سلامت نیوز: جمعی از کنشگران منابع طبیعی ومحیط ‌زیست کشور در واکنش و مخالفت به مزایده‌ی بیش از ۵ هزار معدن در سراسر ایران، دومین بیانیه خود را صادر کردند. در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه این مزایده چوب حراج بر منابع کشور است از مسوولان خواستند تا جلوی منبع خواری با رانت خواری را بگیرند. آنها همچنین در این بیانیه اعلام کردند که آنچه در جریان است خلاف منافع عموم و سرزمین بوده که بایستی سریعاً متوقف شود.

مزایده یا چوب حراج بر منابع کشور/ جلوی منبع‌خواری با رانت‌خواری را بگیرید!

به گزارش سلامت نیوز جمعی از کنشگران منابع طبیعی ومحیط ‌زیست کشور در واکنش به مزایده‌ی بیش از ۵ هزار معدن در سراسر ایران، دومین بیانیه خود را صادر کردند. در این بیانیه با تاکید بر اینکه آیا سال ها منبع‌خواری و تهی کردن سرمایه‌های این کشور، نابودی منابع طبیعی و قرار گرفتن در سراشیبی سقوط، بحران آب و خشک کردن سرزمین و تبدیل ایران آباد به کشوری با آینده‌ی حیات نامطمئن کافی نیست؟! و آیا نابودی نیمی از جنگل های هیرکانی و زوال زاگرس برایشان زنگ خطری نبود؟! اعلام کردند که این مزایده چوب حراج بر منابع کشور بوده و آنچه در جریان است خلاف منافع عموم و سرزمین بوده که بایستی سریعاً متوقف شود.

متن کامل این بیانیه را در ادامه بخوانید.

درست در سخت‌ترین روزهای وطن، روزهای بیم و امید، روزهایی که فریاد مردم از حال و روزشان در همه جای جهان طنین‌انداز شده، روزهایی که مسئولین بایستی به خواسته‌ها و مطالبات بر حق مردم تن دهند، بیش از ۵ هزار معدن در سطح کشور، از گواهی اکتشاف گرفته تا پروانه بهره‌برداری، به مزایده گذاشته می‌شود، تا بر آتش خشم این مردم بی‌پناه هیزم ریخته شود.

ما جمعی از کنشگران محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور ضمن محکوم کردن این اقدام فرصت‌طلبانه و مغایر با منافع عموم، خواهان پاسخگویی مسئولین هستیم :

- که آیا صدای عدالت خواهی مردم را نمی‌شنوند که همچنان بر رویه‌ی نادرست پیشین خود تأکید می‌ورزند؟!

- آیا سال ها منبع‌خواری و تهی کردن سرمایه‌های این کشور، نابودی منابع طبیعی و قرار گرفتن در سراشیبی سقوط، بحران آب و خشک کردن سرزمین، و تبدیل ایران آباد به کشوری با آینده‌ی حیات نامطمئن کافی نیست؟!

- آیا نابودی نیمی از جنگل های هیرکانی و زوال زاگرس برایشان زنگ خطری نبود؟!

- آیا اینهمه رانت‌خواری در واگذاری معادن، تغییر و تضعیف قوانین معادن برای گریز از ضرورت مجوزات دستگاه‌های متولی حفاظت از این منابع، طی این سال ها کم بود؟!

-تبدیل معدن‌کاوی به بنگاه املاک چطور؟!

- آیا صدور مجوز معدن‌کاوی در بیش از ۷۰ درصد از سطح منابع ملی کشور به معنای عبور از اصول آمایش سرزمین، توسعه و در نهایت تهی کردن منابع کشور نیست؟!

- مگر همین مزایده را دولت پیشین در پایان عمر خود طراحی نکرده بود که با مطالبه‌گری دغدغه‌مندان این سرزمین متوقف شد؛ حال چگونه است به یکباره مزایده‌ای که برچسب رانت خواری گسترده از سوی دستگاه‌های نظارتی بر آن زده شده بود، اکنون اجرایی می‌شود؟!

-به راستی تا کی مردم باید شاهد منبع‌خواری با رانت‌خواری باشند؟ و این جز تهی کردن کشور، فقیرتر کردن مردم و افزودن بر سرمایه‌های افرادی خاص چه حاصلی دارد؟!

-معدونکاوی بی‌ضابطه و بدون نظارت سال هاست که صدمات جبران ناپذیر بر پیکره محیط ‌زیست این کشور وارد آورده؛ معادنی که حتی جوامع محلی هم از حداقل منافع آن بی‌بهره‌اند و صدای اعتراضات آنها به نحوه صدور مجوزها، بهره‌برداری‌های غیراصولی و بعضاً غیرقانونی و تخریب محیط ‌زیست مناطق و... شنیده نشد.

چنین اقداماتی، تیشه‌ زدن بر ریشه‌های محیط ‌زیست این کشور و در حقیقت تهدید حیات است و فرصت‌طلبان بدانند که کنشگران این سرزمین همچنان طبیعت این کشور را دیده‌بانی می‌کنند و اجازه نخواهند داد در میانه‌ی درد و رنج و گرفتاری‌های مردم، عده‌ای سودجویانه این سرزمین را به تاراج بگذارند.

لذا اعلام می‌کنیم که این مزایده چوب حراج است بر منابع کشور، منابعی که تضمین کننده‌ی حیات در کشور عزیزمان ایران است و آنچه در جریان است خلاف منافع عموم و سرزمین است که بایستی سریعاً متوقف شود.

به امید ایرانی سربلند، آباد و آزاد

متن کامل به همراه اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی امضاءکننده بیانیه (در حال تکمیل) را در سایت شبکه ملی ملاحظه بفرمایید:

https://www.iranenngos.ir/%d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%87%db%8c-%d8%ac%d9%85%d8%b9%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%86%d8%b4%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%a8%d8%b9-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =