بایدها و نبایدهای مراقبت از بیماران بهبودیافته از کرونا در منزل

۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 291699
بایدها و نبایدهای مراقبت از بیماران بهبودیافته از کرونا در منزل

سلامت نیوز: بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص از بیمارستان باید در منزل تحت مراقبت قرار گیرند و مراقبان نیز باید الزامات بهداشتی را جدی بگیرند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،پس از شیوع کرونا در ایران و بسیج شدن بیمارستان ها و کادر درمان برای کمک به بیماران و کاهش شیوع، اصلی ترین موضوعی که مطرح شد، پروسه درمان بیماران بود و این سوال مطرح شد که آنها پس از ترخیص می توانند اطرافیان را در خطر ابتلا قرار دهند یا خیر.


طول پروسه درمان بیماران کرونایی به شرایط جسمانی بیمار باز می گردد، اما عموما دوره ای ۱۴ روزه برای آن در نظر می گیرند و پس از آن بیمار با توجه به شرایط، امکان ترخیص را خواهد داشت.


برای کنترل بیماری راه اندازی نقاهتگاه ها برای نگهداری از بیماران ترخیص شده از بیمارستان در دوران نقاهت مطرح شد تا ریسک انتقال ویروس حتی در دوران نقاهت به افراد خانواده به پایین ترین حد خود برسد. استان مرکزی نیز در این مسیر حرکت کرد و اول فروردین ماه ۹۹، اولین نقاهتگاه استان مرکزی در مجموعه ورزشی شهدای ۵ مرداد اراک در دو سالن مجزا با بیش از ۱۳۰ تخت و ۱۰۰ پزشک و پرستار در سه شیفت کاری راه اندازی شد و استاندار مرکزی نیز با بیان اینکه اطراف مجموعه ورزشی ۵ مرداد خالی است و فاصله مناسبی با منازل و تاسیسات شهری دارد، انتخاب این مجموعه به عنوان نقاهتگاه را اقدام خوبی دانست.


اما متاسفانه با وجود فراهم شدن امکانات، آنچه انتظار می رفت اتفاق نیفتاد و استقبال خوبی از این فضا و امکانات ایجاد شده صورت نگرفت و این موضوعی بود که استاندار مرکزی نیز در گفتگو با ایسنا به آن اشاره کرد.


دکتر محمد جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: پیشنهاد مجموعه بهداشت و درمان این است که بیمارانی که نیازمند مراقبت های بیمارستانی نیستند، به نقاهتگاه مراجعه کنند تا زمانی که کاملا ویروس گیری شوند، اما متاسفانه نه تنها در استان مرکزی بلکه در کشور استقبال خوبی از نقاهتگاه نشد و همه بیماران، قرنطینه در منزل را ترجیح می دهند. البته این احتمال وجود دارد که پس از ترخیص و انتقال به منزل مجددا وضعیت بیمار بد شده و به بیمارستان منتقل شود، به همین دلیل موارد آموزشی لازم برای مراقبت از بیمار در منزل به بیمار ارائه می شود و بهورزان نیز پس از بستری بیمار در منزل موارد را مکرر پیگیری می کنند.


فارغ از اینکه کنترل این بیماری نیازمند همکاری همه جانبه بیماران با متولیان بهداشت و درمان تا آخرین مراحل و تحمل سختی هایی همچون بستری در نقاهتگاه و تاب آوری دوری از خانواده برای حفظ سلامتی آنان است، چاره ای نیست جز اینکه با توجه به اقبال بیماران ترخیص شده به گذران دوران نقاهت در منزل، باید و نبایدهای مراقبت از بیماران کرونایی که پس از ترخیص از بیمارستان در خانه باید تحت نظر باشند، را بیشتر بدانیم.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در این خصوص به ایسنا گفت: بیماران کرونایی بهبود یافته که نیازی به ادامه بستری آنها در بیمارستان وجود ندارد در زمان ترخیص دستورالعمل خاصی را دریافت می کنند و آموزش های لازم را می بینند.


دکتر بهمن صادقی سده با اشاره به دستورالعمل کشوری تدوین و ابلاغ شده در این راستا بیان کرد: این دستورالعمل گویای آن است که بیمار پس از ترخیص از بیمارستان به نقاهتگاه یا ایزولاسیون خانگی برود و ترجیحا افراد و بیمارانی که امکان مراقبت در منزل را ندارند به نقاهتگاه های در نظر گرفته شده ارجاع می شوند.


وی تصریح کرد: انتقال بیمار به نقاهتگاه تحت شرایطی خاص انجام می شود. بیماران ترخیص شده اگر فردی مبتلا به ضعف ایمنی یا بیماری خاص یا مصرف کننده کورتن را در بین اعضای خانواده خود داشته باشند یا امکان هیچ گونه مراقبت را در منزل نداشته باشند به نقاهتگاه منتقل می شوند ولی اگر بیمار امکان مراقبت در منزل را داشته باشد، به خانه منتقل می شود.


صادقی با بیان اینکه این بیماران نیازمند رژیم غذایی خاصی نیستند، اما باید تحت مراقبت باشند، گفت: تعداد مراقبان بیمار باید به حداقل برسد، بیمار باید ملاقات ممنوع باشد، تمامی وسایل شخصی وی مانند ملحفه، ظروف غذاخوری با دیگر افراد خانواده مجزا باشد، اتاقی جدا به بیمار اختصاص داده شود و از طرفی مراقب باشد تمامی موارد بهداشتی را با دقت رعایت کند، کسی که مسئول مراقبت از بیمار است، پس از هر تماس با بیمار فورا دست و محل برخورد را شست و شو دهد و قبل و بعد از تهیه غذای بیمار حتما شست و شوی دست را فراموش نکند.


وی با تاکید بر اینکه در استان آمار ابتلا به کرونا در تماس با بیمار ترخیص شده ای که در قرنطینه خانگی است، بسیار کم است، گفت: آمارها نشان می دهد که خوشبختانه افراد ترخیص شده از بیمارستان که تحت مراقبت در خانه هستند، آلودگی خانگی ندارند، اما بیمار باید ۱۴ روز در منزل در اتاق شخصی دارای تهویه مناسب با کمترین میزان جابجایی تحت مراقبت قرار گیرد و تمامی اصول نیز قبل از ترخیص به صورت مکتوب به بیمار آموزش و ارائه می شود.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی افزود: با توجه به آمارها به نظر می رسد که بایدها و نبایدهای بهداشتی در منازلی که بیمار ترخیصی کرونایی دارند رعایت می شود، همچنین سیستم بهداشتی تا روز پنجم قرنطینه خانگی با بیمار و مراقب در تماس است و سپس روز دهم مجددا در تماس با بیمار ارزیابی لازم را انجام می دهد، حتی در فضای روستایی که سیستم بهداشتی، خانه بهداشت و بهورز مستقر هستند، نیز شرایط بدی وجود ندارد.
انتهای پیام

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18863s, 19q