دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
کد خبر: 278241

وقتی جوان و سالم هستید، مفاصل شما سالم‌ترین و انعطاف پذیرترین حالت خود را دارند اما این شرایط با افزایش سن، تغییر می‌کند. برای این که مفصل های سالم داشته باشید تا حد امکان باید فعال باشید. در غیر این صورت دچار درد و فرسودگی مفصل می‌شوید؛ مشکلی که هر روزه زندگی میلیون‌ها نفر را سخت‌تر می‌کند.

مواد غذایی مورد نیاز مفصل‌ها

سلامت نیوز:وقتی جوان و سالم هستید، مفاصل شما سالم‌ترین و انعطاف پذیرترین حالت خود را دارند اما این شرایط با افزایش سن، تغییر می‌کند. برای این که مفصل های  سالم داشته باشید تا حد امکان باید فعال باشید. در غیر این صورت دچار درد و فرسودگی مفصل می‌شوید؛ مشکلی که هر روزه زندگی میلیون‌ها نفر را سخت‌تر می‌کند.


 به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، به فضای بین دو استخوان و غلافی که اطراف آن را گرفته است و از آن محافظت می‌کند، مفصل می‌گویند. انتهای استخوان‌ها، در لایه‌ای از بافت همبند پوشیده شده‌ است که موجب ضربه گیری و محافظت از آن می شود تا وقتی دست یا پا حرکت می‌کند، به هم ساییده نشوند.


 مراحل پیری مفصل
غضروف از سه جزو اصلی تشکیل شده است؛ الاستین، کلاژن و پروتئوگلیکان. کلاژن، بافت فیبری است که غضروف را نسبت به پارگی، سفت و مقاوم می‌کند، در حالی که الاستین، عامل کشسانی و انعطاف پذیری غضروف است.

پروتئوگلیکان هم پروتئین‌هایی است که قندها به آن چسبیده‌اند و کمک می‌کند غضروف، هیدراته باقی بماند و در برابر فشارهای متراکم مقاومت کند.اما با افزایش سن، پروتئوگلیکان از نظر ساختاری تغییر می‌ یابد و باعث خشکی غضروف می شود و آن را مستعد آسیب می‌کند.


 با گذشت زمان، غضروف ممکن است سفت و شکننده شود. غضروف، بافتی نیست که به سادگی ترمیم شود چون جریان خونی خاصی در آن وجود ندارد که اکسیژن و مواد مغذی برایش تامین کند. به تمام این مراحل که اتفاق می افتد فرسودگی مفصل گفته می شود بدون آن که خودتان خبر داشته باشید.


 حفظ سلامت مفاصل
یکی از مهم ترین چیزهایی که می‌توانید برای حفظ سلامت مفاصل خود انجام دهید، تغییر سبک زندگی است ، اگر سبک زندگی بی تحرک دارید آن را تغییر دهید و با سه جلسه ورزش در هفته شروع کنید و زندگی تان را به سمت فعال بودن سوق دهید.

ورزش را به شکل گروهی انجام دهید (پیلاتس ،  ایروبیک) ، باید این مسئله را بپذیرید که با افزایش سن تان  نمی توانید همانند قدیم دیر وقت شام بخورید، از غذاهای فست فودی و چرب استفاده کنید بلکه باید زمان شام و همچنین نوع مواد غذایی مصرفی تان را تغییردهید.اگر جوان هستید و دخانیات مصرف می کنید هرچه سریع تر تصمیم به ترک بگیرید . چرا که امکان پیری مفاصل شما نسبت به افراد دیگر 30 درصد افزایش خواهد یافت.


 مواد غذایی مورد نیاز مفصل
مطالعات نشان داده اند غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان دارای خاصیت ضد التهابی هستند و علایم درد را تسکین می  دهند.میوه‌ها، سبزی‌ها، گردو، بذرکتان و ماهی‌های چرب منابع خوبی با فعالیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که می‌توانند درد، سفتی و فرسودگی مفاصل را کاهش دهند.

غذاهای گیاهی سرشار از فیبر عامل غذایی دیگری در کاهش ریسک ابتلا به آرتروز است. در مطالعه‌ گسترده ای که روی 6200 نفر انجام شد، نشان داده است مصرف فیبر بیشتر با کاهش ریسک آرتروز دردناک زانو مرتبط است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =