كاهش مصرف نمك از خطر بيماري قلبي مي كاهد

۱۳۸۶/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2639
كاهش مصرف نمك از خطر بيماري قلبي مي كاهد

مصرف روزانه نمك به طور ايده آل نبايد از شش گرم تجاوز كند و دولت بريتانيا مايل است مصرف نمك تا سال 2010 به اين ميزان برسد.


از مدت ها قبل معلوم بود كه كاهش مصرف نمك مي تواند فشار خون را كاهش دهد اما شواهد خيلي كمتري در مورد اينكه تاثير آن بر خطر ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق چيست وجود داشت.


محققان دانشگاه هاروارد وضع سلامتي بيش از سه هزار نفر را كه در مرز ابتلا به فشار خون بالا (pre-hypertension) قرار داشتند دنبال كردند.


در كساني كه مصرف روزانه نمك را به طور قابل توجهي كاهش دادند، خطر ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق طي 10 تا 15 سال به ميزان 25 درصد كاهش يافت.


به علاوه خطر مرگ ناشي از اين نوع بيماري ها در آنها 20 درصد كاهش يافت.


شركت كنندگان در اين مطالعه، مصرف سديم را 25 تا 35 درصد يعني از حدود 10 گرم در روز به 7 گرم كاهش دادند.


در كشورهاي توسعه يافته مانند بريتانيا و آمريكا ميانگين مصرف نمك در ميان بزرگسالان تقريبا 10 گرم در روز است. بخش اعظم اين مقدار نمك در غذاهايي كه مردم خريداري مي كنند از جمله نان وجود دارد.


بسياري از كارشناسان مي گويند: مصرف نمك بايد به روزانه سه گرم محدود باشد.


به گفته آنها بهترين راه كاهش مصرف نمك دوري گزيدن از غذاهاي آماده، دقت در برچسب اطلاعات مواد غذايي و مصرف مقدار زيادي ميوه و سبزيجات تازه است.


پروفسور گراهام مك گرگور، مشاور طب قلب و عروق در بيمارستان سن جورج لندن و رئيس "گروه اجماع عمل در مورد نمك" آن را "يك مطاله خيلي مهم" خواند و گفت: "اين مطالعه نشان مي دهد كه اگر مردم مصرف نمك را كم كنند شمار كساني كه از حملات قلبي، سكته مغزي و ايست قلبي رنج مي برند كاهش مي يابد. ما قبلا چنين شواهدي در اختيار نداشتيم."


"به علاوه ما تنها در مورد كاهش خيلي كم مصرف نمك كه تاثير زيادي دارد حرف مي زنيم."


نتايج مطالعه تازه در نشريه The British Medical Journal چاپ شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.65033s, 18q