6 عامل ابتلا به یبوست

۱۴۰۰/۰۴/۲۶ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 314809
6 عامل ابتلا به یبوست

سلامت نیوز:ابتلا به یبوست در اغلب موارد به دلیل عادت های ناسالم زندگی مثل رژیم غذایی کم فیبر، کم‌آبی، نداشتن تحرک بدنی و بی توجهی به اجابت مزاج است. اما گاهی هم عواملی در بروز یبوست نقش دارد که اصلا به ذهن ما نمی رسد .

کم کاری تیروئید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در صورت کم کار بودن تیروئید، متابولیسم کند می شود و حرکات عضلات روده کاهش پیدا می کند و در نتیجه، حرکت مدفوع در طول روده بزرگ به کندی صورت می گیرد.

افسردگی

واقعیت این است که مبتلایان به افسردگی فعالیت کمی دارند و ممکن است که مصرف کربوهیدرات در آن ها زیاد باشد. پرخوری و کم تحرکی و پیروی از یک رژیم غیرمتعادل و کم فیبر، به یبوست در فرد منجر می شود.

مصرف برخی داروها

از جمله داروهایی که در ایجاد یبوست نقش دارد، مسکن ها ، به خصوص اوپیودها و داروهای نارکوتیک است.این داروها فعالیت کل بدن، از جمله روده بزرگ را کم می کند. سایر داروها که می تواند در بروز یبوست نقش داشته باشد، عبارت اند از: داروهای ضد افسردگی، ضد اسیدهایی که حاوی آلومینیوم یا کلسیم هستند، داروهای ضد گرفتگی عضلانی و داروهای ضد تشنج (در بیماری صرع)، آرام بخش ها، داروهای ضد پارکینسون، مسدود کننده های کانال کلسیم در بیماری پرفشاری خون و مشکلات قلبی.

مکمل ها

اگر به کمبود آهن مبتلا هستید یا باید از مکمل کلسیم استفاده کنید، مصرف این مکمل‌ ها را قطع نکنید بلکه فیبر بیشتری به غذای مصرفی خود اضافه کنید یا از ملین های خفیف کمک بگیرید تا یبوست شما برطرف شود.

بارداریی

بوست در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون ها ایجاد می شود. هورمون پروژسترون باعث آرامش عضلات روده و در نتیجه، کندی حرکات روده می شود. همچنین ، وزن رحم هم روی لوله های گوارشی فشار وارد می کند.

سندروم روده تحریک پذیر

در اثر ابتلا به این سندروم انقباضات روده بزرگ با تاخیر صورت می گیرد و در نتیجه، فرد به یبوست مبتلا می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.67936s, 19q