محققان باروری مدعی شده اند؛

کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود

۱۳۹۹/۰۹/۲۲ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 304454
کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود

سلامت نیوز: محققان دانشگاه شفیلد بر این باورند که در حال حاضر، شواهدی هر چند محدود از انتقال ویروس کرونا از مایعات بدن وجود دارد و بر اساس همین اصل، نمی توان به طور کامل احتمال انتقال ویروس از طریق مایع منی را رد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، طبق گفته های رئیس سابق انجمن باروری انگلیس، از آنجایی که تحقیق روی این موضوع محدود است، نمی توان احتمال آن را کاملا نپذیرفت. در این میان شواهدی دال بر این مساله وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا در بیضه ها هم وجود دارند که انتقال ویروس از طریق منی را امکان پذیر می کند.
به گزارش دیلی میل، کووید- 19 از پروتئین اسپایک برای اتصال به پروتئین های ACE2 استفاده کرده و به سلول های انسان هجوم می آورند. این گیرنده، معمولا در مجاری تنفسی حضور دارد اما در قلب، عروق خونی، کلیه ها، کبد و بیضه ها هم ممکن است وجود داشته باشد.
یک مشاور و جراح اورولوژی در بیرمنگهام معتقد است : بیضه ها، گیرنده ACE2 را ابراز می کند که ویروس کرونا از آن برای دستیابی به سلول ها استفاده می کند بنابراین، این دلیل می تواند به وضوح توضیح دهد که بیضه ها ممکن است یکی از اهدف حمله ویروس کرونا باشند.

اما با این اوصاف، محققان تاکنون شواهد زیادی مبنی بر اثرگذاری کووید- 19 بر قدرت باروری مردان در طولانی مدت به دست نیاورده اند. اما به نظر می رسد با این یافته ها، می توان دلیل قابل قبولی برای نگرانی از باروری در مردان مبتلا به کووید- 19 عنوان کرد. این در حالی است که تحقیقات اولیه، فرضیه تأثیر ویروس کرونا روی هورمون های تناسلی یا کیفیت اسپرم را تأیید نمی کنند.
مطالعات دیگر نشان می دهد که ویروس بدون ایجاد آسیب، مدت ها در بیضه ها باقی می ماند و این مساله در ویروس های ابولا، زیکا و تب دنگ هم مشاهده شده بود.

بیضه ها یک نقطه ایمنی در بدن به شمار می روند که ویروس می تواند تا مدت ها در آن ماندگار بماند و بیماری های مختلفی را ایجاد کند. تاکنون شمار کمی از مردان مشاهده شده اند که با کووید- 19 در بیمارستان های چین بستری شده و وجود ویروس در منی آنها گزارش شده است.
بعضی تحقیقات هم عنوان می کنند که تعداد اسپرم ها در مردانی که به کرونا مبتلا می شوند، پس از تشخیص کاهش می یابد. دانشمندان هنوز با قطعیت اعلام نکرده اند که درد بیضه ها می تواند علامت نادر ابتلا به کرونا باشد با وجود این، مواردی اندک از این علائم هم مشاهده شده است. دانشمندان بر این باورند که با توجه به این شواهد به طور قطع نمی توان ادعا کرد که ویروس کرونا از طریق مایع منی منتقل نمی شود و مطالعات بیشتری برای اثبات آن باید انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.01774s, 18q