شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
کد خبر: 339120

عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اکثر نمک های دریایی معمولا به لحاظ علمی آلوده هستند و ما هر نمک دریایی را توصیه نمی کنیم مطرح کرد: جایگزین کردن برای نمک باید عادت غذایی ما شود یعنی باید عادت کنیم غذاها و خوراکی های شور نخوریم.

 بهترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی

به گزارش سلامت نیوز، دکتر علیرضا عباسیان در گفتگو با بهداشت نیوز در خصوص نگاه طب سنتی به ماده خوراکی "نمک" گفت: باید بینیم در کتب طب ایرانی معروف، چه نکاتی در خصوص نمک گفته شده است، بهترین نمک خوراکی در کتب طب ایرانی نمکی  است که علاوه بر شفاف بودن، از کدورت ها و آلودگی ها پاک است.

وی با اشاره به اینکه انواع نمک ها شامل سنگ نمک کوهی، نمک های معدنی و نمک های دریایی است، خاطرنشان کرد: بهترین نمک را در طب سنتی نمک اندرونی می دانند که این نمک از کوه ها گرفته می شود و در طبقه بندی نمک ها، معمولا به نمک دریا پایین ترین امتیاز را می دهند.

این متخصص طب ایرانی افزود: معمولا نمکی که به شکل سنگ نمک در معادن و کوه ها هست، آلودگی ها و کثافات به آن وارد نمی شود، جای آن محفوظ است و ممکن است قرن ها در معدنی نمک باشد و سال ها انباشته شود.

عباسیان گفت: اما دریاها به طور مکرر آلودگی هایی به آن ها وارد می شود مثل آلودگی های صنعتی و فاضلاب شهری و غیره ، بنابراین اکثر نمک های دریایی معمولا به لحاظ علمی آلوده هستند و ما هر نمک دریایی را توصیه نمی کنیم.

وی تصریح کرد: البته گفته هایی هست در مورد نمک دریاچه ارومیه که می گویند املاح آن آلوده نیست و اگر این نمک تصفیه شده باشد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نمکی که تصفیه شده باشد معمولا فلزات و آلودگی های آن تصفیه شده و نمک مفیدی هست و اگر نمک دریا تصفیه نشده باشد باید احتیاط کرد، چون یک نفر امکان دارد نمک دریا را از سواحل آلوده بردارد و این برای بدن مضر است.

عباسیان تأکید کرد: همچنین برخی از افرادی که نمک دریا می فروشند مجوزهای بهداشتی از وزارت بهداشت دارند  و مردم می توانند نهایتا این دسته از نمک های دریا را مصرف کنند.

وی گفت: بین دیدگاه افرادی که ادعا می کنند نمک دریا معجزه می کند و افرادی که می گویند همه ی نمک های دریا آلوده اند، باید نظر متعادلی ارائه داد یعنی کلا مصرف نمک را باید در کشور پایین بیاوریم و خیلی از کشورها هستند که اصلا نمک را از سفره های خود برداشته اند.

این متخصص طب ایرانی اضافه کرد: ایرانی ها علاقه ی زیادی به مصرف نمک و شوری دارند و چون طعم ها طوری هست که عادت آن از کودکی در انسان شکل می گیرد، بنابراین جایگزین کردن برای نمک باید عادت غذایی ما شود یعنی باید عادت کنیم غذاها و خوراکی های شور نخوریم.

علیرضا عباسیان  با تأکید براینکه خانواده ها باید بدن خود را به کمتر نمک خوردن عادت دهند ، عنوان کرد: مثلا می توانند به جای آجیل شور، آجیل های ترش و تند را جایگزین کنند. "گل پر" ماده ی خوبی است که ترش مزه است و چربی خون را پایین می آورد و برای معده هم خوب است.

عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم در انواع خوراکی ها و  غذاها می توانند به جای مصرف زیاد نمک، انواع ادویه جات و مواد خوراکی ترش مزه  چون تخم گشتیز، سماغ ، گرده لیمو و گرده غوره  را جایگزین کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =