تبعات بیکاری در دوران کرونا در سفره خانواده‌ها بروز یافت

کاهش مصرف گوشت و برنج در میان خانواده های بیکار شده

۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۴:۲۹ - کد خبر: 303752
کاهش مصرف گوشت و برنج در میان خانواده های بیکار شده

سلامت نیوز:شیوع کرونا در یکسال گذشته که جهان را درگیر خود کرده از یکسو و مشکلات مربوط به تحریم و فشارهای اقتصادی موجب شده است تا معیشت بخش زیادی از خانواده‌های ایرانی با نوسان مواجه شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،این در حالی است که کرونا و نیز محدودیت‌هایی که باید برای کنترل بیماری اعمال شوند، به‌طور مستقیم بر معیشت خانواده‌ها تاثیر گذاشته‌اند. البته در چنین شرایطی دولت‌ها به فراخور توان اقتصادی خود سعی کرده‌اند تا کمک‌هایی را برای شهروندان‌شان در نظر بگیرند. دولت نیز در ماه‌های گذشته با وجود تحریم‌ها سعی کرده بسته‌های معیشتی را به خانواده‌هایی که از کرونا آسیب دیده‌اند تخصیص دهد.

اما حالا نتایج پژوهش موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در حوزه بیکاری نشان می‌دهد که کرونا چه آسیب‌هایی به خانواده‌ها زده است.باید با شرایط کرونایی کنار آمد و راه زندگی در چنین شرایطی را یاد گرفت. این مساله به معنای نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی نیست. به عبارت دیگر باید طوری کار کرد که هم چرخ اقتصاد کشور بچرخد و هم نان سفره خانواده‌ها تأمین شود. نتایج یک نظرسنجی اخیر مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در حوزه بیمه بیکاری نشان داد که ۶۲‌درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری، در طول ماه‌های گذشته مجدداً مشغول به کار شدند و ۳۸‌درصد متقاضیان نیز همچنان بیکار هستند.


سیاستگذاری با نظرسنجی

مؤسسه عالی پژوهش تأمین‌اجتماعی، در ادامه انجام پژوهش‌های نظرسنجی و افکارسنجی در حوزه رفاه و تأمین‌اجتماعی در سال جاری درباره مسائل مهم حوزه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی، دونظرسنجی مختلف را درباره موضوع بیمه بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور به پایان برد.این نظرسنجی‌ها با هدف کلی به‌دست‌آوردن تصویری دقیق‌تر از وضعیت متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا و میزان رضایت آنان از خدمات ارائه شده در حوزه بیمه بیکاری و فرآیندهای مرتبط با آن در دو فاز جداگانه، در شهریور و مهرماه‌۱۳۹۶ در تمامی استان‌های کشور صورت گرفت.

جامعه آماری این نظرسنجی بیش از ۷۰۰هزار نفر از بیکار‌شدگان متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری بود که در سامانه در نظر گرفته شده از سوی وزارت و سازمان تأمین اجتماعی در بازه زمانی ابتدای اسفند‌۱۳۸۸ تا پایان اردیبهشت‌۱۳۹۶ ثبت‌نام کرده بوده‌اند. این پژوهش در دو فاز جداگانه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات ارتباطات و تحول اداری، معاونت بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت:

هدف اصلی پژوهش فاز اول که در شهریور‌۱۳۹۶ انجام شد، به دست آوردن تصویری از وضعیت اقتصادی و رفاهی بیکار‌شدگان و میزان رضایت آنان از خدمات ارائه شده در این حوزه بود. این فاز با حجم نمونه ۱۱۱۳‌نفر در تمامی استان‌های کشور انجام شد.متقاضیان بیمه بیکاری در این فاز، خود شامل دو دسته اصلی بودند: اول، کسانی که همچنان از زمان ثبت درخواست بیمه بیکاری، بیکار مانده‌اند و دوم، کسانی که پس از ثبت این درخواست، مجددأ مشغول به کار شده‌اند. فاز دوم این پژوهش به فاصله ده روز از فاز اول، با حجم نمونه ۱۰۵۶‌نفر و مجدداً در سطح تمامی استان‌های کشور و در مهرماه‌۱۳۹۶ انجام شد. هدف اصلی از انجام فاز دوم، یافتن پاسخ دقیق به سؤال «میزان بازگشت به کار بیکارشدگان» (متقاضیان بیمه بیکاری در دوران شیوع ویروس کرونا) بود.


بیکاری و برگشت به کار

نتایج این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تنها حدود ۲۷‌درصد از بیکارشدگان قرارداد شغلی دائم داشته و قرارداد باقی بیکارشدگان از نوع قرارداد موقت بوده‌است. همچنین حدود ۴۲‌درصد از بیکارشدگان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند. حدود ۶۸‌درصد از بیکارشدگان در این دوره زمانی، سرپرست خانوار بوده‌اند (لازم به ذکر است در موج اول این نظرسنجی این میزان ۶۳‌درصد ارزیابی شده بود.)

مطابق نتایج این پژوهش، ۶۲‌درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری، در طول ماه‌های گذشته مجدداً مشغول به کار شدند و ۳۸‌درصد متقاضیان نیز همچنان بیکار هستند. نتایج این پژوهش نشان داد که حدود ۷۵‌درصد از متقاضیان بیمه بیکاری از سهولت فرآیند ثبت‌نام در سامانه مشخص شده رضایت داشته‌اند. همچنین بیش از ۹۳‌درصد از بیکارشدگان ابراز داشته‌اند که در ایام بیکاری مجبور شده‌اند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌شان را کاهش دهند. بیش از ۷۶‌درصد آنان مجبور به کاهش هزینه‌های مواد خوراکی خانواده‌شان در این دوره زمانی شده‌اند.

مطابق نتایج این پژوهش، مصرف گوشت قرمز حدود ۷۲‌درصد از خانواده‌های افراد بیکارشده، به صورتی کاهش جدی پیدا کرده‌است و حدود ۱۵‌درصد از خانواده‌های بیکارشدگان، حتی پیش‌از‌دوره بیکاری نیز توان خرید گوشت قرمز به صورت ماهانه را نداشته‌اند. حدود ۷۶‌درصد از خانواده‌ها، دچار کاهشی محسوس در مصرف مرغ، حدود ۷۱‌درصد از خانواده‌ها کاهش در مصرف برنج، ۶۱‌درصد خانواده‌ها دچار کاهش مصرف در لبنیات و حدود ۴۲‌درصد خانواده‌های بیکارشدگان، کاهش در مصرف تخم‌مرغ را در این دوره شیوع ویروس کرونا تجربه کرده‌اند. حدود ۷۰‌درصد از خانواده‌ها، کاهش در مصرف ماهانه میوه را نیز گزارش کرده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.73012s, 19q