ماهیگیران غیرمجاز، صبح شنبه، ٤ محیط‌بان را در ساحل رودخانه دز به رگبار بسته و فرار کردند، حال یکی از محیط‌بانان وخیم گزارش شده است مدیركل محیط‌زیست خوزستان: متخلفان هنوز دستگیر نشده‌اند اما پیگیری‌ها به شكل جدی ادامه دارد تا به نتیجه برسد رئیس اداره پارك ملی دز: با توجه به خطراتی كه در این شغل وجود دارد، دریافتی آنها به نسبت سایر نهاده‌ها بسیار كم است گفت‌وگوی «شهروند» با ٢نفر از مصدومان حادثه پارک ملی دز: شوکه شدیم.

رگبار بی‌رحمی بر سر محیط‌بانان بی پناه

سلامت نیوز: ماهیگیران غیرمجاز، صبح شنبه، ٤ محیط‌بان را در ساحل رودخانه دز به رگبار بسته و فرار کردند، حال یکی از محیط‌بانان وخیم گزارش شده است مدیركل محیط‌زیست خوزستان: متخلفان هنوز دستگیر نشده‌اند اما پیگیری‌ها به شكل جدی ادامه دارد تا به نتیجه برسد رئیس اداره پارك ملی دز: با توجه به خطراتی كه در این شغل وجود دارد، دریافتی آنها به نسبت سایر نهاده‌ها بسیار كم است گفت‌وگوی «شهروند» با ٢نفر از مصدومان حادثه پارک ملی دز: شوکه شدیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند، درست ساعت هفت صبح دیروز بود که رودخانه دز تکان خورد، با گلوله‌هایی که رگباری از لوله مسلسل پرتاب می‌شد و چهار نفر را هدف گرفته بود. آن چهار نفر، محیط‌بانان پارک ملی «دز» بودند؛ پارک ملی دزفول. محیط‌بانان را صیادان مسلح، به ضرب گلوله مجروح کرده و پا به فرار گذاشتند؛ با قایق موتوری.
شنبه اول اردیبهشت، ساعت به وقت سه‌ونیم بامداد، چهار محیط‌بان سوار بر قایق گشتزنی شدند تا صیادان غیرمجاز را رصد کنند. اسلحه را یکی از محیط‌بان‌ها بر دوش گرفت و سه نفر دیگر، چشم در چشم درختان و آب و آسمان، طبیعت را می‌کاویدند. ساعت هفت صبح را نشان می‌داد که وسایلی در ساحل، توجه آنها را جلب کرد، قایق به سمت ساحل، تغییر مسیر داد. آن‌جا اما ماهی‌های برق گرفته و چند کابل و سیم، حکایت از صید غیرمجاز داشت. چهار محیط‌بان، مشغول بازرسی بودند که دو قایق از دور نزدیک شدند، سرعت قایق‌ها اما آن‌قدر بالا بود که محیط‌بانان فرصت واکنش پیدا نکردند، تنها لوله اسلحه‌هایی را دیدند که به سمتشان نشانه رفت، به رگبارشان بست و از آنها گذشت؛ به همان سرعت. تصویر بعدی از رودخانه دز، تن‌های نیمه‌جان محیط‌بانان بود که خون آلود، روی ساحل، درازکش افتاده بودند و نفس نفس می‌زدند. گلوله امان محمد قاسمی و همکارش مرتضی تساخ و رضا قپانچی که رئیس اداره پارك ملی دز است، را بریده بود. تیرها به بازو و کتف‌شان اصابت کرده و در این میان تنها احمد زبیدی بود که جان سالم به در برد.
شوکه شدیم
«رضا قپانچی»، رئیس اداره پارك ملی دز یکی از افرادی است که صبح شنبه در پارک ملی دز، شاهد حمله ماهیگیران غیرمجاز بود.

صبح شنبه چه اتفاقی افتاد؟
ساعت از نیمه‌شب گذشته بود كه گشت‌آبی ما شروع شد و قرار بود تا ظهر ادامه پیدا كند، با توجه به اینكه در فصل ممنوعه صید قرار داریم، از نیمه‌های شب شروع به گشت‌آبی در رودخانه دز كردیم كه دم‌دم‌های صبح با دو گروه متخلف صید غیرمجاز صید ماهی كه با دستگاه برق صید می‌كردند روبه‌رو شدیم. صیادان غیرمجاز دو اسلحه جنگی كلاشینکف همراه داشتند كه به واسطه آن ما را به رگبار بستند با هر دو اسلحه. ما گشت‌آبی را شروع كرده‌ بودیم كه در كنار ساحل چشم‌مان به وسایل صیادان غیرمجاز افتاد. ماهی‌هایی كه صید كرده‌ بودند و وسایل‌شان كنار ساحل بود. ما ایستادیم تا وسایل را بازرسی كنیم كه صیادان رسیدند. ما در وهله اول همان كنار ساحل دراز كشیدیم اما آنها ما را به رگبار بستند.

  در این گشت‌آبی چند نفر حضور داشتند؟
ما چهار محیط‌بان بودیم كه سه نفرمان مورد اصابت گلوله قرار گرفتیم. در میان ما یكی از محیط‌بانان مسلح بود كه شروع به تیراندازی كرد اما از آنجایی كه آنها سوار قایق بودند و سرعت‌شان هم بالا بود از جلوی ما رد شدند  و فرد مسلح ما هم  که بازویش تیر خورده بود اسلحه از دستش افتاد و نتوانست به تیراندازی ادامه بدهد.

  بعد از حادثه چه شد؟
سه نفرمان آسیب‌ دیده بودیم و تنها احمد زبیدی زخمی نشده بود. تقریبا در شوك بودیم. خوشبختانه گوشی همراه داشتم و تماس گرفتم و ماجرا را تعریف كردم، البته تا آمبولانس بیاید و ما به شوش انتقال پیدا كنیم، یك‌ساعت و‌نیم طول كشید. دلیل آن هم این بود كه محلی كه ما زخمی شده بودیم، با شوش فاصله داشت اگرچه در همان بیمارستان شوش هم ما خیلی معطل شدیم تا پروسه درمان‌مان شروع شود.

  حال همکاران‌تان چطور است؟
دو نفر از ما تیر به بازوی‌مان اصابت كرده و حال عمومی‌مان خوب است اما متاسفانه یكی از همكاران حالش كمی وخیم‌تر است؛ تیر به استخوان كتفش اصابت كرده و استخوانش را شكسته که از بیمارستان شوش به دزفول و از آن‌جا به اهواز منتقل شده است.

  كمی از خودتان بگویید. اینكه چندسال دارید و چند وقت است كه محیط‌بانی را شروع كرده‌اید؟
٣٥سال دارم و پدر یک دختر ٤ساله‌ام. ١٠سالی می‌شود كه محیط‌بانم، البته یك‌سال و نیمی می‌شود كه به این منطقه آمده‌ام و در سمت رئیس اداره پارك ملی دز فعالیت‌هایم را  ادامه می‌دهم.

  کار در این منطقه و در حرفه شما چگونه است؟
محیط‌بانان تمام روزها در محل خدمت‌شان حضور دارند حتی در تعطیلات نورز آن هم برای حفظ طبیعت و حیات‌وحش. محیط‌بانان روز تعطیل برای‌شان معنا ندارد و گشتزنی یكی از وظایف اصلی آنهاست. گشتزنی در صبح و شب. واقعیت زندگی محیط‌بانان گویای این مسأله است كه با توجه به خطراتی كه در این شغل وجود دارد، دریافتی آنها به نسبت سایر نهاده‌ها  بسیار كم  است.

صیادان صورتشان را پوشانده بودند
«سیدمرتضی تساخ» ٣٧ساله، با ١٠‌سال سابقه کار هم یکی دیگر از محیط‌بانانی است كه در این حادثه حضور داشت و ماجرا را این‌گونه
 روایت می‌كند:

  خودتان ساکن دزفول هستید؟
خیر، من از روستای بهشت به دزفول می‌آیم. برای رسیدن به محل كار هر روز ناچارم بدون وسیله این مسافت طولانی را طی كنم.

  شرایط كاری‌تان چگونه است؟
دریافتی من یک میلیون و ٣٠٠هزار تومان است. با توجه به اینكه ما در جنوب فعالیت می‌كنیم تقریبا هر روز یا یك‌روز در میان گشتزنی داریم. من هم مثل همه محیط‌بانان تحت پوشش بیمه اجتماعی هستم و برای بیمه تكمیلی باید برای هر نفر ماهانه ٧٠هزار تومان بدهیم كه با وضعیت دریافتی‌مان تقریبا غیرممكن است.

  صبح شنبه چه اتفاقی در پارک ملی دز افتاد؟
من همراه سه تن از همكارانم از ساعت سه‌ونیم شب شروع به گشتزنی در دز كردیم و به همین‌ دلیل سوار قایق شدیم. در این گشتزنی محیط‌بان مسلح من بودم و اسلحه در اختیار من بود. حدود ساعت ٧صبح بود كه متوجه یكسری وسایل در ساحل شدیم و برای همین خودمان را به ساحل رساندیم. مقداری ماهی و وسایل بود كه نشان از صید غیرمجاز می‌داد. همان‌طور كه همكاران مشغول بازرسی وسایل بودند، دو قایق با سرعت به ما نزدیك شدند كه مسافرانش چهره‌هایشان را پوشانده بودند و شروع كردند با اسلحه جنگی به ما تیراندازی كردن. همكاران روی زمین دراز كشیدند و من هم شروع به تیراندازی كردم اما از آنجایی كه تیر به بازویم خورد، نتوانستم ادامه بدهم و دو نفر از دیگر همكارانم زخمی شدند.

   بعد از تیراندازی چه اتفاقی افتاد؟
صیادان غیرمجاز با سرعت از روبه‌روی ما گذشتند و تیراندازی كردند و برای همین نتوانستیم آنها را شناسایی كنیم. شرایط خیلی بدی بود. با اینكه ما محیط‌بانان به این اتفاقات عادت داریم اما شوكه شده‌ بودیم. «رضا» با گوشی‌اش حادثه را خبر داد. بعد از مدتی آمبولانس آمد و ما را به بیمارستان شوش انتقال داد، البته حال «محمد قاسمی» وخیم بود و تیر به كتفش اصابت كرده بود كه اول به بیمارستان دزفول و بعد به اهواز منتقل شد كه هنوز نتوانسته‌ایم از شرایط عمومی‌اش خبری كسب كنیم.

