دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
کد خبر: 347996

از آنجا که بدن به شکل پیچیده‌ای کار می‌کند همه رفتارها و عادت‌های ما، روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. یکی از این رفتارها، آداب حمام کردن است. کارشناسان در این مورد، رعایت چند نکته ساده را برای بهبود سلامت کلی بدن توصیه می‌کنند.

توصیه‌های بهداشتی قبل از دوش گرفتن

1- قبل از دوش گرفتن حتما یک لیوان آب گرم بنوشید:

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ضمیمه خانواده روزنامه اطلاعات، نوشیدن یک لیوان آب گرم یا هم‌دمای اتاق، قبل از دوش گرفتن، می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. نوشیدن آب گرم محیط داخلی بدن را گرم می‌کند و باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و عبور جریان خون بیشتر در آنها می‌شود. در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

2- هرگز بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین دوش نگیرید:

دوش گرفتن بعد از خوردن غذای سنگین باعث کاهش انرژی گرمایی در معده و روده می‌شود که به هضم و جذب مواد مغذی کمک می‌کند. همچنین بعد از خوردن غذا، جریان خون بیشتری به سمت سیستم گوارش هدایت می‌شود. اما دوش گرفتن باعث می‌شود جریان خون از معده منحرف و به سطح پوست سرازیر شود.

3- از دوش گرفتن بعد از غروب آفتاب پرهیز کنید:

با تاریک شدن هوا و نزدیک شدن به زمان خواب، بدن شروع به خنک شدن می‌کند. دوش گرفتن قبل از خواب باعث بسته شدن منافذ پوست و حفظ گرمای بدن می‌شود. به این ترتیب افزایش دمای بدن، ریتم خواب شبانه را مختل می‌کند.

4- به دمای آب توجه کنید:

برای بهبود گردش خون از آب ولرم برای شستشوی بدن (زیر سطح قلب) استفاده کنید. دوش گرفتن با آب کمی گرمتر فقط برای کودکان، سالمندان و بیماران مناسب است.

5- هر از گاهی دوش آب سرد بگیرید:

دوش آب سرد به کاهش تورم در اثر آسیب یا ضربه، دفع اسید لاکتیک از بدن و سفت شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =