پژوهشگران آلماني ماده ضد ويروس ايدز در خون كشف كردند

۱۳۸۶/۰۱/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2603
پژوهشگران آلماني ماده ضد ويروس ايدز در خون كشف كردند

به گزارش سلامت نیوز از ایرنا، طبق تحقيقات تيم پژوهشي " فرانك كيرشهوف" و "جان مونش" از موسسه ويروس شناسي دانشگاه اولم، ماده كشف شده در خون موسوم به "ويريپ" مي‌تواند مانع از اتصال ويروس ايدز به سلول‌هاي بدن و ورود ويروس به سلول شود.

اين تيم پژوهشي بعلاوه كشف كرده‌اند كه ايجاد تغييرات با هدف در ماده ويريپ حتي مي‌تواند ميزان تاثيرگذاري آن بر ويروس ايدز را افزايش دهد.

پرفسور "ولف گئورگ فورسمان" مدير علمي شركت داروسازي "آي.پي.اف." در شهر هانوفر آلمان نيز كه دارويي بر اساس ماده ويريپ ساخته است گفت:
اميدواريم كه در سال جاري مطالعات خود در مورد تاثير اين دارو بر انسان را آغاز كنيم.

فورسمان افزود: براي دريافت مجوز جهت آزمايش و به كارگيري اين دارو براي مبتلايان به ايدز تاكنون آزمايش‌هايي بر روي حيوانات در حد گسترده‌اي پايان يافته است.

اين در حاليست كه پژوهشگران آمريكايي نيز كشف اين ماده را اساس و پايه‌اي براي ساخت داروهاي جديد عليه ويروس دانسته‌اند.

پژوهشگران آلماني هنگام آزمايش بيش از يك ميليون خون بيماران دياليزي براي تاثير احتمالي ويروس ايدز كشف كردند كه بخشي از يك پروتئين شناخته شده در خون از فعاليت اين ويروس جلوگيري مي‌كند و آن را "پپتيد ضد ويروس " با نام اختصاري ويريپ ناميدند.

ويروس‌ها براي ورود به سلول انسان به اين پرويين نياز دارند اما آزمايش‌ها نشان مي‌دهد كه اين ويروس در برابر ويريپ مقاوم نيست.

در اين تحقيقات در كنار پژوهشگران دانشگاه اولم، محققيني از شهرهاي هانوفر، ارلانگن، لوبك و هامبورگ در آلمان و همچنين پژوهشگراني از نيويورك نيز شركت داشتند.

در حال حاضر ‪ ۲۰‬داروي ضد بيماري ايدز در جهان وجود دارد اما تاكنون هيچ دارويي نتوانسته‌اند اين بيماري را درمان كند.

بنا به برخي آمارهاي منتشره در حال حاضر بيش از ‪ ۴۰‬ميليون نفر در جهان به بيماري ايدز مبتلا هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73831s, 18q