مدیركل محیط ‌زیست خوزستان از مشکلات قانونی برای حمایت از محیط‌بانان می‌گوید:
چشم‌انتظار تصویب قانون حمایت از محیط‌بانان

«احمدرضا لاهیجان‌زاده»، مدیركل محیط ‌زیست خوزستان در مورد حادثه‌ای كه برای سه تن از محیط‌بانان رخ داده، می‌گوید: «محیط‌بانان براساس وظیفه‌ای كه برعهده داشتند، درحال گشت‌آبی بودند كه مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و در همان لحظات اول به بیمارستان شوش برای مداوا منتقل شدند كه یكی از آنها به دلیل وخامت شرایط عمومی از بیمارستان نظام‌مافی شوش به بیمارستان گنجویان دزفول منتقل شد و در روند درمان تشخیص داده شد تا برای ادامه درمان به اهواز منتقل شود. او نیاز به جراحی دارد. پیش‌بینی می‌شود هنگام عمل جراحی نیازمند خدمات و اقدامات بیشتری باشد، بنابراین نیم‌ساعت پیش به اهواز منتقل شد.» لاهیجان‌زاده درباره هزینه درمان این محیط‌بانان هم توضیح‌هایی می‌دهد: «هزینه‌های درمان این محیط‌بانان درحال حاضر توسط اداره خودمان پرداخت می‌شود اما متاسفانه باید گفت محیط‌بانان تحت پوشش قانون خاصی نیستند تا تمام مسائلشان را پوشش دهد.» به گفته او، وقتی در حادثه‌ای محیط‌بانان باعث به آسیب رسیدن به کسی می‌شوند، قانون از آنها حمایت نمی‌کند، حتی اگر خودشان در حادثه آسیب ببینند، باز هم قانونی وجود ندارد که آنها را تحت پوشش قرار دهد؛ هر چند که قانون حمایت از محیط‌بانان بیش از یک‌سال است که در مجلس در حال بررسی است: «امیدوارم با وقوع چنین اتفاقاتی، قانون حمایت از محیط‌بانان در دستوركار ویژه قرار بگیرد و با سرعت به آن رسیدگی شود. چون در این صورت است كه بسیاری مسائل حل می‌شود.» مدیركل محیط ‌زیست خوزستان ادامه می‌دهد: «محیط‌بانان تحت‌ ‌پوشش بیمه هستند، همان بیمه رایجی كه در بحث‌های استخدامی‌شان است به اضافه بیمه تكمیلی. البته همه اینها نیز با محدودیت‌های مختص خودشان روبه‌رو هستند و حوادث و اتفاقات تلخ و هزینه‌های بالا را پوشش نمی‌دهد.» او ادامه می‌دهد: «محیط‌بانان این حادثه همگی اهل دزفول و حومه هستند. یكی از آنها رئیس اداره پارك ملی دز است و دو نفر دیگر محیط‌بان هستند كه سابقه فعالیت‌شان به ١٠‌سال می‌رسد. هر چهار نفر درحال گشت‌آبی بودند كه متوجه صید غیرمجاز ماهی در دز می‌شوند كه اوایل صبح به آنها حمله می‌شود؛ صیادان غیرمجازی كه سلاح جنگی به همراه داشتند و چهره‌هایشان را به‌طور كامل پوشانده بودند.» لاهیجان‌زاده در مورد متخلفان می‌گوید: «متاسفانه این متخلفان دستگیر نشده‌اند اما پیگیری‌ها به شكل جدی ادامه دارد تا به نتیجه برسد.»

همسر «محمد قاسمی» محیط‌بانی که در جریان حمله مسلحانه صیادان، بشدت مجروح شد
شاید پیوند استخوان برایش انجام شود

حال محمد قاسمی وخیم گزارش شده است. او مسئول محیط‌بانان پارک ملی دز است و در حادثه صبح شنبه، بشدت زخمی شده است. او توانایی حرف زدن ندارد اما «زهره ملكی» که همسرش است، از وضع جسمی او می‌گوید: «همسرم متاسفانه در این حادثه از ناحیه كتف آسیب دیده‌. گلوله به استخوانش اصابت كرده و علاوه بر خونریزی شدید، استخوان هم آسیب‌ دیده و نیاز به جراحی دارد. در وهله اول آنها را به بیمارستان نظام مافی شوش برده بودند كه به دلیل خونریزی زیاد، تصمیم گرفته شد به بیمارستان دزفول انتقال پیدا کند. البته تشخیص این بیمارستان جراحی بود، البته ممکن است برایش پیوند استخوان انجام شود. او حالا در بیمارستان اهواز بستری است. خوشبختانه حال عمومی‌اش خوب است اما این دست از دلواپسی‌ها همیشه با خانواده محیط‌بانان است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha