چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
کد خبر: 305033

یک متخصص داخلی در رابطه با ارتباط بین ریفلاکس معده و اضطراب، گفت: ریفلاکس بیماری مزمن دستگاه گوارش است که با پس زمینه اضطراب همراه است و این دو علائم یکدیگر را افزایش می‌دهند.

رابطه مستقیم اضطراب و ریفلاکس معده

سلامت نیوز:یک متخصص داخلی در رابطه با ارتباط بین ریفلاکس معده و اضطراب، گفت: ریفلاکس بیماری مزمن دستگاه گوارش است که با پس زمینه اضطراب همراه است و این دو علائم یکدیگر را افزایش می‌دهند.

به گزارش سلمت نیوز به نقل از ایسنا،مجید عبدالهیان در رابطه با علائم ریفلاکس معده، اظهار کرد: این بیماری بسیار شایع بوده و از علائم آن می‌توان به سنگینی و سوزش سر دل و سوزش زیرجناغ اشاره کرد که حتی گاهی آنقدر شدید است که با علامت بیماری‌های قلبی اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: تلخی و شورشدن دهان، سرفه‌های مزمن و عفونت‌های گوش داخلی از دیگر علائم آن است ولی عمده علائم ریفلاکس، سنگینی سر دل، ترش کردن، سوزش و تهوع است.

عبدالهیان با اشاره به اینکه حدود ۲۴ درصد از جمعیت بالغ ما درگیر این بیماری هستند، گفت: نکته مهم در این بیماری، شدت و ضعف آن است، برخی افراد این علائم را به صورت دائمی تجربه می‌کنند ولی برخی از افراد ماه‌هایی از سال درگیر ریفلاکس معده می‌شوند.

این متخصص داخلی درباره ریفلاکس در کودکان، عنوان کرد: بهتر است کودکان توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شوند، فاموتیدین برای اطفال ضرر ندارد ولی داروهایی مثل پنتوپرازول و شربت ضد اسید هم در دوز لازم برای کودکان بدون ضرر است.

وی با اشاره به تلخی دهان به عنوان علامت ریفلاکس، گفت: رفلاکس بیماری مزمن دستگاه گوارش است که با پس زمینه اضطراب همراه است، وقتی شخص مضطرب می‌شود علائم تشدیدی ریفلاکس دارد و از طرفی دیگر وقتی ریفلاکس آن‌ها تشدید می‌شود، تشدید علائم اضطرابی را به همراه دارد، به‌عنوان مثال با افزایش علائم ریفلاکس شخص دچار تپش قلب و بی‌قراری شده و این دو در کنار هم باعث تشدید علائم یکدیگر می‌شوند.

عبدالهیان با اشاره به رابطه تلخی دهان و رابطه آن با داروهای مصرفی، ادامه داد: قرص مترونیدازول که به‌عنوان داروی ضد معده استفاده می‌شود می‌تواند باعث تلخی دهان شود.

این متخصص داخلی با تأکید بر اینکه ریفلاکس بیماری خطرناکی نیست و می‌توان آن‌را کنترل کرد، گفت: این بیماری مزمن بوده و قابل ریشه کنی نیست، دوری از استرس برای این بیماران لازم است و کاهش وزن، کاهش استفاده از مواد غذایی ترش و کافئین و چای و عدم مصرف فست فودها برای بهبود علائم ریفلاکس توصیه می‌شود.

وی تأکید کرد: کنترل این بیماری طولانی مدت و مداوم بوده و مصرف داروهای ضد اسید در مدت طولانی جای نگرانی ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha