وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه افزایش نیروی انسانی در مناطق محروم گفت: در زمینه آن بخشی که مربوط به وزارت بهداشت است ما سقف کارانه دریافتی نیروهای انسانی متخصص را در مناطق محروم برداشتیم که این گامی جهت تامین نیروی‌های انسانی متخصص در مناطق محروم است.

وزیر بهداشت: باید ماندگاری نیروهای تخصصی را در مناطق محروم افزایش دهیم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بهرام عین‌اللهی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال فتح‌الله توسلی نماینده بهار و کبودرآهنگ و ۶۴ نفر از نمایندگان درباره علت عدم توجه وزارت بهداشت به وضعیت بهداشت و درمان شهرستان‌ها و روستاها و برنامه این وزارتخانه برای تامین کادر پزشکی در کشور به‌ویژه در شهرستان‌ها و مناطق محروم طی اظهاراتی در صحن مجلس گفت: نسبت به مناطق کمتر برخوردار هم خودم همواره توجه داشته‌ام و هم به همه مدیران مرتباً گفته می‌شود که در این زمینه همکاری کنند.

وی افزود: در شروع کار وزارت بهداشت طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را با شاخصه ها و زمانبندی مشخص نوشتیم؛ بنابراین برنامه‌ای مشخص داشتیم. همچنین مهمترین موضوعی که در برنامه‌ای که در ابتدای کار عنوان کردم این بود که بتوانیم کرونا را تا بهمن کنترل کنیم؛ برخی می‌گفتند که مگر می‌شود ولی دیدیم که با اجرای طرح واکسیناسیون وسیع این کار انجام شد. بزرگترین اقدام ما کنترل کرونا بود که مقام معظم رهبری هم در فرمایش اخیرشان به این موضوع به‌عنوان یک فعالیت چشمگیر در حوزه سلامت اشاره کردند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه «این که نمایندگان محترم به سلامت توجه دارند باعث افتخار ماست»، اظهار کرد: طرح دارویاری را جهت برداشتن تعارض منافع و رسیدن ارز ترجیحی به هدف اصلی اجرا کردیم که طرحی بسیار موفق در کشور بود اما با اجرای این طرح منافع برخی دچار خدشه شد و مقاومت‌هایی در این زمینه ایجاد شد اما این طرح همچنان در حال اجراست و با تسهیلاتی که از سوی بانک مرکزی تخصیص یافت و با کاهش عوارض واردات از ۹ درصد به یک درصد کمبودهایی که درباره دارو وجود داشت به شدت در حال کاهش است.

عین‌اللهی در ادامه با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه افزایش نیروی انسانی در مناطق محروم عنوان کرد: در درجه اول باید ماندگاری نیروهای تخصصی را در مناطق محروم افزایش دهیم که این موضوع صرفاً بر عهده وزارت بهداشت نیست؛ در زمینه آن بخشی که مربوط به وزارت بهداشت است ما سقف کارانه دریافتی نیروهای انسانی متخصص را در مناطق محروم برداشتیم که این گامی جهت تامین نیروی‌های انسانی متخصص در مناطق محروم است.

وی افزود: اعزام نیروهای تخصصی به استان‌های مختلف در هر رشته تخصصی با توجه به نیازهای تخصصی موحود در استان‌ها و نیز با اولویت مناطق محروم انجام می‌شود. در این زمینه در سال جاری ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک به مناطق محروم اعزام شدند. همچنین ۲ هزار و ۲۰۰ متخصص به مناطق محروم اعزام شده اند.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم افزایش ظرفیت‌ها برای سالهای آتی گفت: در این زمینه در راستای افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی امسال تعداد ۱۰ هزار و ۸۰۰ دانشجوی پزشکی یعنی ۳ هزار و ۸۰۰ دانشحوی بیشتر نسبت به سال قبل حذف کرده‌ایم. همچنین امسال اولین سالی است که ۴هزار نیروی تخصصی تر تمام رشته‌ها پذیرفتیم که بصورت بومی ویژه هم درحال گزینش ۵۰۰ نفر بیشتر جهت تامین نیروی انسانی سالهای آتی هستیم.

عین اللهی با تاکید بر اینکه امکاناتی که به استان‌ها داده می‌شود بر اساس قانون سطح بندی خدمات و منابع درمانی است، گفت: تمامی تجهیزات پزشکی که در دانشگاههای علوم پزشکی وجود دارد در سامانه ای بطور دقیق ثبت می شود و بر اساس اطلاعات و شناسنامه موجود این تجهیزات و همچنین میزان فعال بودن مراکز درمانی این توزیع انجام می شود.

وی ادامه داد: در همین مدت ۱۳۲ دستگاه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای گران قیمت توزیع شده که رکوردی بی سابقه در وزارت بهداشت است که از این تعداد، ۷۲ دستگاه عمدتاً فقط به مناطق کمتر برخوردار تعلق گرفته که بر اساس طرح عدالت و تعالی نظام سلامت بوده‌ است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه «من و همکارانم مدیریت‌مان میدانی است» اظهار کرد: تاکنون ۷۶ سفر استانی به مناطق مختلف کشور داشتم و بصورت حضوری در جریان نیازهای مناطق محروم کشور قرار گرفتم و در جهت رفع آنها تلاش کردم. هدف اصلی ما تقویت شبکه‌های بهداشت و درمان کشور است و قطعاً بهداشت برای ما اهمیت دارد و در همین راستا نیز تاکنون ۸۵۰ طرح پروژه بهداشتی با زیر بنای ۱۰۸ هزار متر مربع به بهره‌برداری رسیده که عمدتاً برای مناطق محروم و کمتر برخوردار بوده است. ان شاءالله تا پایان سال در راستای تقویت و بازسازی نظام سلامت ۲ هزار پروژه بهداشتی و درمانی را با اولویت مناطق کمتر برخوردار انجام خواهیم داد و انتظار داریم در بودجه سال آتی نمایندگان به ما کمک کنند تا بتوانیم در زمینه ایجاد این پروژه‌های بهداشتی موفق‌تر عمل کنیم.

عین اللهی گفت: تاکنون ۱۰۸۰۰ تخت بیمارستانی و تجهیز ۷۹ مرکز درمانی تکمیل شده و ۳۳ هزار پروژه بیمارستانی افتتاح شده است. هم‌چنین از امروز تا پایان سال هر هفته می‌توانیم یک پروژه بیمارستانی را که در طول سالهای متعدد بصورت نا تمام باقی مانده بود، به بهره‌برداری برسانیم. تا کنون ۱۶ پروژه اورژانس بیمارستانی و ۱۶ پروژه کلینیک ویژه، ۴ پروژه بلوک زایمان، ۳ پروژه مرکز تشخیص و درمان غربالگری سرطان، ۱۵ پروژه مسکن متخصصان و اقامتگاه پزشک و ۴۷ پروژه پایگاه اورژانس انجام شده است و تا پایان امسال ۷ هزار و ۹۰۰ تخت بیمارستانی علاوه بر ۱۰۸۰۰ عنوان شده در ۷۲ مرکز دیگر افتتاح خواهیم کرد. همچنین پیگیر استخدام ۲۹ هزار پرستار و ۶۰ هزار نیروی سلامت هستیم تا بتوانیم با توجه به افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی خدمات لازم به مردم بدهیم.

وی عنوان کرد: درباره جوانی جمعیت، چون وزارت بهداشت در کم شدن جمعیت نقش اساسی داشته، تعهد دادیم که در افزایش و جوانی جمعیت کار کنیم. وزارت بهداشت به عنوان یک وزارت پیشرو در افزایش و جوانی جمعیت عمل کرده است.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه «مهمترین اقدامی که می توانیم انجام دهیم تحت پوشش بیمه همگانی قرار دادن مردم است»، اظهار کرد: با مساعدت نمایندگان مجلس، ۶ میلیون نفر از افراد ۳ دهک پایین جامعه را بصورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار دادیم و بعد از ۴۳ سال از انقلاب عزیز اسلامی امسال بیمه همگانی محقق شد و افراد می‌توانند با ارائه مد ملی از خدمات بیمه همگانی استفاده کنند.

عین اللهی همچنین با اشاره به افنتاح صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج گفت: درباره بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج با کمک نمایندگان عزیز با ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج را در شورای عالی بیمه سلامت و هیئت دولت به تصویب رساندیم و خوشحالم که طی هفته‌های قبل این صندوق افتتاح شد. امیدواریم با همکاری های بعدی مجلس بتوانیم در زمینه بیماریهای خاص نیز اقدامات بیشتری انجام دهیم.

وی با بیان اینکه «در زمینه انجام پژوهش در وزارت بهداشت کارهای بسیاری انجام شده‌ است»، اظهار کرد: با توجه به فرمایش رهبری در زمینه ایجاد شهرک‌های علمی و فناوری و فعالیت‌های دانش بنیان، امسال ۴۳ درصد افزایش فعالیت‌های دانش بنیان در کشور داشتیم که این اقدام باعث ارتقای رتبه علمی ما در جهان از ۱۶ به ۱۵ شد. امروز نزدیک به ۳ هزار نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور با وزارت بهداشت همکار هستند و وزارت بهداشت یکی از وزارتخانه‌های پیشتاز در بکار گیری نیروهای تخصصی برجسته و اساتید دانشگاه هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha