یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 299278

کارشناس ارشد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان گفت: باید یاد بگیریم که بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم.

مهم‌ترین بحران سلامت قرن ۲۱

سلامت نیوز: کارشناس ارشد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان گفت: باید یاد بگیریم که بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم.


به گزارش سلالمت نیوز به نقل از ایسنا، علی سلیمانی نژاد با بیان اینکه سپتامبر، ماه جهانی بیماری آلزایمر است که ما در ایران از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر آن را برگزار می‌کنیم، اظهار کرد: امروزه آلزایمر مهم‌ترین بحران سلامت قرن ۲۱ به شمار می‌رود و در حال حاضر 50 میلیون نفر با دمانس زندگی می‌کنند و هر سه ثانیه یک نفر در جهان به این بیماری مبتلا می‌شود.


وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده در ایران بیش از ۷۰۰ هزار نفر با این بیماری زندگی می‌کنند و فقط حدود ۱۰ درصد روند تشخیصی را طی می‌کنند.
این کارشناس اضافه کرد: به نظر می‌رسد که با اطلاع‌رسانی‌های گسترده بتوان آگاهی عمومی را نسبت به این بیماری ارتقا داد و وقت آن رسیده است که بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم.


سلیمانی نژاد بیان کرد: آلزایمر شایع‌ترین نوع دمانس (زوال عقل) که با تخریب پیش‌رونده حافظه کوتاه مدت مشخص می‌شود.
به گزارش گروه دریافت ایسنا، کارشناس ارشد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان گفت: بیماری آلزایمر با اختلالات ساختاری و عملکردی مغز انسان همراه است، پروتئین‌های آمیلوئیدی فیبریلاری در نورون‌ها تجمع و رسوب پیدا کرده‌اند و درنهایت بیماران آلزایمری از فقدان حافظه و توانایی‌های شناختی با تغییرات رفتاری شدید رنج می‌برند و کاهش توجه و تمرکز افراد یکی از علائم هشداردهنده است.


وی با بیان اینکه نکته قابل تأمل این است که آلزایمر زودرس اغلب در دهه‌های سنی ۴۰ و ۵۰ زندگی ظاهر می‌شود گفت: با بررسی‌های انجام‌شده محققان دریافتند که تاریخچه خانوادگی، افسردگی و استرس‌ها، کم‌تحرکی، سن، کم خوابی، ضربه به سر، اضطراب، مصرف دخانیات و الکل و نداشتن چالش‌های ذهنی ازجمله عوامل خطر در بروز این بیماری به شمار می‌رود.


سلیمانی نژاد تصریح کرد:باید گفت که در حال حاضر تشخیص قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، پس می‌توان گفت که راهبرد اصلی در بیماری آلزایمر مبتنی بر پیشگیری است، چراکه افراد با اقدامات پیشگیرانه می‌توانند تا ۴۰ درصد از ابتلای بیماری آلزایمر جلوگیری کنند.


این کارشناس سلامت اضافه کرد: آموزش‌های مجازی و حضوری به مراقبین خانوادگی سالمندان و افراد سالمند و میان‌سال ازجمله اقدامات پیشگیرانه این بیماری است که در مراکز بهداشتی درمانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان در حال اجراست.


وی بیان کرد: موضوعات این آموزش‌ها در راستای فعال نگه‌ داشتن مغز (فعالیت‌های چالشی و تحریکی مغز مثل حل جدول در انواع مختلف، کلمات متقاطع، پازل، سودوکو، شطرنج، نقاشی، بازی‌های جدید و آموزش مهارت‌ها در دوران سالمندی و میان‌سالی و هرگونه فعالیتی که مغز را به چالش بکشاند)، فعالیت ورزشی مستمر، تغذیه صحیح (رژیم غذایی سرشار از ویتامین "ای" و "ب ۱۲" اسیدفولیک) و مراقبت از قلب (کنترل فشارخون، کلسترول، قند خون و تعادل وزن از سنین پایین‌تر) و مشارکت اجتماعی سالمندان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =