چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
کد خبر: 309471

پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که یک ژن خاص می‌تواند در پیشگیری از بروز آلزایمر مؤثر باشد.

ژنی که در پیشگیری از بروز آلزایمر نقش دارد

سلامت نیوز:پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که یک ژن خاص می‌تواند در پیشگیری از بروز آلزایمر مؤثر باشد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا ، پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود، گام دیگری به سوی درک بیماری آلزایمر برداشته‌اند. آنها عملکرد جدیدی را برای ژن موسوم به "BMI1" کشف کرده‌اند که در مهار پیری مغز نقش دارد.


به گزارش  ساینس‌دیلی،"گیلبرت برنیر" (Gilbert Bernier)، سرپرست این پژوهش، در بررسی خود نشان داده است که شاید BMI1 بتواند از بی‌نظمی نورون‌ها در ساختارهای موسوم به "G4" پیشگیری کند. بدین ترتیب، BMI1 با پیشگیری از تشکیل اضافه ساختارهای G4 که عملکرد نورون‌ها را در هم می‌ریزند، از بروز آلزایمر پیشگیری خواهد کرد.


"برنیر" گفت: این کشف جدید، به دانش ما در مورد مکانیسم‌های بنیادی که به بیماری آلزایمر منجر می‌شوند، اضافه می‌کند. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و هر پیشرفتی در این زمینه می‌تواند موجب امیدواری افراد مبتلا به آلزایمر و خانواده آنها باشد.


"برنیر" در پژوهش پیشین خود نشان داده بود که بیان ژن BMI1 به طور خاص در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کاهش می‌یابد. وی همچنین نشان داد که غیرفعال کردن BMI1 در نورون‌های کشت شده انسان یا موش‌ها، برای تکرار مجدد نشانگرهای آسیب‌شناسی مرتبط با بیماری آلزایمر کافی است.


نتایج این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha