چرا بعد از خوردن غذا خسته می شوید؟

۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 306249
چرا بعد از خوردن غذا خسته می شوید؟

سلامت نیوز: محققان معتقدند خستگی بعد از خوردن غذا، یک واکنش طبیعی است و معمولا جای نگرانی ندارد. احساس خستگی یا مشکل در تمرکز بعد از خوردن غذا نسبتا شایع است و بسته به نوع، حجم و زمان خوردن غذا، فرد ممکن است احساس خستگی و خواب‌آلودگی کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، برخی از محققان معتقدند که خوردن یک وعده غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات ممکن است باعث خواب‌آلودگی در فرد شود. همچنین افرادی که وعده ناهار بیشتری می‌خورند، ممکن است خواب‌آلودگی بعدازظهر را بیشتر از کسانی که در ظهر کمتر غذا می‌خورند، تجربه کنند.

پرخوری در وعده ناهار باعث بالا رفتن قند خون می‌شود و ممکن است افت انرژی به دنبال آن رخ دهد.عوامل دیگری که می‌توانند باعث خستگی بعد از خوردن غذا شوند عبارت اند از:خواب ضعیف در شب و نوشیدن آب و مایعات همراه با وعده غذایی، به خصوص در طول روز.

راهکارهایی برای کاهش خستگی

۱-کم و مرتب غذا بخورید

به جای خوردن وعده‌های غذایی زیاد، هر چند ساعت یک بار وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های کمتری بخورید تا سطح انرژی شما حفظ شود.

۳- خوب و با کیفیت بخوابید

فردی که شب به اندازه کافی می‌خوابد کمتر دچار افت انرژی قابل توجهی بعد از ناهار می‌شود.

۳- قدم بزنید

انجام ورزش‌های سبک در طول روز، به ویژه بعد از غذا خوردن، به افراد کمک می‌کند احساس خستگی کمتری داشته باشند. در طول روز یک چرت کوتاه بزنید.

۴- در معرض نور شدید نباشید

فراموش نکنید که قرار گرفتن افراد در معرض نور شدید پس از ناهار باعث خستگی می‌شود.

۵- نوشیدن مایعات

از نوشیدن مایعات همراه وعده‌های غذایی خودداری کنید.

۶- مراجعه به پزشک

اگر احساس خستگی بعد از وعده غذایی روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، باید با پزشک صحبت کنید.شرایط پزشکی زیر می‌تواند باعث خستگی مفرط پس از خوردن غذا شود:نداشتن تحمل غذایی یا آلرژی غذایی، بیماری سلیاک، کم‌خونی، دیابت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22384s, 18q