فقط بزها علف نمي‌خورند!

۱۳۸۵/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 293
فقط بزها علف نمي‌خورند!

موضوع داروهاي طبيعي و به طور كلي داروهاي غيرپزشكي، مبحثي است كه تاكنون هزاران كتاب دربارة آن نوشته شده. اما واقعيت اين است كه حداقل 99درصد اين كتاب‌ها (كه مربوط به ملل مختلف است) پايه و اساس علمي‌ ندارند و نسخه‌ها و توضيحات آن‌ها به اثبات علمي‌ و غالبا اثبات تجربي نرسيده است.

چنين كتاب‌هايي پر است از نسخه‌هاي فوق‌العادة درماني، معجون‌هاي شفابخش، داروهاي گياهي ضد سرطان (آن هم در عرض چند روز) و حتي اكسيرهايي كه جلوي همة بيماري‌ها و لابد مرگ آدم را هم مي‌گيرد. اين واقعيت همچنين دربارة موضوعات باطني و نسخه‌هاي معنوي کاملا صدق مي‌کند.

حتي اگر يك درصد اين كتاب‌هاي پزشكي غيرعلمي،‌ درست و مؤثر باشد، بشر شاهد جهشي در مقابله با بيماري‌ها و افزايش سلامتي خواهد بود. اين موضوعي است كه با خريد يكي از هزاران كتابي كه گفتم، مي‌توانيد خودتان تجربه‌اش كنيد. بنابراين،‌ عملا نمي‌شد سراغ كتاب‌هاي غيرعلمي ‌و غيرموثق (كه متأسفانه اكثريت را شامل مي‌شود) رفت.

به همين دليل، سراغ مطالبي رفتم كه منعكس‌كنندة نتايج تحقيقات دانشمندان باشد. بعضي مطالب را با لحن غيرجدي و كمي‌ شوخي بيان كردم، اما اين، چيزي از اعتبار علمي ‌مطلب و ارزش كار تحقيقي صورت گرفته (توسط دانشمندان) نمي‌كاهد. مطمئن باشيد اين نسخه‌ها علمي ‌و دقيق‌اند و به همين دليل، اغواكننده و بيش از حد واقعي نيستند.

قرص ضدحاملگي
وقتي دانشمندان به موش‌هاي آزمايشگاهي نخود فرنگي دادند، هر دو جنس عقيم شدند. همين آزمايش، علت ثابت ماندن جمعيت تبتي‌ها را در 200 سال اخير، بر ملا كرد، چون نخودفرنگي يكي از اصلي‌ترين غذاهاي آنان است. در نخودفرنگي نوعي ماده شيميايي وجود دارد كه مانع از حاملگي زنان و توانايي بارورسازي مردان مي‌شود.

حالا كه يك عيب نخودفرنگي را گفتم، يك حسن آن را هم بگويم تا جناب نخودفرنگي از ما نرنجد. هر چه که باشد، او يک نخود است اگرچه از نوع فرنگي‌اش. نخودفرنگي يك مادة ضد سرطان (مخصوصا سرطان پروستات) است. همچنين براي رفع عفونت‌ها مؤثر و مفيد است.

از طرفي اگر در خواب ديده‌ايد كه عن‌قريب قرار است دچار آپانديسيت شويد،‌ بپريد و نخودفرنگي بخوريد، چون اين ماده مي‌تواند موجودات ذره‌بيني موجود در جدار اين زائده را كه موجب عفونت و حمله‌هاي دردناك در اين عضو مي‌شوند، مرعوب كند.

اكسپكتورانت
اگر دفترچة بيمه نداريد، پول هم زياد نداريد و داروي آنتي بيوتيك نياز داريد و همچنان گران است، يك پيشنهاد برايتان دارم.

يك آنتي بيوتيك طبيعي با بيشترين اثرات موازي و تأثير قابل توجه آنتي‌بيوتيكي. چند شلغم را بگيريد و تا حدي گوشت داخلي آن را خالي كنيد طوري كه از شلغم شما چيزي مثل يك تنگ آب تو خالي باقي بماند.

البته كمي‌ از گوشت‌هاي داخلي را باقي بگذاريد، طوري كه ديواره‌هاي اين تنگ شلغمي‌، كمي ضخيم باشد. حالا درون اين شلغم تو خالي، شكر بريزيد و درِ شلغمي‌ آن را رويش بگذاريد. حداقل دوازده ساعت بعد، در را برداريد. مي‌بينيد كه درون تنگ شما پر از شربت ساخت وطن است.

اين شربت يك اكسپكتورانت و آنتي‌بيوتيك طبيعي محسوب مي‌شود و براي بعضي از بيماري‌هاي عفوني، مخصوصا بعضي از بيماري‌هاي عفوني ريه، يك داروي ملايم و چند جانبه به حساب مي‌آيد.

سرطان سرتان نيايد
اگر از سرطان مي‌ترسيد يا فكر مي‌كنيد سرطان به شما علاقه‌مند است و ممكن است به سراغتان بيايد، يا اگر سرطان به زور با شما همراه شده و خود را تحميل كرده، تعدادي مادة ضد سرطان فوق‌العاده را به شما توصيه مي‌كنم.

هر كدام از اين مواد، كلي توضيح دارد ولي من فقط اسم‌هايشان را مي‌گويم: گوجه فرنگي، هويج، كلم، سير، پياز و ذرت (اما نه روغن ذرت) طالبي و گريپ فروت. تحقيقات نشان داده كه اين مواد از بين هزاران مادة غذايي ديگر، بيشترين تأثيرات ضد سرطاني را داشته‌‌اند.

اين سبزي‌ها و ميوه‌هاي خاص بر عليه انواع سرطان‌ها عمل مي‌كنند، اما مواد ديگري وجود دارند كه تنها در برابر بعضي از سرطان‌ها قدرت مقابله دارند. مثلا تحقيقات علمي‌ ثابت مي‌كند كه يكي از بهترين دارو‌ها بر عليه سرطان لوزالمعده، خرما است. يا مصرف ماست اثر قابل توجهي در جلوگيري از سرطان رودة بزرگ كه يكي از شايع‌ترين سرطان‌هاست دارد.

سويا توانايي مقابله با سرطان معده را دارد. نخود فرنگي و توت فرنگي بر عليه سرطان پروستات مي‌جنگند. زردآلو توانايي تهاجم به سرطان ريه (و تا حدودي لوزالمعده) را دارد. از ديدگاه ديگر مي‌توان گفت سبزيجات زرد و نارنجي رنگ و از بين ميوه‌ها انواع مركبات، بيشترين خاصيت ضد سرطاني را دارند.

گاز بزن؛ پوست نکن
خيار را با پوست آن بخوريد و فريب مؤدب‌بازي‌هاي مرسوم را نخوريد، چون بيشتر ويتامين «A»‌ي خيار در پوست آن است و خيار بيشتر براي تأمين ويتامين «A»ي بدن مناسب است. سيب و بعضي از ميوه‌هاي مشابه را هم با پوست بخوريد چون مثلا پوست سيب خاصيت ضد سرطان دارد... اين از پوست بيروني. حالا از پوست داخلي بعضي از ميوه‌ها بگويم.

داخل پوست پرتقال و ديگر پرتقال‌سانان (مثل‌گريپ فروت) پوستة سفيدي هست كه هميشه مورد بي‌مهري پرتقال‌خواران قرار مي‌گيرد، غافل از اين‌كه اين پوستة سفيد، سرشار از ويتامين‌هاي «ب كمپلكس» است. همچنين اين پوستة ظاهرا بي‌مصرف، موادي دارد كه مكمل مواد مغذي درون پرتقال (سانان) است.

پوستة داخلي گريپ‌فروت و بيشتر فاميل‌هايش، مي‌تواند کلسترول مخرب خون را حتي به اندازة تأثير مصرف دارو پايين بياورد و به گشايش رگ‌ها و افزايش سلامتي عمومي‌کمک کند. حرف كه از داخل پوست پرتقال‌سانان شد، گفته باشم كه در پوست ليمو هم ويتامينC فراواني وجود دارد.

پس اگر ليمو را با پوستش بخوريد، هم ويتامينC بيشتري گيرتان مي‌آيد و هم اگر در شكم بعضي‌ها مار و افعي خيلي كوچولو (كه به آن جانور مي‌گويند) وجود داشته باشد، كم‌كم وجود نخواهد داشت.

 خاصيت فيل‌آسايي زنجبيل
اگر حالت تهوع داشتيد، مي‌توانيد از قرص‌هاي ضد تهوع  يا قرص 6 B استفاده كنيد. اما اگر بخواهيد از داروي غير شيميايي استفاده كنيد، زنجبيل را به شما توصيه مي‌كنم. زنجبيل اثر كاملا قاطعي بر جلوگيري از تهوع و استفراغ دارد و يك آنتي‌هيستامين طبيعي است.

همچنين زنجبيل تا اندازه‌اي محرك جنسي و مغزي است و مي‌تواند تفكر را بهبود بخشد. اگر مزة‌ زنجبيل زياد به مذاقتان خوش نيامد و شيرين‌كننده يا كپسول خالي هم در دسترس نداشتيد، ديگر اثرات زنجبيل را به ياد بياوريد تا كمي‌ ذوق كنيد و مذاقتان كوتاه بيايد و از خر شيطان پياده شود. (آيا واقعا شيطان خر دارد، يا خر شيطان دارد يا شيطان مساوي خريت است؟!)

به ياد بياوريد كه زنجبيل بر ضد آشفتگي‌هاي معده عمل مي‌كند و يك منعقدكنندة‌ قوي خون است، طوري كه از اين نظر شبيه «آسپيرين» است، كلسترول و فشار خون و چربي خون را كاهش مي‌دهد و در مقابل سرطان مي‌ايستد.

فلفل نبين چه ر يزه، مزه كن ببين چه تيزه *
اگر روزي در ميدان تره‌بار دچار درد شديد، چه كار مي‌كنيد؟ اصلا شما اهل رفتن به ميدان تره بار هستيد، يا از ميوه فروشي‌هاي گران فروش خريد مي‌كنيد؟ حالا بر فرض در يك سبزي فروشي (از نوع گران يا ارزان آن) هستيد و يك‌دفعه دچار درد مي‌شويد، سراغ كدام سبزي مي‌رويد؟ يكي از دانشمندان مي‌گويد سراغ  فلفل قرمز تند برويد.

گذاشتن ضماد فلفل قرمز تند در موضع درد يا خوردن آن مي‌تواند درد شما را كاهش دهد. اين به دليل وجود نوعي ماده در فلفل قرمز است كه مي‌تواند باعث كم كاري سلول‌هاي عصبي منتقل كنندة درد شود.

از فلفل قرمز تا حدي براي بي‌حسي و حتي ايجاد احساس آرامش هم مي‌توانيد استفاده كنيد. خوردن فلفل قرمز تند و احساس تندي و سوزش آن در دهان وگلو باعث مي‌شود كه مغز، مرفين طبيعي ترشح كند و همين مرفين باعث ايجاد احساس خوشايند مي‌شود.

البته اگر مقادير خيلي زيادي فلفل قرمز بخوريد به اميد اين‌كه مقادير زيادي مرفين تهيه كنيد، ممكن نيست شما را به جرم تهيه و توليد مواد مخدر بازداشت كنند، چون افرادي كه از مشتريان هميشگي فلفل قرمز هستند و غالبا مقادير زيادي از آن را مصرف مي‌كنند، به تدريج مرفين طبيعي كمتري از ناحية مغز دريافت مي‌كنند.

به عبارتي كارشان براي مغز كم‌كم بي‌مزه مي‌شود و مغز حاضر نيست در مقابل قيمت فلفل قرمز تند، مرفين طبيعي بپردازد. بنابراين بعضي‌ها (سودجوها و پول پرست‌ها) فكر نكنند كه اگر با مته، مغز خود را سوراخ كنند و شلنگي در آن فرو ببرند و شروع كنند به فلفل خوردن، بعد از يكي دو ساعت، صاحب يك گالن مرفين و متعاقبا صاحب آپارتمان، ويلا، ماشين و چند كيلومتر اسكناس خواهند شد. طبيعت از همة ما زرنگ‌تر است.

جوجه اردك زشت نيست
در بيشتر خبر‌ها شنيده‌ايد كه «قهوه بد است» «قهوه نخوريد»، اما من مي‌خواهم بگويم « قهوه بد نيست، قهوه گاهي خوب است».

اصلا مي‌دانيد اين قهوه تا اواخر قرن هفدهم به عنوان دارو مصرف مي‌شد و محل عرضة آن داروخانه‌ها و عطاري‌ها بود. روزي روزگاري يك آدم خوشمزه‌اي به نام مونن، آمد و قهوه و شكر و شير را با هم قاتي كرد تا مثلا به يك غذا تبديل شود.

بعد ديد مثل خودش خوشمزه شد. به بقيه هم تعارف كرد، بقيه هم به هم تعارف كردند و خلاصه، بازي «دومينو» را كه يادتان هست. الان، هم در ايالت بلخ و هم در ساحل عاج و اتيوپي «كافي» ميل مي‌شود.

البته من هم شنيده‌ام كه قهوه براي قلب خوب نيست و يا بعضي از آدم‌ها را مضطرب و نگران مي‌كند. بر جنين تأثير مثبتي ندارد. اسهال و بي‌خوابي و گاهي سردرد مي‌آورد. اما وقت‌هايي كه مي‌خواهم نخوابم (يعني نمي‌خواهم بخوابم، يعني مي‌خواهم به جاي خوابيدن بيدار بمانم؛ يعني...) همين كه يكي دو فنجان شير و قهوه (اگر بخواهم خودم را تحويل بگيرم با شكر، اگر نه، بي شكر و كم شير) مي‌خورم تا چند ساعت بعد، خلاصه...

قهوة صبحگاهي هم كه سرجاي خودش. مي‌دانيد قهوه مثل دوپينگ مغزي است. يك محرك مغزي مي‌تواند نيشتر بزند و فعال كند. قهوه تمركز و هوشياري را بيشتر مي‌كند، مقاومت عضلاني را افزايش مي‌دهد و به تبع آن، توان جسمي‌ را زياد مي‌كند. «تانن»ي كه در قهوه وجود دارد، مي‌تواند از كرم خوردگي دندان جلوگيري كند.

بعضي از ورزشكارها با خورن قهوه ديرتر خسته مي‌شوند اما اين، براي ورزشكاراني كه با انگشتانشان زيادي كار دارند خوب نيست، چون در هماهنگي انگشت‌ها گاهي اختلال به وجود مي‌آورد.

تازه قهوه را مي‌توانيد به موهايتان هم بماليد. هم براي رشد و رويش آن‌ها خوب است و هم رنگ موهايتان را عوض مي‌كند. البته اگر آقا باشيد يا دوشيزه(!) ممكن است پيامد‌هاي خانوادگي هم براي شما داشته باشد.

با اين حال مهم‌ترين تأثير قهوه همان خاصيت ضدخستگي و كاهش خواب‌آلودگي است. اين اثر قهوه، مديون كافئيني است كه در آن  وجود دارد. البته داستان كشف قهوه هم خود تا حدي همين تأثير را بيان مي‌كند. در زمان‌هاي قديم، چوپاني به نام كادي قهوه را كشف كرد.

او متوجه شد كه وقتي گوسفندانش دانة يك نوع گياه را مي‌خورند، سر حال‌تر و با نشاط‌ترند. با خودش بر وزن «جيب ما يكي است» گفت معدة ما يكي است (چون وقتي ما گوسفند را مي‌خوريم با همة بدنش و من جمله معده‌اش مي‌رود توي معده‌مان) بنابراين شروع كرد به خوردن آن دانه.

وقتي مرد مقدس قبيله‌اش او را ديد، تعجب كرد. گفت چقدر سرحالي. او هم جريان را تعريف كرد و سپس مرد مقدس و بعد از آن ديگران براي بيدار ماندن در شب از آن استفاده كردند. سرانجام كار به آن‌جا كشيد كه همين چند سال پيش، يكي از سلول‌هاي آن مرد مقدس چند هزار سال پيش كه حالا شده بود «كاردينال ريشكيو» گفت: «تصميم‌گيري دربارة ادارة يك ملت غالبا با يك فنجان قهوه انجام مي‌شود.»

*آخر فلفل كه شكسته نمي‌شود اي شاعر مرحوم گمنام

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21083s, 18q