موافقت شرعي "محمد سيد طنطاوي" شيخ الازهر و "محمود حمدي زقزوق" وزير اوقاف مصر با انتقال اعضاي فرد فوت شده به بيماران به شيوه مسالمت آميز و اهدايي موجب ايجاد بحث و جدل روحانيان مصر شده است.

روحانيان مصر با اهداي اعضاي بدن افراد فوت شده به بيماران موافقت كردند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، اين در حالي است كه دولت مصر هفته گذشته اعلام كرد قرار است پيش نويس قانون پيوند اعضاي انسان فوت شده به افراد زنده بار ديگر به مجلس ارائه شود، در حالي كه بررسي اين موضوع از شش سال پيش متوقف شده است.

روحانيان مصر با مجاز شمردن اين اقدام بدون ذكر ضوابط روشن و معين براي آن، مخالفت كردند، در حالي كه برخي از آنان نيز با استناد به اينكه نجات يك انسان بيمار از نظر شرعي بر حرمت فرد فوت شده اولويت دارد، حمايت خود را از اين اقدام اعلام داشتند.

شيخ الازهر و وزير اوقاف مصر در اظهاراتي اعلام كردند اهداي اعضاي فرد فوت شده، نوعي ايثار به شمار مي‌آيد.

در اين ميان، وزير اوقاف مصر پزشكان اين كشور را به دستيابي به تعريف دقيقي از مرگ فراخواند. زيرا در مورد سكته مغزي كه بر اثر آن فعاليت تمام اعضاي زنده بدن به استثناي قلب مختل مي‌شود و مرگ شرعي، ديدگاههاي متفاوتي وجود دارد.

وي همچنين تصويب قانون مربوط به ترتيب و تنظيم عمليات انتقال و پيوند اعضا را خواستار شد و گفت "من با اين موضوع موافق هستم، زيرا در صورتي كه مصلحت ايجاب كند شرع نيز با آن موافق است و آن را مجاز مي‌داند.

الشرق الاوسط افزود: "مركز تحقيقات اسلامي مصر"، ده سال پيش موافقت خود را با عمليات انتقال اعضاي افراد فوت شده به بيماران اعلام كرده بود.

"حاتم الجبلي"، وزير بهداشت مصر نيز هفته گذشته اعلام كرد كه دولت پيش نويس قانون پيوند اعضاي بدن افراد فوت شده را بارديگر به مجلس عرضه مي كند.

به گفته وي، پس از حل اختلافات اعضاي مجلس، روحانيان و پزشكان در مورد چگونگي تعيين فوت و مشروع بودن حق تصرف صاحبان متوفي بر اهداي اعضاي وي پيش نويس اين قانون بار ديگر به مجلس ارائه خواهد شد.

اين در حالي است كه كميته بهداشت مجلس ملي مصر در سال ‪ ۲۰۰۱‬با پيشنهاد پيش نويس قانون پيوند اعضاي بدن انسان موافقت كرد و آن را به مجلس شوراي مصر ارائه داد، اما مجلس آن را تصويب نكرد و رسيدگي نهايي به آن نيز هنوز انجام نگرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =