سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر ضرورت حمایت اجتماعی و توانمندسازی زنان و دخترانی که در معرض آسیب و خشونت قرار دارند، فعالیت خانه‌های امن، مراکز سلامت و خانه تلاش را تشریح کرد.

زنان در معرض «خشونت» چگونه می‌توانند مهمان «خانه‌ امن» شوند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، محمدرضا حیدرهایی سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همزمان با گرامیداشت هفته مقام زن با تاکید بر ضرورت حمایت اجتماعی و توانمندسازی زنان و دخترانی که در معرض آسیب و خشونت قرار دارند، گفت: سازمان بهزیستی کشور با راه‌اندازی خانه امن(۲۰ خانه غیردولتی، ۸ خانه دولتی و ۵ مرکز کار با مرتکب خشونت)، مراکز سلامت(۲۲ مرکز روزانه و ۳۰ مرکز شبانه‌روزی) و خانه تلاش(۱۴ مرکز روزانه و ۲۷ مرکز شبانه‌روزی) در این مسیر گام برداشته است.

افزایش تماس مردم با خط ۱۲۳ در پاندمی کرونا

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، عنوان کرد: از شروع پاندمی کرونا تماس‌های مردم با خط ۱۲۳ درخصوص خشونت‌های خانگی فراوانی پیدا کرد که علل پیش‌بینی شده در این خصوص عبارت از افزایش آگاهی مردم از خدمات اورژانس اجتماعی ۱۲۳، از بین رفتن مشاغل و حضور بیشتر مردان در خانه و ... بود؛ لذا موضوع تاب‌آوری و آگاهی‌بخشی مردم مطرح شد تا بتوانیم توان حل مسئله را افزایش دهیم.

اگر زنانی هستید که در خانه امنیت جانی و روانی ندارید و جایی برای رفتن ندارید، می‌توانید به «خانه‌ امن» مراجعه کنید

به گفته این مقام مسئول، زنانی که در خانه مورد آزار و خشونت خانگی قرار می‌گیرند و شرایطی برای آنها پیش می‌آید که خودشان و فرزندانشان در محیط خانه امنیت جانی و روانی ندارند و بعد از بیرون از آمدن از خانه هم جایی برای ماندن ندارند می‌توانند وارد خانه امن شوند؛ چراکه معتقدیم پدیده خشونت خانگی هر نوع عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت است که منجر به آسیب جسمی، جنسی و روانی به زنان می‌شود.

اجرای طرح «کار با مرتکب خشونت» به صورت پایلوت در ۵ استان؛ مرد مرتکب خشونت مجوز ورود به منزل را ندارد

حیدرهایی ادامه داد: زنی که همسرش اختلال روانی دارد، معتاد است یا به هر دلیل دیگری وی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و زن احساس می‌کند اگر در خانه بماند جانش در خطر است می‌تواند مهمان خانه امن شود اما قبل از آن باید مراحلی را طی کند؛ ابتدا باید با ۱۲۳ یا اورژانس اجتماعی تماس بگیرد و موضوع را اطلاع دهد، گروه سیار ۱۲۳ با همراهی نیروی انتظامی و هماهنگی ضابط قضایی به خانه تماس‌گیرنده مراجعه و مددکار شرایط را بررسی می‌کنند و اگر خشونت خانگی تایید شود زن به همراه فرزندانش به مراکز مداخله در بحران منتقل می‌شود، البته ممکن است این زنان نه به صورت خود معرف که توسط نیروی انتظامی به سازمان بهزیستی معرفی شوند.

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ضمن بازپروری، موضوع نگهداری، پیگیری حقوقی و درمانی برای این بانوان صورت می‌گیرد، ادامه داد: در ۲ سال اخیر طرح «کار با مرتکب خشونت» به صورت پایلوت در ۵ استان گیلان، کردستان، فارس، بوشهر و اردبیل با هدف حفظ کرامت بانوان اجرایی کردیم به این صورت که به جای خروج زن از منزل،مرد مرتکب خشونت مجوز ورود به منزل را ندارد؛ لذا پس از دریافت حکم قضایی برای احضار فرد مرتکب خشونت در یکی از مراکز بهزیستی، خدمات روانشناسی و مشاوره دریافت می‌کند.

مراکز ویژه دختران در معرض آسیب؛ از شناسایی تا بازگشت به خانه

وی در ادامه با بیان اینکه مراکز سلامت ویژه دختران در معرض آسیب به صورت روزانه(ندای مهر) و شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: این مراکز قبل از آسیب دختران بالای ۱۵ سال، وظیفه شناسایی و ارائه خدمات روانشناختی تا زمان بازگشت به خانه را دارند این در حالی است که خانواده نیز از خدمات مشاوره‌ای و مددکاری بهره‌مند می‌شوند تا بتوانند پذیرای فرزند خود شوند. در این مراکز بعد از پذیرش خانواده، وضعیت فرد موردنظر تا یکسال رصد می‌شود و هر جا مددکار احساس خطر کند خدمات را در مراکز روزانه و در صورت لزوم در مراکز شبانه‌روزی ارائه می‌کند.

حیدرهایی با اشاره به فعالیت‌های خانه‌های تلاش برای خدمت‌رسانی به زنان آسیب‌دیده اجتماعی ۱۵ تا ۶۵ سال به صورت روزانه(راه نوین) و شبانه‌روزی(تلاش)، گفت: در این خانه‌ها هدف اصلی بازگرداندن زن به حالت عادی زندگی و توانمندی است که بدون درنظر گرفتن شرایط قبل بتوانیم زن را به شرایط عادی زندگی برگردانیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha