شود که در ميانه آن کارتن‌خواب‌ها شب را به صبح مي‌رسانند. لابد اين کارتن‌خواب‌ها جزء آن چهار درصد معروف هستند که برايشان کاري نمي‌شود.» او در بخش ديگري از سخنانش با تأکيد بر اينکه امروز بايد براي سلامت خودمان و فرزندانمان در آينده هزينه کنيم، درباره ادعاي توليد برق از زباله‌هاي شهر تهران نيز اظهار کرد: «در تمام دنيا از زباله درآمدزايي مي‌شود اما در تهران امروز 110 ميليارد تومان از زباله درآمد داريم و 500 ميليارد تومان برايش هزينه مي‌کنيم که اين اصلا به‌صرفه نيست.»


حتي يک وات هم از زباله برق توليد نشده است


او در مورد توليد برق از زباله‌ها نيز گفت: «حدود هشت سال پيش بود که بحث توليد برق از زباله‌ها مطرح شد و قرار شد کارشناساني از ژاپن اين توليد را بر عهده بگيرند اما در نهايت طي تصميم شهرداري اين موضوع به چيني‌ها سپرده شد اما تاکنون حتي يک وات، از زباله‌ها برق توليد نشده، درحالي‌که طبق برنامه‌ريزي‌ها بايد با استفاده از زباله‌ها برق سايت کهريزک و اطراف آن تأمين مي‌شد.» اين نامزد پنجمين دوره انتخابات شوراي شهر تهران اضافه کرد: «البته سازمان محيط‌زيست نيز با توجه به بحث شيرابه‌هاي ناشي از زباله و همچنين آلايندگي دستگاه‌هاي زباله‌سوز به اين موضوع انتقاداتي وارد کرده بود.» ميرزايي در پاسخ به سؤال ديگر درباره وضعيت شمال و جنوب تهران نيز گفت: «منابع درآمدي بايد در تمام شهر توزيع شود. خوشبختانه گويا خداوند به ساکنان جنوب شهر لطف کرده و با توجه به اينکه زمينشان ارزش ريالي کمتري دارد سرانه‌هاي عمومي‌شان سالم‌تر مانده، متأسفانه ما در شمال تهران شاهد اين هستيم که در کوچه‌اي 6 متري برج و ساختمان‌هاي 10 طبقه و بيشتر از آن احداث شده است.»


بيانيه‌ عبدالله مؤمني خطاب به ياران دبستاني


عبدالله مؤمني، از کانديداهاي شوراي پنجم شهر تهران و يکي ديگر از مهمانان نشست صداي تهران که در اين همايش حضور نداشت، در بيانيه‌اي که در اختيار رئيس انجمن اسلامي دانشجويان ترقي‌خواه گذاشت، عنوان کرد: «بنا به مشکلات و معذوريت‌ها نتوانستم در اين جلسه حضور يابم.» او که دانشجويان را ياران دبستاني خطاب کرد، دسترسي عادلانه همگاني به منابع شهري را براي همه مردم خواستار شد و گفت: «تهران پس از 14 سال مديريت اصول‌گرايان به حال بدي گرفتار شده که حتي منابع طبيعي آن دچار آسيب شدند.» او در اين بيانيه خود مدعي شد: «تاريکخانه مناقصه‌ها نشان از آشفتگي مديريتي دارد که شهر را در آستانه انفجار قرار داده و سطح رضايت مردم به شدت کاهش يافته زيرا طبيعت و آب‌وهواي شهر را فروخته‌اند و 70 هزار ميليارد تومان، بدهي دستگاه عريض‌وطويل شهرداري بوده و به قدري اين سازمان عريض شده که تأمين بودجه آن به يک معضل جدي بدل شده است.» او با بيان اينکه احياي شورا و شهرداري و ارتقای جايگاه شوراها از طريق انتخاب نمايندگان درست بايد صورت گیرد، گفت: «بايد انتخابي داشته باشيم تا ديگر هيچ شهرداري شوراها را نامحرم نداند و براي مقابله با مديريت آمرانه فعلي در تهران بايد اعضاي اصلاح‌طلب انتخاب کنيم و با جلب مشارکت مردم در 354 محله مديريت را در اختيار کساني قرار دهيم که رويکردشان اصلاح‌طلبانه است تا در يک کلام دسترسي عادلانه همگاني به منابع شهري براي همگان ايجاد شود.»


تأکيد بر مشارکت حداکثري


در ادامه، زهرا صدراعظم‌نوري در پاسخ به برخي شائبه‌ها مبني‌بر اينکه در ليست اصلاح‌طلبان در شوراي شهر پنجم آقازاده‌ها و افراد سفارشي وجود دارند، گفت: «هشت ماه است که سازوکارهاي انتخاب افراد را احصا کرده‌ايم اما ممکن است در يک ليست تعدادي محدود ساز مخالف بزنند که نبايد به پاي همه ليست نوشته شود.» او با بيان اينکه طبيعي است که ما ليستي بدهيم که کرسي‌هاي بيشتري را در مجلس و شورا داشته باشيم، گفت: «در ليست شوراي آينده درصد قابل قبولي متوجه زنان و جوانان است اما دقت داشته باشيد براي اينکه شورايي مشابه شوراي دوم و رئيس‌جمهوري مانند احمدي‌نژاد نداشته باشيم، بايد وارد ميدان شويم و نبايد با کج‌راهي دو نفر، کل ليست را زير سؤال ببريم.» صدراعظم‌نوري با بيان اينکه در شوراي دوم وقتي رأي خاموش و خاکستري اصلاح‌طلبان وارد ميدان نشد، شاهد بوديم که چمران تنها با 170 هزار رأي به‌عنوان بالاترين رأي وارد آن شد، گفت: «همه بايد مشارکت حداکثري داشته باشيم.»


تهران سه ميليون حاشيه‌نشين دارد


در ادامه اين همايش، ليلا ارشد گفت: «در موضوعي مانند جمع‌آوري پسماند، پيمانکاران از کودکان استفاده مي‌کنند و اگر اين موضوع را به شهرداري منتقل کنيم مي‌گويند پيمانکاران جدا از شهرداري هستند. متأسفانه زنان کارتن‌خواب نيز پسماند جمع مي‌کنند اما پيمانکاران پسماند را از زنان نمي‌خرند و آنان مجبورند براي اينکه درآمدي به دست بياورند پسماندها را با قيمت ارزان‌تري نسبت به مردان بفروشند.» او با بيان اينکه من مي‌خواهم صداي جمعيت خاموش شهر باشم، گفت: «در شوراي شهر براي کودکان تصميم گرفته مي‌شود اما آنان هيچ نماينده‌اي در اين نهادها که برايشان تصميم‌گيري مي‌کنند، ندارند و من مي‌خواهم کودکان و زنان را نمايندگي کنم.» او با طرح اين پرسش که نمايندگان احزاب چقدر کار ميداني کرده و از آسيب‌هاي اجتماعي در شهر با‌خبرند، گفت: «اعتياد پنجمين معضل شهر تهران است. سه ميليون حاشيه‌نشين در اين شهر زندگي مي‌کنند و شرايط خوبي از نظر تحصيل، بهداشت و... برايشان وجود ندارد.»
اين نامزد پنجمين دوره انتخابات شوراي شهر تهران با بيان اينکه بسياري از اقدامات را مي‌توان با صحبت حل‌وفصل کرد، گفت: «خاطرم هست که دسته‌هاي 50 و 60 نفري قماربازان در اطراف خانه خورشيد تجمع مي‌کردند اما زماني که با آنها صحبت مي‌کردم با لوطي‌گري حاضر مي‌شدند که از خانه خورشيد فاصله بگيرند، طوري که حتي پليس هم به من مي‌گفت بدون باتوم و گاز اشک‌آور چطور مي‌تواني با اينها مقابله کني که مي‌گفتم براي اين اقشار تهديد نيستم. ما بايد اين نگاه را توسعه دهيم.» او با تأکيد بر ضرورت توسعه نگاه اجتماعي و مشارکت گروه‌هاي مختلف در اداره شهر اظهار کرد: «براي من عجيب است که هنوز هيچ شبکه‌اي جلسات شوراي شهر را پوشش مستقيم نمي‌دهد. من پيشنهادم اين است که راديو حتما جلسات شوراي شهر تهران را به شکل مستقيم پخش کند تا مردم در جريان موضع‌گيري‌هاي نمايندگانشان باشند.» ارشد در اين نشست همچنين بر ضرورت مداخله سازمان‌هاي مردم‌نهاد (ان‌جی‌اوها) در تصميم‌سازي‌ها و برنامه‌ريزي براي حل مشکلات زنان تأکيد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.83312s, 19q