سردار عبداللهی:

پیشرفت ایران در عرصه پزشکی مرهون تجربیات دفاع مقدس است

۱۳۹۶/۱۲/۰۵ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 238371
پیشرفت ایران در عرصه پزشکی مرهون تجربیات دفاع مقدس است

سلامت نیوز: معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه گفت: پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه پزشکی و درمانی، مرهون تجربیات پزشکان در دوران دفاع مقدس است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر احمد عبداللهی روز شنبه در تبیین نقش بهداری رزمی در دفاع مقدس و کارآمدی تجارب آن دوران در صحنه نیازهای امروز اظهار کرد: به موازات توسعه ساختار و سازمان سپاه پاسداران در جنگ، به تدریج بیمارستان های صحرایی ما هم بهبود پیدا کرد، به طوری که این بیمارستان ها، به یکی از شاهکارهای مهندسی در جنگ تبدیل شده بود که دو سه لایه محافظ انفجاری داشت.


عبداللهی ادامه داد: در دفاع مقدس بیمارستان های صحرایی هم به لحاظ استحکام سازه‌های بیمارستانی و هم از نظر نیروی انسانی، تجهزات و ارائه کمک های پزشکی تا انتهای جنگ شاهد پیشرفت های روزافزون بودیم.


وی در ادامه با اشاره به خدمات طب رزمی در جبهه مقاومت اسلامی برای مقابله با تکفیری ها در عراق و سوریه گفت: پزشکان ایرانی و بهیاران عرصه طب رزم در جبهه مقاومت اسلامی در منطقه فعال هستند.


وی خاطرنشان کرد: در حوزه ارائه خدمات امدادی و پزشکی به مجروحان نیروهای مقاومت اسلامی علیه تکفیری ها، اگر چه جبهه مقاومت و ارتش سوریه کمک کردند، اما نقش پزشکان ما در درمان مجروحان مدافع حرم بی بدیل بوده است.


عبداللهی افزود: سامانه‌های اختصاصی امدادی که در مناطق جنگی این دو کشور ایجاد کردیم موجب اعجاب و حیرت دشمنان شد آنها باور نمی کردند ما از این همه ظرفیت برخوردار باشیم. ما در مسیر ارائه خدمات پزشکی در جبهه بین الملل مقاومت اسلامی، چندین شهید مدافع حرم و جانباز نیز داشته ایم.


وی با بیان اینکه امروزه همه قواعد و شرایط جنگ ها دچار تغییر و تحول شده است به این نکته اشاره کرد که امروزه دیگر جنگ ها، در چارچوب مرزهای سیاسی تعریف نمی شود و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب عمق بخشی به دفاع استراتژیک خود برابر تهدیدات نوین، در جبهه بین الملل مقاومت اسلامی نقش محوری دارد.


معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه اضافه کرد: این موضوع به حوزه بهداشت و درمان هم سرایت کرده است و امروز شاهد افزایش چالاکی، چابکی و سیال‌سازی خدمات در بیمارستان‌های صحرایی هستیم که نمونه هایی از آن را در ارائه خدمات به نیروهای مقاومت اسلامی در منطقه نشان دادیم.
عبداللهی با اشاره به آمادگی های مجموعه طب رزم در ایران تأکید کرد: مأموریت و وظیفه مجموعه واحدهای بهداشت و درمان نظامی، تأمین نیروی انسانی با تجربه و تجهیزات لازم است و اینکه برای شرایط بحران و درگیری، ساز و برگ لازم را برای بهداشت و درمان داشته باشند.


وی ادامه داد: در همین راستا دفاع مقدس تجربه بسیار گران‌بهایی بود و ما برای اینکه آمادگی ها را حفظ کنیم و ارتقاء بدهیم، هرساله رزمایش‌هایی را برگزار می کنیم که در قالب این رزمایش ها، به مردم محروم و نیازمند انواع خدمات پزشکی ارائه می دهیم، در حقیقت بخشی از استعداد و توانمان را به برگزاری اردوهای محرومیت زدایی اختصاص داده ایم. در کنار آن، تمرینات تخصصی را نیز به صورت مداوم برگزار می‌کنیم.


وی با اشاره به کمک های مجموعه بهداری رزمی سپاه پاسداران به زلزله زدگان کرمانشاه افزود: وقتی زلزله کرمانشاه رخ داد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی پیشتازان امدادرسانی بودند، آنها در گام اول به داد مردم رسیدند و واحدها و بخش های دیگر بعد از آن به صحنه رسیدند.


وی گفت:آمادگی های لازم در شرایط بحران های طبیعی(زلزله، سیل و نظایر آن) و انسانی(جنگ) در واحدهای نظامی وجود دارد و همه ما خودمان را برای روز مبادا آماده و تجهیز کرده ایم و آمادگی کامل را برای خدمت در همه بخش ها داریم.


عبداللهی با اشاره به برگزاری ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون و هشتمین کنگره علمی طب رزم نیز گفت: ما به دنبال نماد سازی فرهنگی با عناوین و محتوای فاخر هستیم. خدمات بخش بهداشت و درمان با وجود نقش برجسته و سابقه درخشانی که در دوران دفاع مقدس داشته است، متأسفانه مورد غفلت واقع شده است و ما خلاء یک حرکت و جریان که فداکاری های جامعه پزشکی را به مردم نشان بدهد حس می‌کردیم.


وی افزود: با چنین انگیزه ای، از سال 1390 به همت معاونت بهداشت، امداد و درمان آموزش پزشکی سپاه ،این ایده مطرح شد که ما با طراحی جایزه ملی شهید دکتر رهنمون بتوانیم علاوه بر پاسداشت شهدای والامقام عرصه بهداری دفاع مقدس و تجلیل از خانواده های آنها، امکانی بر معرفی و تقدیر از الگوهای برتر جامعه پزشکی و ترویج ارزش های انقلابی در جامعه نظام سلامت کشور باشیم.


وی خاطرنشان کرد:جزئیات برگزاری ششمین آیین اهدای ملی شهید دکتر رهنمون و هشتمین کنگره علمی طب رزم به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.36937s, 18q