سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸

شاخص بستری و فوت در کشور صعودی است اما آمار واکسیناسیون به کمتر از 5هزار دوز رسیده و میانگین پوشش ماسک هم 25درصد است.

فراموشی ماسک و واکسن در موج هفتم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، موج هفتم کرونا در کشور با افزایش سریع موارد بستری و آمار فوتی‌ها همچنان ادامه دارد. رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌شدت کاهش پیدا کرده و استقبال از واکسیناسیون هم با وجود افزایش تعداد شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی بسیار کم است. تنها 25درصد مردم ماسک می‌زنند این آمار در برخی استان‌ها به زیر 20درصد هم رسیده است. از سوی دیگر در یک هفته گذشته 63هزار نفر برای تزریق واکسن‌ به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه کردند و این عدد روز گذشته کمتر از 5هزار تزریق ثبت شد.

ماسک و واکسن به‌عنوان اصلی‌ترین پروتکل‌های کنترل بیماری و جلوگیری از چرخش ویروس در جامعه مطرح می‌شود اما در روزهای صعودی آمار ابتلا آمار آنها نامناسب و نقشه کرونایی کشور هم هر هفته با افزایش شهرهای قرمز و نارنجی مواجه شده است. در آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تعداد شهرهای قرمز در هفته دوم مرداد نسبت به هفته اول از ۱۲۰ به ۱۳۰ و شهرهای نارنجی از ۱۱۲ به ۱۲۹ شهر افزایش یافت.

در یک هفته گذشته هم 43هزار و 76نفر بیمار قطعی ابتلا به کووید شناسایی شدند که 18درصد آنها (7882نفر) در بیمارستان‌ها بستری شدند و 455نفر هم جان خودشان را از دست دادند. این در حالی است که به تأکید متخصصان زیرسویه ‌BA5 اومیکرون که اکنون سویه غالب در اکثر کشورهاست، نسبت به‌سویه‌های قبلی مرگ‌ومیر بالایی ندارد اما ابتلای آن 5 تا 6برابر افزایش پیدا کرده و این افزایش می‌تواند فشار زیادی را به مراکز درمانی وارد کند.روند افزایشی بستری و فوت در کشور


هفته آخر تیر بود که وزیر بهداشت از آغاز موج هفتم کرونا در کشور خبر داد و حالا با گذشت 3هفته همچنان روند بیماری صعودی است. آمار بستری‌ها در 29استان و فوتی‌ها هم در 19استان صعودی شده. براساس اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، فوتی‌های کرونا از ۲۰۴ نفر در هفته اول مرداد به ۳۴۱ نفر در هفته دوم مرداد، بستری‌ها از ۷هزارو۳۷۶ نفر به ۱۰هزارو۶۳۴ بیمار و تعداد موارد سرپایی نیز از ۴۶هزارو۱۷۱ به ۵۳هزارو۴۳۸ بیمار رسید.

استان‌های تهران، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان، خوزستان، لرستان، قم، فارس، گلستان، یزد، چهارمحال‌وبختیاری، آذربایجان غربی، مرکزی، هرمزگان، البرز، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، همدان، کرمانشاه، بوشهر، سمنان، قزوین، کردستان، ایلام، یاسوج، سیستان‌وبلوچستان، زنجان و اردبیل هم افزایش بارز بستری را داشتند.


در 2استان مازندران و گیلان هم افزایش موارد بستری تداوم داشته است. افزایش موارد فوتی هم در استان‌های تهران، خراسان رضوی، کرمان، خوزستان، مازندران، قم، البرز، اصفهان، فارس، آذربایجان غربی، همدان، گلستان، بوشهر، خراسان شمالی، اردبیل، مرکزی، قزوین، لرستان و سیستان و بلوچستان ثبت شده است.

رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی (بهداشت فردی، ماسک، تهویه هوا و فاصله‌گذاری فیزیکی) کاهش پیدا کرده و میانگین آن 35.38درصد اعلام می‌شود، اما پوشش ماسک با میانگین 25.25درصد بیشترین کاهش را دارد. این در حالی است که در 18استان پوشش ماسک کمتر از میانگین کشوری است و در استان‌های قزوین، خراسان شمالی، همدان، کردستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، ایلام، لرستان و خراسان رضوی این عدد به زیر 20درصد هم رسیده است.


مجید مختاری، عضو کمیته علمی کشوری کرونا درباره افزایش موارد ابتلا و مرگ در بیشتر استان‌های کشور می‌گوید: «مطالعات اولیه در شروع پاندمی کرونا نشان داد که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا، بستری و مرگ‌ومیر داشته باشد. اما اکنون با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی مواجه هستیم.» به‌گفته مختاری، مرگ‌ومیر ابتلا به سویه اومیکرون نسبت به‌سویه دلتا بالا نیست اما موارد ابتلا ۵ تا ۶ برابر افزایش پیدا کرده است: «اکنون بسیاری از کشورها با افزایش موارد ابتلا مواجه شده‌اند.»


تزریق واکسن، کمتر از 5هزار دوز


از سوی دیگر بررسی آمارهای اعلام شده از وزارت بهداشت نشان می‌دهد که روند واکسیناسیون هم مناسب نیست. طی یک هفته گذشته تنها در 11مرداد این آمارها 5رقمی و 19هزارو571دوز واکسن بوده، اما طی روزهای اخیر با روند کاهشی همراه شده و روز گذشته به 4هزارو380دوز رسیده است. وضعیتی که می‌تواند زنگ خطر شدت گرفتن بیماری در پاییز و زمستان پیش رو باشد به‌ویژه آنکه فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها هم به‌صورت حضوری خواهد بود. اما پوشش واکسیناسیون در رده سنی کودکان پایین است.


به‌گفته کورش اعتماد، مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسیناسیون هم پوشش واکسیناسیون در گروه سنی 5 تا 12سال نسبت به سایر گروه‌های سنی کمتر است: «آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا روند افزایشی دارد و آحاد جامعه باید در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق واکسن در کلیه گروه‌های سنی به‌عنوان اصل پیشگیری از شیوع کرونا، اهتمام ویژه داشته باشند.» او با بیان اینکه تزریق دوز یادآور واکسن لازمه تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا است، تأکید می‌کند: «فردی که تاکنون واکسن کووید-۱۹ تزریق نکرده، بیشترین خطر ابتلا را دارد و افرادی هم که ۶ماه از تزریق آخرین دوز واکسن‌شان گذشته، باید هر چه زودتر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =