چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
کد خبر: 304683

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که آب آشامیدنی ممکن است درمانی موثر برای سندرم متابولیک باشد.

آب، سلاحی قدرتمند در برابر چاقی و دیابت

سلامت نیوز: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که آب آشامیدنی ممکن است درمانی موثر برای سندرم متابولیک باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از ارث، محققان در پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز دانشگاه علوم پزشکی بهداشتی در آرورا کلرادو ایالات‌متحده دریافتند که فروکتوز (شیرین‌کننده طبیعی) منجر به ترشح وازوپرسین (هورمون مرتبط با چاقی و دیابت) می‌شود.

محققان با انجام این آزمایش بر روی موش‌ها دریافتند که آب می‌تواند مانعی برای ترشح این هورمون باشد و این شرایط را در آن‌ها کاهش دهد.

میگوئل آ. لاناسپا، متخصص بیماری‌های کلیوی و فشارخون بالا و سرپرست این تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو اظهار کرد: اهمیت بالینی بررسی این بود که ممکن است افزایش ساده در مصرف آب در کاهش چاقی و سندرم متابولیک موثر باشد.

همکاران وی، لاناسپا و ریچارد جانسون، استاد دانشکده پزشکی نیز تلاش کردند، دریابندکه چرا وازوپرسین که سطح آب بدن را حفظ می‌کند، در افراد چاق و مبتلابه دیابت افزایش می‌یابد.

محققان در آزمایشی بر روی موش‌ها، به آن‌ها آب‌قند به‌ویژه فروکتوز دادند و دریافتند که این ماده، مغز را برای ساخت وازوپرسین تحریک می‌کند.

وازوپرسین، آب را به‌عنوان چربی ذخیره می‌کند و با این عمل، باعث کمبود آب بدن و عاملی برای چاقی می‌شود. زمانی که محققان این آزمایش را با آب بدون قند انجام دادند، چاقی موش‌ها کاهش یافت.

لاناسپا گفت: این اولین بار است که دانشمندان نشان می‌دهند، وازوپرسین چگونه بر قند رژیم غذایی تاثیر می‌گذارد و باعث چاقی و دیابت می‌شود.

وی افزود: دریافتیم این عمل با تاثیر بر روی گیرنده خاص وازوپرسین معروف به V۱b انجام می‌شود. این گیرنده مدتی است که شناخته‌شده است، اما عملکرد آن درک نشده بود. موش‌های فاقد V۱b از اثرات قند به‌طور کامل محافظت می‌شوند. همچنین دریافتیم که تجویز آب می‌تواند عاملی برای سرکوب وازوپرسین، پیشگیری از چاقی و درمان باشد. علاوه بر این، محققان کشف کردند که کم‌آبی بدن می‌تواند باعث تشکیل چربی شود.

دکتر ریچارد جانسون، از محققان این بررسی بیان کرد: این بررسی نشان می‌دهد که وازوپرسین در پستانداران بیابانی به دلیل عدم دسترسی آسان به آب بسیار زیاد است؛ بنابراین وازوپرسین با ذخیره آب به‌عنوان چربی، آب را حفظ می‌کند.

این داده‌ها همچنین نشان داد که چرا افراد چاق، اغلب علائم کم‌آبی دارند و چرا رژیم‌های غذایی حاوی نمک زیاد ممکن است منجر به چاقی و دیابت شود.

محققان دریافتند که آب‌درمانی می‌تواند در برابر سندرم متابولیک (مجموعه‌ای از شرایط شامل فشارخون بالا، قند خون بالا و افزایش سطح‌تری گلیسیرید که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد) محافظت ایجاد کند.

لاناسپا گفت: «بهترین راه برای مهار وازوپرسین، نوشیدن آب است».

این نتایج بسیار امیدوارکننده است، زیرا روشی آسان و ارزان برای بهبود زندگی و درمان سندرم متابولیک را ارائه می‌دهد.

این مطالعه در مجله JCI Insight منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =