رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که:«اگر قرار بود شورای انقلاب فرهنگی ظرفیت پذیرش سالیانه را تعیین کند پس اساسا چرا مجلس شورای اسلامی به تصویب قانون خاص در این حیطه پرداخته است ؟» تاکید کرد:«جا دارد هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا به موضوع ورود و تعیین تکلیف کند زیرا تصمیمات گرفته شده خدشه جدی به ماموریت وزارت بهداشت و آسیب جدی به آموزش پزشکی وارد نموده و خلاف قانون اساسی است.»

هیات عالی تنظیم روابط قوا به مصوبات پذیرش دانشجوی دندانپزشکی شورای انقلاب فرهنگی ورود کند

به گزارش سلامت نیوز، رضا مسائلی رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره افزایش پذیرش سالانه تا ٣٠ درصد دانشجوی دندانپزشکی به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه که در بخش خصوصی فعالیت درمانی نمی‌کند، گفت: به تازگی یکی از کمیته‌های فرعی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیمی درباره افزایش ظرفیت دندانپزشکی گرفته است که این طرح خلاف قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ٢٨ فروردین ٩۵ مجلس و خلاف قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ٣٠ شهریور ١٣٩٢ است.


وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قوانین مذکور تعیین نموده که شورای عالی انقلاب فرهنگی در چه حیطه‌هایی می تواند ورود کند و آن حیطه هم به صورت کلی است و نه جزئی. همچنین بر اساس قانون ، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند خلاف نظر کارشناسی دستگاه تخصصی ذی ربط تصمیم درباره افزایش ظرفیت یک رشته تخصصی بگیرد.


به استناد نص صریح قانون تعیین ظرفیت دانشجو از وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو است بنابراین کمیته فرعی نقشه جامع علمی، شورای انقلاب فرهنگی عملا تصمیمات شورای سنجش را ملغی اثر نموده است.


اگر قرار بود شورای انقلاب فرهنگی ظرفیت پذیرش سالیانه را تعیین کند پس اساسا چرا مجلس شورای اسلامی به تصویب قانون خاص در این حیطه پرداخته است ؟
رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: جا دارد هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا به موضوع ورود و تعیین تکلیف کند زیرا تصمیمات گرفته شده خدشه جدی به ماموریت وزارت بهداشت و آسیب جدی به آموزش پزشکی وارد نموده و خلاف قانون اساسی است.

مسائلی گفت: همگان اذعان دارند که آموزش پزشکی در ایران یکی از افتخارات بی بدیل کشور است و تصمیم به افزایش ٣٠ درصدی پذیرش دانشجوی دندانپزشکی بدون درنظر گرفتن زیرساخت های لازم در حوزه فرهنگی، دانشجویی، پژوهش، آموزش و رفاهی، تعداد اعضای هیات علمی ، تجهیزات و آزمایشگاه به آموزش پزشکی آسیب جبران ناپذیر وارد می‌کند و طراز آموزش پزشکی کشور را به شدت کاهش خواهد داد.


رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: راه ارتقاء سلامت دهان و دندان در کشور افزایش تعداد دندانپزشک نیست و باید بیمه‌ها پا به عرصه بگذرد و سطح خدمات بیمه‌ای در حوزه دندانپزشکی افزایش پیدا کند  تا مردم بتوانند هزینه‌ها را با پوشش بیمه‌ ای پرداخت کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =