یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
کد خبر: 346306

هرآنچه که باید درباره ی گرفتگی صدای طولانی مدت بدانید

دلایل و درمان گرفتگی صدا در طولانی مدت

ساختارهای درگیر در تولید گفتار و صدا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ان آی دی سی دی، اگر صدای شما گرفته یا خشن به نظر می‌رسد یا از نظر حجم ملایم‌تر یا زیر و بم تر است یا احساس می کنید ممکن است گلوی شما خراشیده شود، شما دچار گرفتگی صدا شده اید. گرفتگی صدا اغلب نشانه مشکلات در تارهای صوتی حنجره است.

صدای ما چگونه تولید می شود؟

صدای ما از ارتعاش تارهای صوتی تولید می شود که دو نوار بافت ماهیچه صاف هستند که در مقابل یکدیگر در حنجره قرار گرفته اند. حنجره بین قاعده زبان و بالای نای قرار دارد که راه ورود به ریه ها است.

وقتی صحبت نمی کنیم، تارهای صوتی باز هستند تا بتوانیم نفس بکشیم. با این حال، زمانی که زمان صحبت فرا می رسد، مغز مجموعه ای از رویدادها را تنظیم می کند. تارهای صوتی در حالی که هوا از ریه ها عبور می کند به هم می چسبد و باعث ارتعاش آنها می شود. ارتعاشات امواج صوتی تولید می کنند که از طریق گلو، بینی و دهان حرکت می کنند و به عنوان حفره های طنین انداز برای تعدیل صدا عمل می کنند. کیفیت صدای ما (بلندی، حجم و لحن آن) با اندازه و شکل تارهای صوتی و حفره های طنین انداز تعیین می شود. به همین دلیل است که صدای مردم بسیار متفاوت است.

تغییرات فردی در صدای ما نتیجه تنش زیادی است که روی تارهای صوتی خود وارد می کنیم. به عنوان مثال، شل کردن تارهای صوتی صدا را عمیق تر می کند.

اگر صدایم خشن است، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر صدای شما بیش از سه هفته خشن شده است، به خصوص اگر سرماخوردگی یا آنفولانزا نداشته اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در صورت سرفه خونی یا مشکل در بلع، احساس یک توده در گردن، درد هنگام صحبت کردن یا بلع، مشکل در تنفس یا از دست دادن صدای خود برای بیش از چند روز، باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

برخی از اختلالاتی که باعث گرفتگی صدا می شوند کدامند و چگونه درمان می شوند؟

پزشک از شما در مورد سابقه سلامتی و مدت زمانی که گرفتگی صدا داشته اید می پرسد. بسته به علائم و سلامت عمومی شما، پزشک ممکن است شما را نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی بفرستد. متخصص گوش و حلق و بینی معمولاً از یک آندوسکوپ (لوله ای انعطاف پذیر و نورانی که برای تماشای حنجره طراحی شده است) استفاده می کند تا دید بهتری از تارهای صوتی داشته باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش‌های خاصی را برای ارزیابی بی‌نظمی صدا یا جریان هوای صوتی توصیه کند.

گرفتگی صدا می تواند چندین علت و درمان احتمالی داشته باشد که در زیر توضیح داده شده است:

لارنژیت

لارنژیت یکی از شایع ترین علل گرفتگی صدا است. این می تواند به دلیل تورم موقت تارهای صوتی ناشی از سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا آلرژی باشد. پزشک شما لارنژیت را با توجه به علت آن درمان می کند. اگر به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد، پزشک ممکن است استراحت، مایعات و مسکن‌های بدون نسخه را توصیه کند. آلرژی ممکن است به طور مشابه با افزودن داروهای آلرژی بدون نسخه درمان شود.

دلایل و درمان گرفتگی صدا در طولانی مدت

استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد از صدا

تشویق کردن در رویدادهای ورزشی، صحبت کردن با صدای بلند در موقعیت‌های پر سر و صدا، صحبت برای مدت طولانی بدون استراحت، آواز خواندن با صدای بلند می‌تواند باعث گرفتگی موقت صدا شود. استراحت، کاهش استفاده از صدا و نوشیدن آب زیاد باید به تسکین گرفتگی صدا ناشی از استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد کمک کند. گاهی اوقات افرادی که شغلشان به صدایشان بستگی دارد - مانند معلمان، خوانندگان یا سخنرانان عمومی - دچار گرفتگی صدا می شوند که از بین نمی رود. اگر از صدای خود برای امرار معاش استفاده می کنید و به طور مرتب گرفتگی صدا را تجربه می کنید، ممکن است پزشکتان توصیه کند برای صوت درمانی به یک آسیب شناس گفتار زبان مراجعه کنید. در صوت درمانی، تمرین‌های صوتی و نکاتی برای جلوگیری از گرفتگی صدا با تغییر روش‌های استفاده از صدایتان به شما داده می‌شود.

رفلاکس معده به مری (GERD)

GERD - که معمولاً سوزش سر دل نامیده می‌شود - زمانی که اسید معده از گلو بالا می‌رود و بافت‌ها را تحریک می‌کند، می‌تواند باعث گرفتگی صدا شود. معمولا گرفتگی صدا ناشی از GERD در صبح بدتر است و در طول روز بهبود می یابد. در برخی افراد اسید معده تا گلو و حنجره بالا می رود و تارهای صوتی را تحریک می کند. به این حالت رفلاکس حنجره (LPR) می گویند. LPR می تواند در طول روز یا شب اتفاق بیفتد. برخی از افراد با LPR سوزش سر دل نخواهند داشت، اما ممکن است احساس کنند که دائماً مجبورند برای پاک کردن گلوی خود سرفه کنند. GERD و LPR با اصلاحات غذایی و داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند درمان می شوند.

پولیپ ها و کیست ها

گره های صوتی، پولیپ ها و کیست ها رشدهای خوش خیم (غیر سرطانی) در داخل یا در امتداد تارهای صوتی هستند. ندول‌های صوتی گاهی اوقات «گره‌های خواننده» نامیده می‌شوند، زیرا مشکلی رایج در میان خوانندگان حرفه‌ای هستند. آنها به صورت جفت در طرف مقابل تارهای صوتی در نتیجه فشار یا اصطکاک بیش از حد تشکیل می شوند، دقیقاً مانند روشی که پینه در پا از یک کفش خیلی تنگ تشکیل می شود. پولیپ صوتی معمولاً فقط در یک طرف تار صوتی ایجاد می شود. کیست صوتی یک توده سخت از بافت است که در یک کیسه غشایی در داخل تار صوتی قرار گرفته است. رایج‌ترین درمان‌ها برای ندول‌ها، پولیپ‌ها و کیست‌ها استراحت صدا، صدا درمانی و جراحی برای برداشتن بافت است.

دلایل و درمان گرفتگی صدا در طولانی مدت

خونریزی تارهای صوتی

خونریزی تار صوتی زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در سطح تار صوتی پاره شود و بافت ها پر از خون شوند. اگر در حین استفاده شدید از صدا (مانند فریاد زدن) ناگهان صدای خود را از دست بدهید، ممکن است دچار خونریزی تار صوتی شوید. گاهی اوقات خونریزی تار صوتی باعث می شود که گرفتگی صدا به سرعت در مدت زمان کوتاهی ایجاد شود و فقط بر آواز خواندن شما تأثیر بگذارد، اما بر صدای صحبت کردن تأثیر نمی گذارد. خونریزی تارهای صوتی باید فوراً با استراحت کامل صدا و مراجعه به پزشک درمان شود.

بیشتر بدانید: گرفتگی صدا را جدی بگیرید

فلج تارهای صوتی

فلج تارهای صوتی یک اختلال صوتی است که زمانی رخ می دهد که یک یا هر دو تار صوتی به درستی باز یا بسته نمی شوند. می تواند در اثر آسیب به سر، گردن یا قفسه سینه ایجاد شود. سرطان ریه یا تیروئید؛ تومورهای قاعده جمجمه، گردن یا قفسه سینه؛ یا عفونت (به عنوان مثال، بیماری لایم). افراد مبتلا به برخی بیماری های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری پارکینسون یا افرادی که دچار سکته مغزی شده اند ممکن است فلج تارهای صوتی را تجربه کنند. اما در بسیاری از موارد علت ناشناخته است. فلج تارهای صوتی با صدا درمانی و در برخی موارد جراحی درمان می شود.

بیماری ها و اختلالات عصبی

بیماری‌های عصبی که بر نواحی مغز که عضلات گلو یا حنجره را کنترل می‌کنند تأثیر می‌گذارند نیز می‌توانند باعث گرفتگی صدا شوند. گرفتگی صدا گاهی از علائم بیماری پارکینسون یا سکته مغزی است. دیسفونی اسپاسمودیک یک بیماری عصبی نادر است که باعث گرفتگی صدا می شود و همچنین می تواند بر تنفس تأثیر بگذارد. درمان در این موارد به نوع بیماری یا اختلال بستگی دارد.

علل دیگر

مشکلات تیروئید و آسیب به حنجره می تواند باعث گرفتگی صدا شود. گرفتگی صدا ممکن است گاهی اوقات یکی از علائم سرطان حنجره باشد، به همین دلیل است که اگر بیش از سه هفته گرفتار صدا هستید، بسیار مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. گرفتگی صدا همچنین شایع ترین علامت بیماری به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP) یا پاپیلوماتوز حنجره است که باعث رشد تومورهای غیرسرطانی در حنجره و سایر راه های هوایی منتهی به بینی و دهان به ریه ها می شود.

بیشتر بدانید: سکوت بهترین راه درمان گرفتگی صدا

چه تحقیقاتی برای درک بهتر و درمان گرفتگی صدا انجام می شود؟

محققانی که توسط NIDCD تامین مالی می‌شوند در حال کار با معلمان هستند تا راهبردهایی را برای کمک به کاهش استرس و فشار بر صدای خود طراحی کنند. در یک مطالعه، معلمان از یک "دوزیمتر" صدا استفاده می کنند که فرکانس و بلندی گفتار آنها را به همراه مدت زمان ارتعاش در تارهای صوتی آنها در نظر می گیرد تا "دوز" استفاده روزانه آنها از صدا را تعیین کند. محقق امیدوار است که سطح ایمن استفاده از صدا و همچنین زمان های بازیابی توصیه شده از صحبت طولانی مدت را ایجاد کند.

در مطالعه دیگری، محققان با دو گروه از معلمان دانشجو در ایالات متحده و چین کار می کنند تا اثربخشی آموزش بهداشت صدا را به تنهایی و با آموزش تولید صدا آزمایش کنند. محقق امیدوار است ببیند که چگونه این تکنیک ها با موفقیت از مشکلات صوتی آتی در معلمانی که صدای سالمی دارند در ابتدای مطالعه در مقابل معلمانی که قبلاً ممکن است مشکلات صوتی داشته باشند، جلوگیری کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha