وقتي با عقل‌تان خداحافظي مي‌كنيد

۱۳۸۶/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2808
وقتي با عقل‌تان خداحافظي مي‌كنيد

روي يونيت دندانپزشكي دراز كشيده‌ايد و دندانپزشك مشغول نگاه كردن عكس بزرگي است كه از تمام دندانهايتان گرفته‌ايد و تمام دندانها و استخوان فكتان از يك سمت يا سمت ديگر كاملاً در آن ديده مي‌شود، شما امروز براي بررسي وضعيت «عقلتان»، به مطب دندانپزشكي آمده‌ايد، البته منظور دندان عقل است.

 پس از بررسي‌ها و معاينه مشخص مي‌شود كه شما نياز به جراحي دندان عقل و خارج كردن آن به روش جراحي داريد. براي اين‌كه اين جراحي را به راحت‌ترين صورت ممكن پشت‌سر بگذاريد و براي هميشه و با خاطره‌اي خوش از شر «عقل‌»تان خلاص شويد، خواندن مقاله زير مي‌تواند مفيد باشد.

دندان عقل به سومين دندان آسياب بزرگ اطلاق مي‌شود. اين دندان كمي ديرتر از دندان‌هاي ديگر رشد مي‌كند و در سنين 17 الي 21 سالگي‌ مي‌رويد .با رشد انسان و كوچك شدن فك، فضا براي رشد دندان عقل محدود شده و در نتيجه دندان عقل خود را به شكل نهفته و نيمه‌نهفته نشان مي‌دهند.

 تحقيقات انجام شده در زمينه دندان‌هاي عقل نشان مي‌دهد كه اين دندان‌ها در بسياري موارد مشكل‌ساز بوده و به جراحي ختم شده‌اند. دندان‌هاي عقل بعد از پوسيدگي، موجب پوسيدگي دندان‌هاي مجاور و عفونت در اطراف مي‌شود و گاهي نيز با بستري ‌شدن در بيمارستان و جراحي همراه است.

 از طرفي دندان عقل با توجه به اينكه در آخرين رديف دندان‌ها رشد مي‌كند و مكان براي رشد آن خيلي كم است، به دندان‌هاي‌ مجاور فشار آورده و سبب كج قرار گرفتن دندان‌هاي ديگر مي‌شود. همچنين اين دندان‌ها باعث بروز دردهايي در ناحيه مفصل فك، گوش، چشم و سر مي‌شود و براي مقابله با پيدايش چنين دردهايي بهتر است كه دندان‌هاي عقل توسط پزشك متخصص كشيده شوند.

موکول كردن درآوردن دندان‌هاي عقل به سنين سالمندي ممکن است اين مشكلات را به همراه داشته باشد: با افزايش سن ريشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشيدن دندان را سخت‌تر کند، التيام ضعيف‌تر بعد از کشيدن دندان، پوسيدگي دندان‌هاي مجاور، احتمال فک جوش شدن دندان، احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پير در حين جراحي و درآوردن دندان، کاهش تحمل بيمار به دليل شرايط سني و درمان‌هاي پزشکي از قبيل مصرف داروهاي قلبي، ريوي و ...

دندان عقل سومين دندان آسيا است كه در بيشتر افراد نهفته باقي مي‌ماند و يا بخشي از آن رويش پيدا كرده و بقيه آن در لثه و استخوان فك باقي مي‌ماند.

توجه كنيد كه اگر اين دندان تصميم به رويش و قرار گرفتن در محيط دهان را داشته باشد، پيش از اين‌كه شما تولد 20 سالگي را جشن بگيريد، سر و كله‌اش در دهانتان پيدا مي‌شود. بنابراين اگر تا اين سن خبري از دندان عقلتان نشده است، بايد به فكر جراحي آن و خارج كردنش باشيد.

 فراموش نكنيد بهترين سن براي جراحي دندان عقل، زير 20 سالگي است چرا كه عوارض و درد كمتري را تحمل خواهيد كرد.اگر سن شما از 40 سالگي گذشته است و هيچ مشكلي با دندان عقلتان نداريد، بهتر است ديگر به فكر خارج كردن آن نباشيد چون بعيد به نظر مي‌رسد بعد از اين نيز دچار بيماري‌هاي لثه، پوسيدگي و يا تغييرات كيستيك در اطراف اين دندان شويد. فقط كافي است هر 1 يا 2 سال يك‌بار يك عكس راديوگرافي از دندانتان تهيه كنيد تا مطمئن شويد هيچ عارضه جانبي وجود ندارد.

ردپاي عفونت دور دندان عقل
گاهي در پشت دندان عقلتان، يك تكه از مخاط قرار دارد كه گاهي روي سطح دندان عقل را مي‌پوشاند كه با فشار دندان‌هاي بالا زخمي مي‌شود. گاهي هم مواد غذايي زير اين گوشت اضافي گير كرده ميكروبها هم به اين محل هجوم مي‌برند، بنابراين چيزي نمي‌گذرد كه در اطراف دندان عقلتان يك عفونت دردناك و بدبو ايجاد مي‌شود.

 در اين شرايط شما بايد به دندانپزشك مراجعه كنيد تا زير اين بافت اضافي را شستشو داده و از باقي‌مانده مواد غذايي پاك كند ولي براي اين‌كه پس از اين ديگر با اين مشكل روبه‌رو نشويد بايد با جراحي دندان عقل و خارج كردن آن، اين محل تجمع خرده‌هاي غذايي و ميكروبها را براي هميشه از بين ببريد.

 وقتي عقل راهش را گم مي‌كند
گاهي دندان عقل شما كاملاً به صورت افقي در استخوان فك قرار گرفته است و به‌جاي اين‌كه عمودي بالا بيايد به سمت جلو، حركت مي‌كند. در اين شرايط ريشه دندان آسياي دوم را قرباني حركت نادرست خود مي‌كند.

اگر شما در اين شرايط براي جراحي دندان عقل‌تان اقدام نكنيد، پس از مدتي ريشه دندان آسياي دومتان تحليل مي‌رود و نياز به عصب‌كشي اين دندان نيز پيدا خواهيد كرد. بنابراين با يك عكس راديوگرافي، از جهت درست رويش دندان عقلتان مطمئن شويد.

عقل فداي ارتودنسي
 گاهي ممكن است شما فضاي كمي براي حركت دادن دندانها و مرتب كردنشان داشته باشيد. در اين شرايط گاهي متخصص ارتودنسي قبل از شروع درمان ارتودنسي به شما توصيه مي‌كند دندان عقلتان را با جراحي از دهان خارج كنيد؛ به‌ويژه هنگامي كه لازم است براي مرتب كردن دندانهايتان، دندانهاي آسيا را عقب بكشيد.

همچنين گاهي شما دندانهايتان را ارتودنسي مي‌كنيد و همه دندانها پس از خاتمه مدت درمان مرتب مي‌شوند ولي هنوز مقداري شلوغي در دندانهاي جلوي فك پايين باقي است. در اين مورد نيز ممكن است دندانپزشكتان به شما توصيه كند كه دندان عقلتان را جراحي كنيد تا اين بي‌نظمي اندك باقي‌مانده نيز برطرف شود.

هواي خونريزي را داشته باشيد
دندانپزشك از شما مي‌خواهد پس از كشيدن (خارج كردن) و يا جراحي دندان عقلتان يك عدد گاز مرطوب را حدود نيم ساعت در اين محل و درون دهانتان نگه داريد به اين ترتيب شما به خودتان كمك خواهيد كرد كه زودتر خونريزي از محل جراحي قطع شود و با تشكيل لخته در محل جراحي، خونريزي متوقف شود. حداقل 3 تا 4 ساعت نبايد صحبت كنيد.

 توجه كنيد شما ممكن است تا فرداي روز جراحي، مقداري خون در دهانتان ترشح شود كه كاملاً طبيعي است. در اين موارد يك تكه گاز استريل كوچك را در محل جراحي قرار دهيد.

سيگار كشيدن خونريزي از محل جراحي را شديدتر مي‌كند. بنابراين در طول 12 ساعت اول پس از كشيدن دندان، سيگار نكشيد و يا حداقل خيلي آرام به آن پك بزنيد تا باعث شروع خونريزي نشود. شما نبايد از ني براي نوشيدن نوشابه استفاده كنيد.

 اگر خون در دهانتان جمع شده است نبايد آن را بيرون تف كنيد بلكه بايد تلاش كنيد بزاقتان را به‌جاي تف كردن، ببلعيد. ورزش كردن تا فرداي روز جراحي يا كشيدن دندان ممنوع است چون افزايش گردش خون باعث خونريزي مجدد از محل جراحي مي‌شود.

