یک متخصص تغذیه با توجه به شروع ماه مبارک رمضان به ارائه نکاتی جهت روزه داری افراد دیابتی پرداخت.

دیابتی ها در چه شرایطی می توانند روزه بگیرند/با پزشک مشورت کنید

سلامت نیوز:یک متخصص تغذیه با توجه به شروع ماه مبارک رمضان به ارائه نکاتی جهت روزه داری افراد دیابتی پرداخت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،احمدرضا درستی،  در خصوص چگونگی روزه داری افراد مبتلا به دیابت، گفت: دیابت از جمله بیماری‌هایی است که بسته به میزان شدت و همچنین نوع آن، توصیه‌های متفاوتی برای روزه داری خواهد داشت. برای مثال افراد مبتلا به دیابت که دارو دریافت می‌کنند، با توجه به شدت بیماری و با مشورت پزشک ممکن است مجاز به روزه داری باشند، در مبتلایان به دیابت غیر وابسته به انسولین (دیابت نوع ۲) نیز که دارای اضافه وزن بالا (BMI بالاتر از ۲۸) هستند و با دریافت منظم دارو (به صورت ۲ بار در شبانه روز) قندخون خود را کنترل می‌کنند، روزه داری نه تنها مضر نیست بلکه می‌تواند مفید هم باشد.


این کارشناس تغذیه در پاسخ به این سوال که روزه داری برای کدام دسته از مبتلایان به دیابت با مشکلاتی همراه است، اظهار کرد: به طور کلی افراد مبتلا به دیابت چه از نوع وابسته به انسولین و چه غیر وابسته به انسولین، مبتلایانی که قند بالا داشته و داروهای خاصی را مصرف می‌کنند، دیابتی‌های مبتلا به عفونت، افراد مبتلا به پرفشاری خون، افرادی که در طول روز به افزایش یا کاهش قند خون بیش از اندازه دچار می‌شوند، خانم‌های باردار و شیرده مبتلا به دیابت و افراد سالخورده باید از گرفتن روزه خودداری کنند.


وی افزود: اگر فرد مبتلا به دیابت اقدام به روزه داری در ماه رمضان کند توجه به این نکته همواره ضروری است که افزایش دریافت مواد غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات و به طور کلی پرخوری در افراد دیابتی، منجر به افزایش قند خون و افزایش وزن خواهد شد بنابراین بیماران دیابتی در طول روزهای ماه رمضان مانند روزهای معمولی باید از دریافت کالری بیش از حد و همچنین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ساده مانند قند و شکر بپرهیزند.


درستی بیان کرد: افراد دیابتی باید در طول ساعات روزه داری حتماً قندخون خود را چک کرده و در صورت احساس هرگونه علائم ناشی از کاهش و یا افزایش شدید قند خون باید روزه خود را باز کنند همچنین چنانچه افراد برای صرف وعده سحر بیدار نشدند بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شوند زیرا احتمال پایین افتادن قند خون و عوارض دیگر بسیار افزایش می‌یابد.


وی عنوان کرد: چنانچه افراد مبتلا به دیابت بعد از افطار قند خون بالای ۲۵۰ داشته باشند، لازم است شب بعد ۲۰ درصد از کالری دریافتی کم شود و اگر هنگام سحر نیز قند خون بالای ۲۰۰ داشته باشند، باید از غذای سحری دفعات بعدی ۲۰ درصد کم شود بدیهی است افرادی با قند خون بالای ۳۵۰ نباید اقدام به روزه داری کنند.


این متخصص تغذیه در آخر تاکید کرد: بیماران دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه‌ها، چشم، قلب و…، شده اند، هر چند ممکن است با روزه گرفتن دچار مشکل حادی نشوند، ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن بهتر است روزه نگیرند و یا با پرشک متخصص مشورت کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha