گروهی از متخصصان در انگلیس معتقدند که بدن انسان به دلیل موج گرمای شدید به محدودیت دمایی نزدیک شده‌ است.

افزایش دما، آستانه تحمل گرما را کاهش می‌دهد

سلامت نیوز:گروهی از متخصصان در انگلیس معتقدند که بدن انسان به دلیل موج گرمای شدید به محدودیت دمایی نزدیک شده‌ است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، این متخصصان اظهار داشتند: افزایش شدید دمای جهانی بدن انسان را به محدوده حرارتی نزدیک کرده است.

در روزهای اخیر گرمای بی‌سابقه اروپا را در برگرفت و دمای هوا در تعدادی از کشورها به بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسید. هرچند در نقاطی از قبیل جنوب آسیا و خلیج فارس دمای هوا به ۵۴ درجه سانتی‌گراد نیز رسید.

به گفته محققان انگلیسی به رغم تمامی بازدهی‌های حرارتی بدن، این مناطق در آینده غیرقابل سکونت می‌شود.

زمانیکه دمای هوا از ۳۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر رود، بدن برای حفظ دمای مرکزی در سطح بی‌خطر به فرآیند تعریق روی می‌آورد. هرچند، وقتی دمای "حباب مرطوب" که به معنای "تواناییِ تبخیر شدن رطوبت" است به ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، این سیستم دیگر عملکرد مطلوب خود را نخواهد داشت.

به گفته متخصصان، دمای حباب مرطوب شامل تاثیر خنک کنندگی آب تبخیر شده از دماسنج است و به طور معمول از دمای طبیعی گزارش شده در پیش‌بینی‌های هواشناسی کمتر است. زمانیکه این دمای حباب مرطوب افزایش پیدا کند، هوا سرشار از بخار آب می‌شود که در این شرایط تعریق دیگر تبخیر نمی‌شود و در نتیجه بدن نمی‌تواند دمای خود را پایین نگه‌ دارد و با کمک تعریق خود را خنک کند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به گفته محققان در صورت فقدان روش‌های از بین برنده گرما، دمای مرکزی بدن صرف نظر از میزان آب مصرفی و ساعت استراحت افزایش پیدا می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha