شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
کد خبر: 274770

سردرد مشكل شایعی است كه بیشتر انسان‌ها در طول زندگی خود آن را تجربه می‌كنند و گاهی آنقدر شدید و مداوم و آزاردهنده است كه فرد را دچار نگرانی و تشویش در مورد علت به‌وجود آمدن و بهبود نیافتن آن كرده و سؤال دلهره‌آور «آیا من تومور مغزی دارم؟» را در ذهن او مطرح می‌كند.

آیا من تومور مغزی دارم؟

سلامت نیوزسردرد مشكل شایعی است كه بیشتر انسان‌ها در طول زندگی خود آن را تجربه می‌كنند و گاهی آنقدر شدید و مداوم و آزاردهنده است كه فرد را دچار نگرانی و تشویش در مورد علت به‌وجود آمدن و بهبود نیافتن آن كرده و سؤال دلهره‌آور «آیا من تومور مغزی دارم؟» را در ذهن او مطرح می‌كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،دانستن این‌كه كدام سردرد واقعا نگران‌كننده است و نیار به بررسی دارد هم فرد مبتلا را از نگرانی در می‌آورد و هم به تشخیص زودتر بیماری فردی كه واقعا تومور مغزی دارد كمك می‌كند.


سردرد ناشی از تومور مغزی معمولا ناگهانی بروز نمی‌كند؛ به تدریج و طی روزها و حتی ماه‌ها ایجاد شده و رو به تشدید می‌رود. این سردرد در صبح‌ها بیشتر احساس می‌شود و بعد از بیدار شدن تخفیف پیدا می‌كند؛ در موقع بروز سردرد علائم دیگری ممكن است به‌وجود آید و با برطرف شدن سردرد آنها هم خاموش شوند مثل تاری دید، تهوع و استفراغ. البته ممكن است این درد در هر جای سر، یكطرفه یا دوطرفه باشد، ولی معمولا در پیشانی و پشت سر بیشتر احساس می‌شود.


بسیاری افراد سال‌ها درگیر سردردهایی هستند كه علت آن مشخص شده و با دارو یا بدون دارو درمان می‌شوند مثل سردرد میگرنی، سردرد تنشی و...؛ اما ممكن است در چند هفته یا چند ماه شكل سردرد، محل آن، طول مدت و میزان پاسخ به دارو تغییر كند و به‌تدریج به صورت مقاوم درآید. این تغییر در ماهیت سردرد قدیمی هم اگر علت خاصی برای آن مشهود نباشد (مثل فشار عصبی) مهم بوده و لازم است تحت بررسی قرار گیرد.


وجود علائم عصبی همزمان با سردرد نیز باید چراغ خطر را در ذهن روشن كند مثل اختلال راه رفتن، كاهش بینایی، شنوایی یا بویایی، ضعف در اندام‌ها، اختلال تكلم و تشنج.این علائم در مراحل اولیه خفیف خواهد بود و گاهی مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما با گذر زمان تشدید شده و بارزتر می‌شوند.
به‌طور خلاصه باید گفت با هر سردردی نگران وجود تومور مغزی نشوید و اگر سردرد شما صبحگاهی، همراه با تهوع و استفراغ یا دیگر علائم مغزی است و به‌خصوص به تدریج شاهد تشدید آن هستید حتما برای بررسی دقیق‌تر به جراح مغز و اعصاب مراجعه كنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha