فلوشیپ پزشکی خواب گفت: چاقی به همراه فشار خون بالا و احساس خواب آلودگی و خستگی در طول روز، علت قطع تنفس در هنگام خواب و کاهش اکسیژن بدن است.

علت وقفه تنفسی در خواب/ آپنه را چگونه درمان کنیم؟

سلامت نیوز:فلوشیپ پزشکی خواب گفت: چاقی به همراه فشار خون بالا و احساس خواب آلودگی و خستگی در طول روز، علت قطع تنفس در هنگام خواب و کاهش اکسیژن بدن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،خسرو صادق نیت فلوشیپ پزشکی خواب، متخصص اختلالات خواب و رئیس بیمارستان امام خمینی(ره)   در خصوص دلایل بیداری‌ مکرر در زمان خواب گفت: بیداری‌های مکرر دلایل متفاوتی از قبیل مشکلات جسمانی و روحی روانی دارد که در آقایان با خانم‌ها متفاوت است.


وی افزود: یکی از دلایل مهم بیداری‌های مکرر در آقایان مشکلات تنفسی است که می‌تواند تنگی نفس، خشکی گلو یا نیاز به دفع ادرار را به همراه داشته باشد و علامت مهم آن خروپف شبانه است. اما بزرگی پروستات و دیابت و استرس، اضطراب و افسردگی هم می تواند موجب بیداری‌های مکرر باشد. اگر این روند به صورت مداوم تکرار می‌شود باید به متخصص مراجعه کرد.


این متخصص اختلالات خواب استرس‌های در طول روز و علائم اضطرابی را یکی از دلایل کاهش خواب عمیق عنوان کرد و اظهار داشت: به طور طبیعی خواب سبک حدود 6 درصد از سهم خواب را به خود اختصاص می‌دهد. افرادی که خواب سبک بیشتری دارند و هنگام خواب صدای اطراف را می شنوند باید به روانپزشک مراجعه کنند تا اضطراب خود را رفع کنند. اگر این اختلال درمان نشد باید به متخصصان اختلال خواب مراجعه کنند.


فلوشیپ پزشکی خواب دندان قروچه را نشانه اضطراب و استرس دانست و گفت: خوردن مواد محرک مثل قهوه قبل از خواب دندان قروچه را تشدید می کند. در وهله اول علل اضطرابی باید بر طرف شود. اگر بیمار تشنج داشته باشد حتما باید به آن توجه کرد ولی خود دندان قروچه مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی کند فقط برای جلوگیری از ساییدگی دندان از نایت گارد یا محافظ دندانی استفاده کنند اما اگر دندان قروچه همراه با درد است و خواب را مختل می‌کند باید از داروهای تجویز پزشک این مشکل را برطرف کنند.


متخصص اختلالات خواب اظهار داشت: خروپف علامتی شایع در بین آقایان به ویژه مردان چاق است که پس از 40 سالگی شایع‌تر است اما در خانم ها پس از 50 سالگی و در سن یائسگی بیشتر دیده می‌شود. اگر آقایی خروپف دارد، چاق است، فشار خون بالایی دارد و در طول روز احساس خواب آلودگی و خستگی دارد نشانه قطع تنفس در هنگام خواب و کاهش اکسیژن بدن وی است. در این هنگام بدن برای جبران اکسیژن کم، تقلا و تلاش می‌کند که با تعریق همراه است. تعریق نشانه استرس و فشار بدن است که فرد حتما باید به پزشک اختلال خواب مراجعه کند. این روند اگر درمان نشود می‌تواند دیابت و فشار خون و در نهایت سکته قلبی و مغزی را به همراه داشته باشد.


وی در پاسخ به اینکه آیا داروی خواب آور ضرر ندارد؟ گفت: داروی خواب آور دو ضر دارد. اول آنکه فرد را به خود وابسته می‌کند و دوم اینکه مشکل بی خوابی فرد را مزمن می کند. ممکن است در کوتاه مدت مشکل فرد رفع شود ولی در درازمدت درمان را با اختلال مواجه خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =