سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
کد خبر: 340729

مطالعات تازه نشان می دهد که استرس روند فرسوده شدن سیستم ایمنی را تسریع می کند.

تاثیر استرس در تسریع فرسودگی سیستم ایمنی بدن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: استرس به شکل حوادث آسیب زا، فشار شغلی، تبعیض و عوامل استرس زای روزانه، روند فرسوده شدن سیستم ایمنی را سرعت داده و فرد را در معرض بیماریهای سرطان، قلبی-عروقی و عفونتهایی از قبیل کووید-۱۹ قرار می دهد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، این مطالعه می تواند به توضیح نابرابری ها در وضعیت سلامت مرتبط با سن از جمله عوارض نابرابر همه گیری و شناسایی نقاط احتمالی برای مداخله کمک کند. با افزایش جمعیت افراد مسن در جهان، درک نابرابری ها در وضعیت سلامت مرتبط با سن ضروری است. تغییرات مرتبط با سن در سیستم ایمنی، نقش مهمی در به تحلیل رفتن وضعیت سلامت دارد. به گفته متخصصان آمریکایی این مطالعه به روشن شدن مکانیزم های موثر در تسریع فرسودگی سیستم ایمنی کمک می کند.

با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تحلیل می رود و مشخصه های سیستم ایمنی فرد ضعیف می شود. اما چه عاملی باعث تفاوت های شدید در وضعیت سلامت در بزرگسالانی می شود که در یک رده سنی قرار دارند؟ متخصصان به این موضوع پرداختند تا متوجه شوند آیا می توان ارتباط بین قرار گرفتن در معرض استرس در طول زندگی را که یکی از عوامل شناخته شده در ضعف سلامت است با کاهش توان سیستم ایمنی کشف کرد.

متخصصان آمریکایی برای محاسبه میزان قرار گرفتن در معرض شکلهای مختلف استرس اجتماعی، پاسخ ‌های یک بررسی ملی که شامل ۵۷۴۴ بزرگسال بالای ۵۰ سال بود را تجزیه و تحلیل کردند. همچنین نمونه خون این افراد به منظور شمارش و طبقه بندی گلبولهای خون مورد ارزیابی قرار گرفت.

همانطور که انتظار می رفت، افرادی که میزان استرس بالاتری داشتند، پروفایل های ایمنی فرسوده تری داشتند، همچنین درصد سلولهای ایمنی برای مقابله با بیماری در آنان کمتر بوده و در خون آنها درصد بالاتری از گلبول های سفید فرسوده مشاهده شد. همچنین ارتباط بین اتفاقات استرس‌زای زندگی و سلول‌های T با میزان آمادگی پایین برای مقابله حتی پس از کنترل فاکتورهایی همچون تحصیلات، استعمال سیگار، مصرف الکل، شاخص توده بدنی و نژاد یا قومیت همچنان قوی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =