دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
کد خبر: 292283

بسیاری از افراد همزمان با شیوع کرونا هر سرفه ای را نشانه این بیماری می‌دانند، در صورتی که این موضوع صحیح نیست.

فردی که سرفه می‌کند الزاما کرونا ندارد

سلامت نیوز:بسیاری از افراد همزمان با شیوع کرونا هر سرفه ای را نشانه این بیماری می‌دانند، در صورتی که این موضوع صحیح نیست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در زمان شیوع کرونا ممکن است افراد دچار سرفه‌های مختلفی شوند، اما این سرفه ها دلیلی برای ابتلا به این بیماری نیست. معمولا وقتی سرما می‌خورید یا دچار یک عفونت تنفسی می‌شوید بعد از یک بهبودی تا مدت‌ها هم ممکن است سرفه‌هایتان ادامه داشته باشد.


 این سرفه ها ناشی از عفونت نیستند و به علت آسیبی است که به مخاط گلو وارد شده و تا مدتی هم همراه فرد بیمار خواهد ماند.
سرفه‌های خشک معمولا پیرو بیماری‌های تنفسی، مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، شکل می‌گیرند. این نوع سرفه‌ها زمانی رخ می‌دهند که مخاط کمی در گلو وجود دارد یا هیچ مخاطی وجود ندارد.


فرد ممکن است با احساس خارش در گلوی خود مواجه شده و قادر به متوقف کردن سرفه نباشد. در بیشتر موارد، سرفه خشک بی نیاز از دخالتی خاص بهبود می‌یابد. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به احساس تنگی نفس در سینه، خس خس سینه اشاره کرد.


این نوع سرفه ها، چون ناشی از عفونت نیستند آنتی بیوتیک مصرف نکنید. در این مواقع مایعات زیاد، سوپ، آبلیمو گرم مصرف کنید. سعی کنید گلو را گرم و ولرم نگه دارید. در صورت نیاز از بخور سرد استفاده کنید.


اما زمانی که سرفه مرطوب رخ می‌دهد که با خروج خون یا خلط همراه باشد، این خون از ریه‌ها سرچشمه می‌گیرد. سرفه‌های مرطوب معمولا به واسطه یک عفونت، مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا یک عفونت شکل خواهد گرفت.


اگر سرفه با خروج خون تیره و مواد غذایی همراه باشد یا چیزی شبیه پودر قهوه به نظر برسد، فرد باید برای بررسی دقیق شرایط بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
برخی سرفه‌های مرطوب می‌توانند مزمن باشند. سرفه‌های مرطوب به واسطه جمع شدن مخاط در کیسه‌های کوچک موجود در ریه‌ها که بدن قادر به پاک کردن آن‌ها نیست، شکل می‌گیرد.


عفونت غیر سل این یک بیماری غیر واگیردار است و می‌تواند موجب علائمی مانند خستگی، احساس ناخوشی، و کاهش وزن شود.
سیاه سرفه یا پرتوسیس یک عفونت باکتریایی به شدت واگیردار است. نوزادان و افرادی که واکسن نزده اند، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.


فرد مبتلا به سیاه سرفه معمولا با علائم خفیف شبه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مواجه است که با سرفه شدید و دردناک همراهی می‌شود. افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مانند نوزادان ممکن است در مبارزه با عفونت با دشواری مواجه شوند یا دشواری در تنفس را تجربه کنند.


احتمال انتقال بیماری به افراد دیگر طی دو هفته از زمانی که سرفه آغاز می‌شود، بسیار زیاد است. بهترین محافظت در برابر سیاه سرفه انجام واکسیناسیون است.


تامین آب مورد نیاز بدن می‌تواند به بهبود یک سرفه مرطوب و تسکین علائم سرماخوردگی کمک کند. مصرف دارو‌های بدون نسخه، مانند قطره‌های سرفه و دارو‌های مسکن نیز ممکن است به تسکین آن کمک کنند.


اگر یک عفونت باکتریایی دلیل سرفه مرطوب باشد، فرد نیازمند مصرف آنتی بیوتیک برای درمان این شرایط است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha