یک مطالعه بالینی جدید نشان داده است که مکمل های باکتری اسید لاکتیک با افزایش تنوع باکتری های روده در نوزادان خیلی زودرس مرتبط است.

تاثیر پروبیوتیک ها در افزایش تنوع باکتری های روده نوزادان زودرس

سلامت نیوز:یک مطالعه بالینی جدید نشان داده است که مکمل های باکتری اسید لاکتیک با افزایش تنوع باکتری های روده در نوزادان خیلی زودرس مرتبط است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، وزن بیشتر نوزادانی که بسیار زودرس به دنیا می آیند کمتر از یک کیلوگرم است. نوزادی که باید سه ماه دیگر در محیط محافظ رحم مادر رشد می کرده اما زودتر از موعد به دنیا آمده، بسیار آسیب پذیر است. در نتیجه پیشرفت در مراقبت از نوزادان، بسیاری از نوزادان نارس زنده می‌مانند، اگرچه از هر چهار نوزاد بسیار نارس یک نفر می میرد.


به گزارش ساینس دیلی،«توماس آبراهامسون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لینکوپینگ سوئد، در این باره می‌گوید: «نوزادان نارس می‌توانند تحت تأثیر التهاب بسیار شدید روده قرار بگیرند که تقریباً فقط در چنین نوزادانی اتفاق می‌افتد. این مشکل موسوم به آنتروکولیت نکروتایز (NEC) منجر به مرگ قسمت‌هایی از روده می‌شود. یک نوزاد از هر سه نوزادی که به این عفونت مبتلا می‌شوند، می میرد و کسانی که زنده می‌مانند اغلب از عوارض طولانی مدت مانند سندرم روده کوتاه و ناتوانایی‌های در رشد عصبی رنج می‌برند.»


محققان مشاهده کردند باکتری‌های موجود در روده نوزادان نارس با نوزادان متولدشده به طورکامل متفاوت است. این امر باعث شده است که بسیاری از محققان به بررسی این موضوع بپردازند که آیا دادن مکمل‌های پروبیوتیک حاوی برخی باکتری‌ها تأثیر مثبتی دارد یا خیر.
یک یافته این است که باکتری اسید لاکتیک Lactobacillus reuteri می‌تواند خطر NEC در نوزادان نارس را کاهش دهد. معلوم نیست که آیا این مورد درباره نوزادان خیلی نارس نیز صادق است یا مکانیسم تأثیر مثبت آن مشخص نیست.


محققان در این مطالعه ۱۳۲ نوزادی را که بسیار زودرس، بین هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداری، متولد شده بودند یعنی ۱۷ تا ۱۲ هفته قبل از موعد مقرر بررسی کردند. وزن همه آنها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بود. هر نوزاد به طور تصادفی به یکی از دو گروه تقسیم شد: دریافت قطره‌های روغن حاوی پروبیوتیک یا دارونما. دانشمندان چگونگی تأثیر مکمل L. reuteri را بر باکتری‌های روده بررسی کردند و باکتری‌های مدفوع را چندین زمان تجزیه و تحلیل کردند.


محققان مشاهده کردند ترکیب باکتری‌های روده در ماه اول درمان پروبیوتیک متفاوت بود. در هفته اول زندگی، گروههای باکتریایی استافیلوکوکوس و کلبسیلا، که ممکن است باعث بیماری شوند، بیشتر در گروه دریافت کننده دارونما مشاهده شد.
کلبسیلا می‌تواند باعث التهاب شود و با NEC و بیماری سپسیس مرتبط است.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha