مرغ از سبد پرید!

۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 296054
مرغ از سبد پرید!

سلامت نیوز: مرغ، محصول پروتئینی که بعد از گرانی سرسام‌آور گوشت قرمز یکی از مهم‌ترین اقلام سبد غذایی خانوار شد. تولیدکنندگان گوشت مرغ همیشه از پایین بودن قیمت ‌این محصول گلایه داشتند و تولید آن را به‌صرفه نمی‌دانستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،هر از چندگاهی هم برای رسیدن به هدفشان که افزایش قیمت مرغ تا حد گوشت قرمز بود تلاش کردند. این تلاش‌ها در مقاطعی جواب داد و باعث شد تا قیمت مرغ هر بار چند هزار تومانی افزایش یابد. این افزایش قیمت‌ها هم راضی‌کننده برای تولیدکننده نبود و برای همین معدوم‌سازی جوجه‌های یک روزه را به بهانه نبود نهاده دامی‌کلید زدند.

این اتفاق قبلا هم تکرار شده بود اما در آخرین بار که فضای مجازی مردم را از این اقدام آگاه کرد رئیس جمهوری هم وارد شد و دستور پیگیری داد ولی موضوع به جایی نرسید،‌ اما این همه قضیه نبود در آن زمان هم برخی از کارشناسان به توطئه گرانی مرغ اشاره داشتند. گرانی‌ای که نه با مجوز بلکه بر پایه برهم زدن تعادل عرضه و تقاضا در بازار شکل گرفت.

معدوم‌سازی بیش از یک میلیون قطعه جوجه در روز روشن هشداری بود از مافیای تولیدکنندگان گوشت مرغ که بگویند هر کاری بخواهند می‌کنند. از طرفی با افت ارزش پول ملی و پرسود‌تر شدن صادرات، تولیدکنندگان ترجیح دادند تا مرغ را از سبد خانوار ایرانی بردارند و به آن طرف مرزها بفرستند.

حالا خبر رسيده که افرادي که با جاسازي مرغ در بار آجر، اين محصول پروتئيني را به عراق صادرات مي‌کند هر بار حرف از مافيا در کشور به زبان مي‌آيد عده‌اي برآشفته مي‌شدند که چنين چيزي وجود ندارد،‌ اما حتي اگر در مقابل واقعيت‌هاي تلخ ديوار هم بکشيم بازهم نمي‌توان آن را انکار کرد. حميد حسيني، عضو اتاق بازرگاني به ايلنا درباره جاسازي مرغ در بار آجر براي ارسال به عراق گفته است:

«افرادي که با جاسازي مرغ در بار آجر، صادراتي به عراق مي‌کنند نه تنها به فکر مصرف‌کننده نيستند بلکه با آبروي مردم ايران هم بازي مي‌کنند.» او با بيان اينکه هر روز شاهد اتفاقات اين‌چنيني هستيم، افزود:

«اين اقدامات در ترمينال‌هاي ايران و جلوي چشمان ماموران گمرگ و مرزباني انجام مي‌شود.» حسيني با انتقاد از اين اقدامات خارج از چارچوب انساني و قانوني، گفت: «يکي از کارهايي که اتاق مشترک ايران و عراق مي‌تواند از اتاق بازرگاني مطالبه و پيگيري کند، ابطال فوري کارت بازرگاني اين قبيل افراد يا شرکت‌هاست.

در حال حاضر برخي محموله‌هاي لبنيات هم به اين شکل به عراق صادر مي‌شود که جاي سوال دارد. دليل اين اقدامات ممنوعيت واردات از سوي عراق است.»به‌نظر مي‌رسد مافياي اقتصادي در هر موضوعي از دولت و دستگاه‌هاي نظارتي قوي‌تر عمل کرده و بهتر توانسته براي قاچاق خود دم و دستگاه و آدم مهيا کند. شايد قابل باور نباشد، اما ايران بيش از 150 گمرک براي ورود و خروج کالا به صورت رسمي دارد و چند صد نقطه غيررسمي.

در حالي‌که در ديگر کشورها اين عدد به زير 10 مورد مي‌رسد. زياد بودن راه‌هاي ورود و خروج دست مافيا را باز گذاشته تا بتواند به امورات خودش برسد. مرغ اولين و آخرين کالايي نيست که گراني را تجربه کرده و به کالايي پرسود براي عده‌اي بدل شده که در هر دستگاهي دستي دارند تا بتوانند سودشان را چندين برابر کنند.

امروز مردم مرغ را از سبد کالايي خود حذف مي‌کنند فردا شايد ساير کالاهاي پروتئيني را. موضوع مهم اين است که تا وقتي اقتصاد به دست مافيا و دست‌هاي پشت پرده اداره و منفعت شخصي به منفعت ملي ترجيح داده مي‌شود نبايد انتظاري داشت که وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم بهبود يابد.

بيشتر کارشناسان اقتصادي معتقدند که دستان پشت پرده‌اي هستند که نبض اقتصاد را در دست دارند و با ايجاد حرکات جهت‌دار وقايع را آن‌طوري که دوست دارند رقم مي‌زنند و ادامه اين رويه اقتصاد کشور را به بدتر شدن شرايط نزديک‌تر خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.46901s, 19q