تاثیر احتمالی استرس مزمن در ابتلا به آلزایمر

۱۴۰۰/۰۴/۰۸ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 313873
تاثیر احتمالی استرس مزمن در ابتلا به آلزایمر

سلامت نیوز:یک مطالعه علمی جدید نشان داده استرس مزمن ممکن است یکی از دلایل اصلی بیماری آلزایمر باشد که مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کرتین استرالیا با انجام تحقیقی تاثیر استرس مزمن بر احتمال ابتلا به آلزایمر را بررسی کردند.


به گزارش "ارم نیوز"این مطالعه نشان داد که بین استرس مزمن به هر دلیل، با بیماری آلزایمر که باعث فراموشی یا زوال عقل می‌شود ارتباط وجود دارد و کنترل سطح استرس، در اوایل زندگی انسان، می‌تواند یکی از راه‌های کاهش خطر بیماری‌های عصبی باشد.


دیوید گروت، متخصص ژنتیک مولکولی در دانشگاه کرتین استرالیا گفت: آنچه اکنون شناخته شده است تأثیر استرس مزمن بر بسیاری از مسیر‌های بیولوژیکی درون بدن ما است.


او توضیح داد: عملکرد سه محور غدد درون ریز که این مطالعه بر روی آن متمرکز شده است تنظیم ترشح هورمون استروئید کورتیزول است.


این پزشک متخصص افزود: بیماران آلزایمری به دلیل نقص در محور، متوجه افزایش سطح کورتیزول می‌شوند.


محققان اطلاعات شناخته شده قبلی در مورد تأثیر عوامل ژنتیکی بر محور غدد درون ریز، به نام محور HPA، که نقص آن ممکن است باعث التهاب در مغز و منجر به آسیب سلول‌های عصبی در بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر شود را تأیید کرده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.19456s, 19q