مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران گفت: ۹۰۰ پاکبان و پرسنل دفع پسماندهای خانگی در انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.

۹۰۰ پاکبان تهرانی در انتظار دریافت واکسن کرونا

سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران گفت: ۹۰۰ پاکبان و پرسنل دفع پسماندهای خانگی در انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، از همان ابتدای شیوع کرونا که بیماری ناشناخته ای بود، محدودیت‌ها اعمال شد و بسیاری از کارمندان و کارکنان دورکاری را شروع کردند اما کار پرسنل خدمات شهر از دور امکان پذیر نبود و آنها را بیشتر از دیگر شهروندان در معرض خطر قرار داد. یکی از حوزه هایی که در دوره اپیدمی جهانی کرونا نه تنها دورکاری پذیر نبود بلکه کارشان افزایش یافت، سازمان مدیریت پسماند بود.
 
پاکبان ها بیش از گذشته فعال شدند، زباله های تهران بیشتر شد و تعداد جمع آوری آن نیز افزایش یافت. از سوی دیگر پرسنل آرادکوه نیز برای بی خطرسازی و دفن زباله ها با خطر بیشتری روبرو بودند. از این رو شهرداری برای قرار گرفتن پرسنل سازمان مدیریت پسماند در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرد.
 
اما این واکسیناسیون آنقدر که حاشیه داشت برای سازمان مدیریت پسماند کارایی نداشت چرا که به گفته مدیران این سازمان کمتر از ۲۳ درصد پرسنل سازمان مدیریت پسماند واکسینه شدند.
 
صدرالدین علی پور - مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند - در تشریح عملکرد این سازمان با اشاره به اینکه روزانه نزدیک به ۴۰ تن زباله بیمارستانی جمع آوری شده است، افزود: طبق قانون شهرداری باید تنها پسماند بی خطر شده را تحویل بگیرد و همه پسماندها بی خطر شده باشد اما چون مراکز درمانی در این خصوص درست عمل نمی کنند تمام پسماندها جمع آوری شده توسط سازمان مدیریت پسماند به روش بهداشتی دفن می شود.
 
وی درباره امحای این زباله ها نیز گفت: قاعدتا از مواد ضدعفونی زباله ها نظیر آهک برای دفن بهداشتی زباله های بیمارستانی بیشتر بهره گیری می شود و نظارت بر کار پیمانکاران زباله های درمانگاه و کلینیک های درمانی نیز از طریق سامانه مدیریت هوشمند لحظه ای پایش و عملکرد آن ها با استفاده از تجهیزات ردیابی هوشمند رصد می شود.
 
وی ادامه داد: هزینه های ناشی از تعطیلی خطوط، تامین امکانات برای نیروی انسانی، عدم تفکیک پسماندهای خشک در مبدا، تهیه مواد ضدعفونی کننده به طور گسترده و ...از هزینه هایی بود که در دوره شیوع کرونا به سازمان تحمیل شد. سازمان مدیریت پسماند ضدعفونی روزانه و مستمر ایستگاه، مخازن، توزیع ماسک، دستکش، گان، مواد ضدعفونی کننده و... را در دستور کار خود قرار داده و انجام داده است.
 
با اجرایی شدن این اقدامات ۳۰ درصد از هزینه های سازمان مدیریت پسماند افزایش یافته است. نمی توان برای افزایش هزینه در دوره کرونا به طور دقیق برآورد ریالی ارائه داد.
 
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره اینکه در ابتدای شیوع بیماری کرونا به دلیل ناشناخته بودن مقرر شد زباله ها بدون تفکیک دفن شوند و هزینه های این اقدام گفت: کلیه درآمدهای حاصل از پردازش در خطوط پردازش به نصف رسیده است. چندین میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از تفکیک پسماند خشک به طور کامل قطع شد. از سوی دیگر با توجه به افزایش تناژ زباله های شهر تهران در بخش جمع آوری و حمل و دفن، هزینه جمع آوری مخلوط که توسط شهرداری پرداخت می شود، میلیاردها تومان افزایش یافت.
 
وی با اشاره به اینکه ۲۱۰ نفر از پرسنل به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه دو نفر از آنها جان باختند، اظهارکرد: تاکنون ۲۰۰ نفر از پاکبانان و پرسنل دفع پسماندهای بیمارستانی واکسینه شدند و دو مرحله واکسن کرونا را دریافت کردند. سایر پاکبان‌ها و عوامل دفع و دفن پسماندهای خانگی که بیش از  ۹۰۰ نفر هستند در  انتظار تزریق و دریافت واکسن کرونا هستند.
 
سازمان مدیریت پسماند هزینه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا جهت انجام تست PCR و آزمایش های آنتی بادی پرسنل خود را تقبل کرد. از سوی دیگر اختصاص کمک هزینه به خانواده جان باختگان در دست اقدام است البته واریز کمک هزینه به حساب کلیه پرسنل در راستای سیاست های شهرداری تهران، توزیع رایگان وسایل حفاظتی و بهداشتی بین پرسنل انجام شده و هنوز هم در حال انجام است.
 
علیپور درباره افزایش شیفت های کاری پرسنل سازمان مدیریت پسماند نیز گفت: با توجه به افزایش میزان تناژ و لزوم جمع آوری سریع پسماند جهت حفظ سلامت جامعه، پرسنل سازمان مدیریت پسماند به صورت ۲۴ ساعت مشغول فعالیت بودند.
 
با توجه به اینکه ماه هاست با افزایش تناژ پسماند ناشی از تغییر سبک زندگی مردم و افزایش پسماند ویژه خانگی رو به رو هستیم، کمک رسانه ها جهت ترویج فرهنگ مدیریت صحیح پسماند ها بسیار ضروری به نظر می رسد اما مهم تر از آن انعکاس میزان خطر در کمین نیروهای این سازمان است. با توجه به نوع فعالیت پرسنل سازمان مدیریت پسماند و دغدغه های مدیران این سازمان، کارگران باید در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.
 
وی تاکید کرد: عدم بی خطرسازی پسماند توسط مراکز، عدم همکاری شهروندان در تفکیک اینگونه پسماندها، شیوع شدید بیماری و در معرض بودن کارگران خدمات شهری و از همه مهم تر بالا رفتن تناژ پسماند و تعطیلی مراکز میانی و خطوط پردازش مشکلاتی است که در دوره شیوع کرونا با آن دست به گریبان هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha