معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست:

۹۵ درصد تالاب‌های خوزستان آبگیری شده‌ است/ معرفی ۳۰ تالاب به وزارت نیرو برای تأمین حقابه

۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۴:۵۷ - کد خبر: 294750
۹۵ درصد تالاب‌های خوزستان آبگیری شده‌ است/ معرفی ۳۰ تالاب به وزارت نیرو برای تأمین حقابه

سلامت نیوز:معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۰ درصد تالاب‌های کشور و ۹۵ درصد تالاب‌های خوزستان به دلیل بارش مناسب آبگیری شده‌‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، احمد رضا لاهیجان‌زاده با بیان این‌که ۸۰ درصد تالاب‌های کشور آبگیری شده است، گفت: وضعیت تالاب‌های کشور به واسطه ۲ سال بارش مناسب و اقدامات خوب در استان‌های مختلف شرایط آبگیری تالاب‌ها خوب شده است.


وی افزود: ۸۰ درصد تالاب‌های کشور و ۹۵ درصد تالاب‌های خوزستان به دلیل بارش مناسب آبگیری شده‌‌اند.


پیگیری برای ثبت تالاب هورالعظیم در کنوانسیون رامسر
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مکاتبات اولیه با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت خارجه انجام شده تا حوضچه‌های ۱ و ۲ و ۳ تالاب هورالعظیم در فهرست کنوانسیون رامسر ثبت شود.


لاهیجان‌زاده در ادامه با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه بیان کرد: برای دریاچه ارومیه هم کارهای خوبی انجام و دوباره احیا شده است و تا پایان امسال ۲ پروژه آبرسانی به این دریاچه انجام می‌گیرد و تا ۲ سال آینده به شرایط گذشته بر می‌گردد.


لزوم تأمین حقابه تبخیر تالاب‌ها
وی در ارتباط با مذاکرات انجام شده با وزارت نیرو در ارتباط با حقابه تالاب‌ها گفت: اگر پنج سال گذشته با وزارت نیرو برای تامین حقابه تالاب‌ها صحبت می‌کردیم تالاب‌ها خشک بودند و وزارت نیرو آمار و ارقام بالایی را برای تأمین حقابه عنوان می‌کرد اما در سیل ۹۸ آب تالاب‌ها تأمین شده و این بار وزارت نیرو باید برای جبران آب تبخیر شده تالاب‌ها که رقمی بسیار کمتر از گذشته است حقابه تأمین کند.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۳۰ تالاب برای تأمین حقابه به وزارت نیرو معرفی شده است که از این تعداد پنج تالاب در خوزستان است.


تالاب‌های خوزستان فاقد ردیف اعتباری دائم
لاهیجان‌زاده ادامه داد: تالاب‌هایی همچون تالاب انزلی و هامون در کشور ردیف اعتباری دائم دارند این در حالی است که هیچ کدام از تالاب‌های خوزستان از این ردیف اعتباری که می‌توان در هر شرایطی از این تالاب‌ها حمایت کرد برخوردار نیستند.
وی در ادامه با اشاره آلودگی‌هایی که سلامت رودخانه کارون را به خطر می‌اندازد، گفت: در حوزه آلودگی‌های رودخانه‌ای بدترین شرایط را شرکت‌های آب و فاضلاب دارند و در خوزستان این شرایط بدتر از استان‌های دیگر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.26954s, 19q