 گاهي شب پس از جراحي، هنگام خواب مشاهده مي‌كنيد بالشتان خوني است، نشت مقداري خون طبيعي است، نگران نباشيد. تلاش كنيد زير سرتان را در شب پس از جراحي بالاتر از حالت عادي نگه داريد. براي اين كار مي‌توانيد 2 عدد بالش زير سرتان بگذاريد.

 وقتي گرد مي‌شويد
 جراحي دندان عقل معمولاً باعث مي‌شود يك طرف صورتتان باد كند و كاملاً گرد شويد. اين همان تورم پس از جراحي است. اين تورم در 3– 2 روز پس از جراحي به حداكثر خود مي‌رسد بنابراين در اين روزها بايد انتظار حداكثر تورم را در صورتتان داشته باشيد ولي نگران نباشيد پس از گذشت يك هفته دوباره خوشگل مي‌شويد و تورم صورتتان كاملاً برطرف خواهد شد.

براي اين‌كه صورتتان كمتر ورم كند راه‌حل‌هاي ساده و خانگي هم وجود دارد. مقداري يخ را درون يك پارچه بپيچيد و در طول روز اول بعد از جراحي آن را روي صورتتان قرار دهيد ولي بايد دقت كنيد 20 دقيقه آن را در روي صورت قرار داده و 20 دقيقه برداريد و دوباره همين كار را تكرار كنيد. در روز دوم بعد از جراحي استفاده از يخ يا كمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطيل كنيد، ولي در روز سوم كمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم كمك مي‌كند.

 بايدها و نبايدهاي غذايي
 بلافاصله پس از جراحي بايد از خوردن غذاي گرم خودداري كنيد. بهترين پيشنهاد اين است كه يك سوپ پركالري و پرحجم تهيه كنيد و بگذاريد خنك شود، سپس آن را به عنوان ناهار يا شام پس از جراحي، نوش جان كنيد.

در روز اول پس از جراحي، از نوشيدن آب، مايعات، آب ميوه و شير غافل نشويد چرا كه به جبران حجم خون از دست رفته شما حين جراحي كمك خواهند كرد. يك ساعت پس از پايان جراحي خودتان را به خوردن يك عدد بستني مهمان كنيد چون باعث مي‌شود شما احساس راحتي بيشتري در ناحيه جراحي شده داشته باشيد.

تلاش كنيد هرچه زودتر به رژيم غذايي روزانه‌تان بازگرديد. شايد لازم باشد فقط از طرف مقابل فك براي جويدن غذاها استفاده كنيد.

بهداشت دهان؛ حرف اول و آخر
تميز نگه داشتن دندانها و دهان منجر به التيام زخم جراحي مي‌شود. بنابراين فرداي روز جراحي دست به‌كار شويد. نصف قاشق جايخوري نمك را در يك ليوان آب ولرم بريزيد و روزي 3 مرتبه دهانتان را با آن شستشو دهيد.

شما مي‌توانيد در روز سوم و يا چهارم پس از جراحي مسواك زدن و نخ كشيدن دندانهايتان را از سر بگيريد.دقت كنيد هنگام مسواك زدن دندانهاي مجاور ناحيه جراحي، موجب كنده شدن لخته تشكيل شده نشويد چرا كه در اين صورت دوباره درد و خونريزي شروع خواهد شد.

 درد بي ‌درد
 درد پس از جراحي دندان عقل، شايد بدترين تجربه شما از دندانپزشكي باشد. تا هنگامي كه اثرات داروي بي‌حسي وجود دارد شما اين درد را احساس نمي‌كنيد بنابراين ممكن است از خوردن مسكن غافل شويد.

 بهتر است پيش از اين‌كه مطب دندانپزشكي را ترك كنيد، يك عدد قرص ضددرد مصرف كنيد تا هنگامي كه اثرات داروي بي‌حسي از بين رفت، دچار درد شديد نشويد. فراموش نكنيد حداكثر درد پس از جراحي را در 12 ساعت اول پس از جراحي تحمل خواهيد كرد كه با مصرف ضد درد مي‌توانيد با آن كنار بياييد ولي معمولاً پس از گذشت دو روز از شر درد جراحي دندان رها مي‌شويد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.16335s, 18q